Haber Detayı
03 Ekim 2017 - Salı 09:30 Bu haber 2011 kez okundu
 
Engelli çocukların pasta keyfi
Antalya Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından organize edilen ‘Annelerden Bir Gün’ isimli etkinlikte, Engelsiz Yaşam Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin üyesi ailelerin zihinsel engelli çocukları, anneleri için pasta yaptı. Engelli çocukların usta aşçıların yardımı ve kendi çabaları ile yaptıkları birbirinden güzel pastayı annelerine verirken yaşadıkları heyecan görülmeye değerdi.
YAŞAM Haberi
Engelli çocukların pasta keyfi

 

Antalya Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından organize edilen ‘Annelerden Bir Gün’ isimli etkinlikte, Engelsiz Yaşam Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin üyesi ailelerin zihinsel engelli çocukları, anneleri için pasta yaptı. Engelli çocukların usta aşçıların yardımı ve kendi çabaları ile yaptıkları birbirinden güzel pastayı annelerine verirken yaşadıkları heyecan görülmeye değerdi.

 

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Antalya’da yaşayan engelli çocuklar için ‘Annelerden Bir Gün’  isimli etkinlik düzenleyen Antalya Aşçılar ve Pastacılar Derneği (APADER), Engelsiz Yaşam Gençlik ve Spor Kulübü Derneğini Ilıca’da bulunan Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi’nde ağırladı. 30 zihinsel engelli çocuğu ve ailelerini ağırlayan aşçılar, çocukların birbirinden güzel pastalar hazırlamasına yardımcı olarak mutlu bir gün geçirmelerini sağladılar.

Yaklaşık 3 saat süren etkinliğin sonunda derneğin engelli çocuklardan oluşan ritim grubu birbirinden güzel eserler çalarken aşçılar, dernek üyeleri ve engelli çocuklar dans ederek kurtlarını döktüler.

Düzenlenen etkinlik ile ilgili bilgi veren APADER Başkanı Mehmet Özen, dernek olarak sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini belirterek, “Uzun süredir engelli çocuklarımız için bir proje hazırlığımız vardı. Aşçılık mesleğinin gelişmesi ve geniş çevreye yayılması için açmış olduğumuz mutfak sanatları eğitim merkezinde çocuklarımızı ağırlayarak onları ve ailelerini mutlu etmek istedik. Bu amaçla görüştüğümüz Engelsiz Yaşam Gençlik ve Spor Kulübü Derneği davetimizi kırmayarak geldiler ve engelli çocuklarımız, aşçılarımızın da yardımıyla annelerine pasta yaptılar. Onların heyecanları ve sevinçleri bizleri de çok mutlu etti. İnşallah bu tür projelerimizi devam ettireceğiz” dedi. Etkinlik kapsamında aileleri Antalya’dan kendilerinin getirdiğini ve kullanılan malzemeler dahil hiçbir şekilde ücret almadıklarını vurgulayan Özen, “Bizler de engelli olabilirdik, yarının ne getireceğini bilemeyiz, engelli de olabiliriz. Bu nedenle farkındalık oluşturmak için bu projeyi önemsiyor ve tüm derneklere örnek olmasını umut ediyoruz” diye konuştu.

Antalya Engelsiz Yaşam Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Tutku Yıldız ise APADER başkanı ve yönetim kuruluna teşekkür ederek, “Daha önce APADER diye bir derneğin farkında değildik. Bize ulaştılar ve projelerinden bahsettiler, bizim farkımıza vararak bu projeye dahil ettikleri için bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Derneklerinde 80’ni engelli ailesi, 20’si de gönüllü aile olmak üzere 100 üyenin olduğunu belirten Yıldız, “Açıkçası çok klasik cümleler kullanmak istemiyorum, toplumda dışlanıyoruz gibi, öyle bir şey yok artık, gerçekten insanlarımız son derece duyarlı ve ellerinden geldiğince destek olmaya çalışıyorlar. Bir kere bir birey olarak kabul etmenin en önemli şey olduğunu düşünüyorum. Onların da yaşam hakları var. Onlar bunlar diye ayırmak belki çok yersiz olacak ama biz çocuklarımızla çok mutluyuz. Mesela geçenlerde bize gelen bir arkadaşımız vardı, dışarıdan bakıldığında engelli çocukları olan ailelerin çok mutsuz olduğunu düşünürdüm dedi. Ama geldi bizi gördü ve bizim birçok aileden daha duyarlı ve mutlu olduğumuzu gördü” diye konuştu.

Derneklerinin başlangıçta ritim grubu olarak kurulduğunu, gösterilen ilgi ile büyüyerek büyük bir aile haline geldiğini ifade eden Yıldız, “Bize acımasınlar. Acıyan gözlerle de bakmasınlar. Biz gerçekten engeli aşmış insanlarız. Türkiye’de ve özellikle Antalya’da bu aşılmış durumda. Birçok engelli derneği ve kulüpleri var, herkes elinden geldiğince çalışıyor, inşallah bu sayı daha da çok çoğalır.

Dünyadaki en büyük ibadette, hümanizmdir. Keşke herkes aynı haklara sahip olsa ama olamıyor. Biz bunu topluma yansıtmaya çalışıyoruz, eşitiz diyoruz, engelli değiliz diyoruz. Biz de sizler gibi varız, bizi kabullenin dışlamayın, asıl mesaj bu. Hayatı fark edenler, hayatı fark etmeyenleri fark ettirsin diyoruz.

Biz yılda en az 5 kere konser veriyoruz. Kültür gezileri, toplantılar yapıyoruz. Seminer hazırlarız ve uzmanlarımız gelir aileleri bilinçlendirir. Küçük bir kulübüz belki ama çok güzel işler çıkartıyoruz. Antalya’nın gönüllüleri ve belediyeler çok destek veriyor. Bir kere çocuklarımızın aileleri çok bilinçli buda bizim çok büyük bir şansımız” diye konuştu.

Etkinliğin özellikle çocukları için büyük katkı sağladığını vurgulayan Tutku Yıldız, “Bu etkinlik öncelikle çocuklarımızın özgüvenini artırdı. Kendi becerilerini ortaya koymaları ve bir şey başarma mutluluğu kadar güzel bir şey yok. Anneler de şu anda çok mutlu ve heyecanlılar. Çünkü çocuklarının bu kadar başarılı olabileceklerini bazen düşünemiyorlar. Usta ellerde çok daha başarılı işler yaptıklarını gördüler” dedi.

Annelerden Bir Gün etkinliğine katılan down sendromlu annesi Sevim Akıncı ise etkinliği düzenleyenlerden Allah razı olsun diyerek, “Down Sendromlu dünya tatlısı bir oğlum var. Emeği geçen arkadaşlarımızı, buradaki bütün personele sevgili başkanımıza herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten çok keyifli bir çalışma. Çocuklar kadar biz de çok mutlu olduk. Oğlum bu etkinliğe geleceği için çok heyecanlandı, öyle ki gece uyuyamadı, ancak 2 saat kadar uyuyabildi. Onlara fırsat verildikten sonra yapamayacakları hiçbir şey yok” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engelli, çocukların, pasta, keyfi,
Yorumlar
Haber Yazılımı