Haber Detayı
05 Ekim 2017 - Perşembe 09:45 Bu haber 880 kez okundu
 
En sağlıklı besin: Anne Sütü
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), bebeklerin ilk altı ayında sadece anne sütü ile beslenmesinin sağlıklı bir yaşam için önerdiğini hatırlatan Manavgat İlçe Sağlık MüdürüDr. Aşur Eker, emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Unutmayın bebeğiniz için en ideal besin anne sütüdür” dedi.
SAĞLIK Haberi
En sağlıklı besin: Anne Sütü

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), bebeklerin ilk altı ayında sadece anne sütü ile beslenmesinin sağlıklı bir yaşam için önerdiğini hatırlatan Manavgat İlçe Sağlık MüdürüDr. Aşur Eker, emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Unutmayın bebeğiniz için en ideal besin anne sütüdür” dedi.

 

 

Manavgat İlçe Sağlık MüdürüDr. Aşur Eker, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Dünya Sağlık Örgütü’nün, bebeklerin anne sütü ile beslenmesine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için ekim ayının ilk haftasını ‘Dünya Emzirme Haftası’ olarak kutladığına dikkat çekerek, “İlk 6 ay boyunca bebeklerimize sadece anne sütü vermek onlara sunabileceğimiz en değerli armağandır. Altıncı aydan sonra ek gıdalara başlanmasıyla beraber, emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi ayrı bir önem taşır” dedi.

Anne sütünün bebek için en uygun besin olduğunu belirten Dr. Eker, “Anne sütü bebeğe özel bir süt olduğu için bebeğin beslenmesinde bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir besindir. Ayrıca bebeğin ayına ve gelişim sürecine uygun içerikte salgılanır. Bebek prematüre doğmuşsa barsak yapısını olgunlaştıran ve bebeğin hızlı büyümesini sağlayan maddeleri içermektedir.. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı artar ve emzirme kolaylaşır. Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirirken, aynı zamanda da bebeğin ilk aşısıdır. İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde, diyabet(şeker hastalığı), alerji, kusma, ishal, bronşit, menenjit gibi rahatsızlıklar daha az sıklıkta görülür. Ayrıca anne sütü bebekler için sindirilmesi kolay bir besin olduğundan bebekler sık emme ihtiyacı duyar ve daha iyi kilo alırlar. Anne sütü ile beslenen bebeklerde karın ağrısı ve gaz sancısı gibi rahatsızlıklar daha az görülür. Anne sütü alan bebeklerde erişkinlik dönemlerinde şişmanlık, şeker hastalığı, diş çürüklüğü gibi hastalıklar daha az görülür. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeğin D vitamini ve flor dışında hiçbir ek sıvıya, ek besine, vitamine gereksinimi yoktur” diye konuştu.

Ayrıca emzirmenin anne ile bebek arasında duygusal bağıda güçlendirdiğini ifade eden Dr. Eker, “Annenin bebeğini benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanmasını kolaylaştırır. Emziren annelerin kendilerine güvenleri ve annelikten aldıkları haz daha fazladır. Emzirme anneyi ileride ortaya çıkabilecek kemik erimesinden korur. Erken emzirme ile annede doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz, loğusalık kolaylaşır, vücudu daha hızlı eski haline döner. Emziren annelerin meme, yumurtalık (over) ve rahim içi (endometrium) kanserlerine yakalanma riski de az olmaktadır. Her kadın bebeği için yeterli süt üretebilir. Yeter ki hamileliği boyunca bebeğini emzirme fikrine adapte olsun ve doğum sonrası bebeğini sık sık emzirsin. Sık sık emzirildiğinde anne sütü, çoğalır” diye konuştu.

Manavgat İlçe Sağlık MüdürüDr. Aşur Eker konuşmasını şöyle tamamladı: “Anne sütünün erken kesilmesinin veya erken dönemde ek besinler verilmesinin sık rastlanan nedenleri, annelerin emzirmede güçlüklerle karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilmemeleri veya sütünün yetersiz olduğunu düşünmeleridir. Mutlaka bu konuda aile sağlığı merkezleri, hastaneler ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüzden yardım alabilirler. Emzirme konusunda annelerin desteklenmeye ihtiyaçları vardır. Her annenin sütü bebek doğmadan oluşur. Sütün akması için bebeğin en kısa sürede emzirilmesi gerekir. Bebeğin anneyle aynı odada kalması emzirme için çok önemlidir”

Kaynak: (BG) - Büşra Güler Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: En, sağlıklı, besin:, Anne, Sütü,
Yorumlar
Haber Yazılımı