Haber Detayı
12 Mayıs 2017 - Cuma 11:08 Bu haber 881 kez okundu
 
Engelleri birlikte aşalım
10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası, Manavgat'ta mehteran eşliğinde düzenlenen 'Engelleri Birlikte Aşalım' yürüyüşü ile başladı. Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayan ve Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sona eren yürüyüşün ardından AKM'de program düzenlendi.
YAŞAM Haberi
Engelleri birlikte aşalım

Toplumda, engelli bireylerin yaşamları hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası'nda, Manavgat'ta da çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Hafta kapsamında düzenlenen ilk etkinlik Cumhuriyet Meydanı'ndan Atatürk Kültür Merkezi'ne doğru gerçekleştirilen mehteranlı yürüyüş oldu. Kortej AKM'ye geldiğinde ise Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Mehteran Takımı burada mini bir konser verdi. Konserin ardından ise haftanın açılış töreni AKM Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.
Düzenlenen etkinliğe Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Öz, Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Çelik, Manavgat Ortopedik ve Yürüme Engelliler Derneği üyeleri ile aileleri, İşitme Engelliler Derneği üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, her insanın bir engelli adayı olacağını unutmaması gerektiğini belirterek, medeni toplumlarda birlikte yaşama kültürünün tüm bireylere eşit olarak sunulması gerektiğini, bunun olmasını engelleyenlerin asıl engelliler olduğunu söyledi. Sarıdemir, “Engelli kardeşlerimizin, diğer insanların sahip olduğu imkanlara kavuşması için gayret göstermeliyiz” dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir'in konuşmasının ardından program özel öğrencilerin gösterileri, işaret dili ile şarkılar, işitme engelli bireylerin tiyatro gösterisi, özel insanlar korosu ile devam etti. Düzenlenen gösteriler izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.
İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Amirliği personeli ise kortej ve AKM'de kurulan stantlarda, el ilanı ve broşür dağıtarak engellilerin ve yayaların geçiş haklarının engellenmemesi konusunda uyarıda bulunarak, “Engelliler için yaptıklarınızı aslında kendiniz için yaptığınızı unutmayın” dediler.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Engelleri, birlikte, aşalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı