Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 10:57 Bu haber 15798 kez okundu
 
EXPO 2016 yeniden canlanacak
2016 yılında çiçek ve çocuk teması ile ilk defa 23 Nisan 2016 tarihinde kapılarını açan EXPO 2016, yeniden eski hareketli günlerine dönecek. EXPO 2016’nın Antalya’nın sosyal ve kültürel projelerine ev sahipliği yapacak konumda olduğunu ifade eden Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, tüm Antalya halkını EXPO alanında düzenlenen etkinliklere katılmaya davet etti.
YAŞAM Haberi
EXPO 2016 yeniden canlanacak

Dünyanın en büyük ekonomik ve kültürel organizasyonlarından biri olan EXPO, 2016 yılında çiçek ve çocuk teması ile Antalya’da açıldı. İlk defa kapılarını 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açan EXPO 2016, geçtiğimiz yıl Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde devredildi.

EXPO da canlılığı eski günlerine geri getirmek isteyen Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışmalarına hız verirken, bir yandan da tanıtım faaliyetlerine başladı.

EXPO’nun son durumu hakkında açıklama yapan Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Antalya’daki sosyal ve kültürel projeler için talip olduklarını belirtti.

Özen’in açıklaması şöyle:

“Dünyada expo   "Exposition" kelimesinin kısaltması, Expo halkı eğitmeyi, yeniliği paylaşmayı, ilerlemeyi teşvik etmeyi ve işbirliğini desteklemeyi amaçlayan ve 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen uluslararası bir organizasyondur.

“Dünya Sergisi” olarak adlandırılan EXPO’lar, ülkeler arasındaki iletişime, diyaloga, barışa katkısı olan; kültür, tarih ve eğitim alanında, ülkelerin daha iyi bir dünya yaratmak üzere oluşturdukları projeleri sergiler.

Günümüzde, Expo FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyondur. Expolar 150 yıldan fazla süreden beri düzenlenmektedir.

Expo2016 Antalya

Expo2016 Antalya bir Bahçecilik (horticultural) Exposu’dur.

Ana teması çiçek ve çocuktur. İkincil teması ise biyo-çeşitlilik ve sürdürülebilirliktir.

Alanımız, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Antalyalılara ve Antalya Turizm’ine kalıcı bir eser olarak, inşa ettirilmiştir.

121 hektar alana yayılan sergi alanı, kule, kongre merkezi, ülke, il ve ilçe bahçeleri, gölalanı, çocuk oyun alanları, yeme-içme alanları ile Türkiye’nin en büyük tema parkını oluşturur.

Alanımız her yaştan ve birçok ilgi grubundan ziyaretçinin sıkılmadan zaman geçirebileceği doğa ve teknolojinin iç içe bulunduğu güvenli ve huzurlu bir tema parkıdır.

Sahip olduğu alt yapı ve gelişen hizmetlerimizle, alana gelen ziyaretçilerin Türk misafirperverliğine yakışır bir şekilde ağırlanması temel hedefimizdir.

EXPO2016 ANTALYA’NIN BUGÜNÜ

1 Haziran 2018 itibariyle giriş ücreti kaldırılan alanımızda hizmet kalitesini arttırmak ve farklı ilgi gruplarına daha özenli hizmet verebilmek amacıyla ücret tahsilatı yapılan ziyaret alanlarımız ve noktalarımız vardır.

Alanımızı ziyaret etmek isteyen okul ve tur gruplarına yönelik fiyatlandırma çalışmalarımız yapılmış, özellikle ücretli verilen hizmetleri cazip hale getirmek için acenta fiyatları belirlenmiştir. Bu fiyatlandırmalar, münferit ziyaretçi fiyatlarından farklıdır.

Ziyaretçilerin karşılanması, EXPO 2016 Antalya ve Fuar alanı hakkında bilgilendirilmesi- Bilgilendirme Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Boşnakça olarak yapılabilmektedir-.

Ana ziyaret noktalarımızın tamamında ziyaretçilerimize bilgi verip yönlendirmede bulunan, «Misafir İlişkileri Görevlilerimiz» bulunmaktadır.

Alan içerisinde ziyaretçilerimizin ulaşımını kolaylaştırmak için düzenli çalışan (15-20dk aralıklarla) ring seferlerimiz vardır.

Alan içerisinde ihtiyaç duyan ziyaretçilerimize tekerlekli sandalye ve bebek aracı tahsisi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Ziyaretçilerimizin zaruri ve temel ihtiyaçlarına yönelik servislerimiz alan içerisinde yaygın olarak bulunmaktadır.(15 WC ve 4 adet büfe, kafeterya )

Alan’da İl Müdürlüğümüzce belirlenen noktalar ve hizmetlerimiz:

Alan içerisinde özel ulaşım imkanı ve rehberlik hizmetiyle beraber verilen, Alan Turumuz.

Alan içerisinde ziyaretçilerin kendi başlarına kullanabileceği elektrikli üçteker (ginger) kiralaması.

Alan ve çevre seyri için Expo Kulesi’ne çıkış.

Türkiye’nin tek etkileşimli müzesi olan Zaman Tüneli ziyareti.

Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde bulunan Planetaryum ve Sanal Gerçeklik.

4-10 yaş aralığında çocuk ziyaretçilerimize yönelik akülü araçların bulunduğu Trafik Eğitim Parkuru.

Expo Kulesi

Zaman Tüneli

Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi

Expo Serası

Ülke Bahçeleri

Bitki Heykelleri

Trafik Eğitim Parkuru

2019 DA YAPILANLAR

23 Nisan 2019 da 4 günlük açılış festivali düzenlenerek, Expo’nun açık olduğu kamuoyu ile paylaşılmak hedeflenmiştir. Exponun tanıtımı için 50.000 adet broşür dağıtımı yapılmıştır. Şehrin önemli noktalarında tanıtım stantları kurulmuştur.

20-23 Nisan 2019 tarihinde ilk olarak Expo Festivali düzenlenmiştir. Birbirinden özel konserler, etkinlikler, yarışmalar ve gösteriler gerçekleştirilmiştir

EXPO Antalya alanın daha geniş kitlelere tanıtılması ve birçok organizasyona ev sahipliği yapması amacıyla,

Kongre Merkezi (Şakayık Salonu), Büyük Amfi Tiyatro, Küçük Amfi Tiyatro, İç Mekan Bahçeleri, Kır Aktivite Alanı; konser, festival, fuar vb. etkinlikler için yüksek maliyet de kiralanmıştır.

7 Bölge Evleri, Satış Üniteleri, Food Courtlar ve bazı ülke bahçeleri restoran ve yeme-içme alanı olarak kiralanmıştır.

Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi ve Çocuk Adası; çocuklara yönelik etkinlik düzenlenmesi için kiralanmıştır..

Cluster Ofisleri, İlçe Bahçeleri; çeşitli dernek ve kulüplere etkinlik yapılması amacı ile tahsis edilmiştir.

Ayrıca alanda bulunan belirli ofisler değişik faaliyetler için kiralanmıştır.

Teknik Alan 2 bölgesinde atıl durumda bulunan bina Paintball alanı için kiralanmıştır.

Sucul Bitkiler Çim Alanına mini golf sahası oluşturulmuştur

13-16 Haziran 2019 tarihinde Ülkeye ve sektöre faydalı sürdürülebilir uluslararası nitelikte alternatif turizm Kamp, Karavan, Motosiklet ve Bisiklet fuarı düzenlendi.

İlki 29 Haziran 2019 tarihinde olmak üzere 17 adet konser organizasyonu düzenlendi

Yapılan protokol ile etkinlik günlerinde ve her Cumartesi-Pazar Expo Göletin de Flyboard gösterisi yapılacaktır.

Önümüzde ki günlere de EXPO birçok büyük organizasyona ev sahipliği yapmaya devam edecektir. 2019 yılı ilk 7 aylık ziyaretçi sayımız 300 bin kişi olmuştur. Tüm vatandaşlarımızın expoya ücretsiz girmiştir.

Hedefimiz

Expo Antalya alanının, Antalya ile bütünleşmesini sağlayarak, Türkiye’nin ilk ve tek exposu olan bu büyük yatırımı, fırsata dönüştürmektir. İlerleyen süreçte Ekonomik olarak Şehrimize büyük bir katkı sunacağı ön görülmektedir. Antalya’nın sosyal ve kültürel projelerine ev sahipliği yapmasını sağlamaktır.

EXPO 2016 Antalya’nın yapılma amacında ve yapısında asla bir değişiklik yapılmamıştır. Doğal dokusu korunarak aslına uygun ilk zamanki dokusunu kaybetmeden vatandaşlarımızın hizmetinde olmuştur olmaya da devam edecektir.

1-18 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 26. Uluslar Arası Opera ve Bale Festivaline ve önümüzde ki günlerde yapılacak etkinlik ve organizasyonlara tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: EXPO, 2016, yeniden, canlanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı