Haber Detayı
16 Nisan 2019 - Salı 09:34 Bu haber 1839 kez okundu
 
Futbol Turnuvası başladı
Türkiye Futbol Antrenörleri tarafından düzenlenen ve 51 takımdan 12 yaşında 550 futbolcunun katıldığı ‘6’ncı Geleceğin Yıldızları Futbol Şenliği’ Turnuvası başladı.
SPOR Haberi
Futbol Turnuvası başladı

 

Türkiye Futbol Antrenörleri tarafından düzenlenen ve 51 takımdan 12 yaşında 550 futbolcunun katıldığı ‘6’ncı Geleceğin Yıldızları Futbol Şenliği’ Turnuvası başladı.

Manavgat’ın Side Mahallesi’nde bulunan Sueno Otel sahalarında düzenlenen turnuvaya TUFAD’ın çeşitli illerde bulunan şubeleri tarafından oluşturulan futbol takımları yer alıyor. Turnuvayı, TÜFAD Başkanı İsmail Dilber ve şube başkanlarının yanı sıra, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ve çeşitli liglerde mücadele eden takımların alt yapı ve futbolcu seçme sorumluları da izliyor. Turnuva kapsamında TÜFAD Başkanlar Toplantısı da gerçekleştirildi. Toplantıda TÜFAD’ın bugüne kadar yaptığı çalışmalar ile bundan sonra yapılacaklar ve futbol antrenörlüğünün sorunları masaya yatırıldı.

Turnuva sırasında gazetecilere açıklamada bulunan TÜFAD Başkanı İsmail Dilber, turnuvaya TÜFAD’ın 56 Şubesi’nin oluşturduğu 51 takımın 550 civarında sporcuyla katıldığını belirterek, “Türkiye’nin çeşitli illerinden amatör, lisanssız veya okullarda futbol oynayan çocukları illerimizde seçip, 12’şerli takımlar halinde Antalya’ya getirip kendi aralarında oynayacakları maçlarla profesyonel futbola kazandırmak istiyoruz. Bu çocuklar buraya gelip, profesyonel kulüplerimiz tarafından keşfedilip onların daha iyi şartlarda futbol eğitimi nasıl veririz onun peşindeyiz” dedi.

Amaçlarının her yıl en az 1 yıldız oyuncu çıkartmak olduğunu belirten Dilber, “Daha önce yaptığımız turnuvalarda çok sayıda çocuğumuz profesyonel kulüplerin altyapılarına gittiler. 20’ye yakın çocuğumuzda Türkiye Furbol Federasyonu tarafından genç milli takımlara seçilmiş durumda. Biz bu bakımdan beklediğimizin üstünde bir sonuca ulaştık” diye konuştu.

Türkiye’de antrenör eksiğinin olduğunu belirten Başkan İsmail Dilber, “Herkes en üst seviyede ki antrenörleri görüyor ama alt ligler, amatör ligler, altyapılar ve okulları göz önüne aldığımızda ciddi anlamda antrenör eksiğimiz var” dedi.

Önceki gün vefat eden Can Bartu’yla ilgili olarak gazetecilerin sorusu üzerine İsmail Dilber şunları söyledi:

“Can Bartu’yla ilgili şimdi dinliyorum, hep efendilik yönü futbolculuk zekası, hem basketbol hemde futbol A Milli Takımında oynaması gibi özelliklerinden bahsediliyor. Can Bartu’yla bende karşılıklı oynadım, ben Ankaragücü’nde, O da Fenerbahçe’de. 1969 – 1970 sezonlarında. Can Bartu’nun oyunculuk yönü çok üstün. Onu tartışmıyoruz zaten. Asıl üstünlük olan yönü, Metin Oktay, Turgay şeren, Can Bartu, Coşkun Özarı, Gündüz Tekin Onay, Metin Türel gibi efsanelerin geçmişte başbakanımız ve cumhurbaşkanımız olan Turgut Özal’a müracaatları, ve O’nun ‘sizlerin arasından bir tane federasyon başkanı atayalım’ dediği zaman kabul etmeyip, özerkliği istediler ve kanunla bu işin olmasını istediler. Bunun altyapısı hazırlandı ve bugün futbol federasyonunun bu haliyle meydana gelmesinde Can Bartu’nun da  Metin Oktay’ında geçmişteki futbol büyüklerimizin eseridir. Can Bartu’nun bu yönü bilinmiyor, bu yönü tartışılmıyor, bizde TÜFAD olarak bu insanları saygı ve hürmetle anıyoruz. Bu isimler özerk futbolun yapısındaki temel taşlardan birincisidir.

Türk Futbol Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü’ne Şenol Güneş’in getirilmesini doğru bir karar olduğunu belirten TÜFAD Başkanı İsmail Dilber, “Şenol hoca kendine has, düşüncesi ve felsefesiyle takımını seçecek ve bu yarışın içinde olmaya çalışacağız. İnşallah iyi olur diyorum, iyi olmaması için hiçbir sebeb yok. Türk futbol milli takımı emin ellere teslim edilmiştir” dedi.

Turnuvaya Tokat TÜFAD takımıyla katılan Koray Belene’de, “Maç çok güzeldi, heyecanlı bir maç geçirdik. Karşı takımı da tebrik ederim. İyi bir maç çevirdiler, bizde güzel bir maç yaptık. Ben buraya gelirken böyle bir ortam beklemiyordum. Daha düşük bir şey vardı aklımda ama, gerçekten buraya geldiğimde kendime inanamadım. Her şey çok güzel, çok iyi” dedi.

6’ncı Geleceğin Yıldızları Futbol Şenliği Turnuvası yarın yapılacak karşılaşmalarla sona erecek.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Futbol, Turnuvası, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı