Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 09:29 Bu haber 5283 kez okundu
 
Görme engelli Nahide il birincisi oldu
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görme engelli bireylere yönelik olarak Türkiye genelinde İl Müftülükleri bazında gerçekleştirdiği, Umre ödüllü Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışması’nda Antalya il birinciliğini Hacı Mehmet Turgay Camii Kız Kur’an Kursu öğrencisi Nahide Okudan elde etti. Elde ettiği birinciliği Manavgat’a ithaf eden Okudan, “Engel yok, yeter ki azim olsun. Bakın engelli olmayanların başaramadığı şeyleri bile başarabiliriz, yeter ki isteyelim” dedi. Okudan’ı başarısından dolayı tebrik eden Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla ise engelli bireyler için eğitim faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi.
YAŞAM Haberi
Görme engelli Nahide il birincisi oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler Yarışması Antalya İl Birinciliği, Antalya İl Müftülüğünde 5 Kasım 2018 tarihinde yapıldı. Antalya’nın merkez ve ilçelerinden görme engelli yarışmacıların katıldığı yarışmada birinciliği Hacı Mehmet Turgay Camii Kız Kur’an Kursu öğrencisi Nahide Okudan elde etti. Okudan, yarışmada bir yakını ile birlikte Umreye gitme ödülünü kazandı.

Yarışmada Manavgat’ı temsil etmekten büyük bir gurur taşıdığını belirten Nahide Okudan, “Antalya İl Müftülüğünün görme engelliler arasında düzenlemiş olduğu Kuran-ı Kerim, dini bilgiler ezber doğrultusunda yapmış olduğu yarışmada il birincisi oldum. Tabi Manavgat’tan katıldığım için Manavgat’ımızı temsil etmekten büyük onur duydum zaten ben bu başarıyı kendime değil Manavgat’ımıza ve hocalarıma veriyorum gerçekten büyük onur verdi. Bana katkısı olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

57 yaşında olan Okudan yaklaşık 1,5 yıl önce braille alfabesini öğrendiğini belirterek, “Braille alfabesini Kur’an Kursu’nda öğrendim ve yakın zamanda da Kur’an okumasını da öğrendim. Eğer ben bu yarışmayı kaybetseydim, kaybetmiş olmaktan değil sadece Manavgat’ımızı, Manavgat’taki görme engellileri temsil edemediğim için üzülecektim” dedi. Okudan, engelli olmanın bir köşeye çekilmeyi gerektirmediğini vurgulayarak, “Engel yok, yeter ki azim olsun. Bakın engelli olmayanların başaramadığı şeyleri bile başarabiliriz, yeter ki isteyelim” dedi.

Nahide Okudan’a Braille alfabesini ve Kur’an okumasını öğreten Hacı Mehmet Turgay Camii Kız Kur’an Kursu öğreticisi Züleyha Ertek ise öğrencilerinin yarışmada birinci gelmesinden mutlu olduğunu ifade ederek, “Kursumuzun ikinci yılı, arkadaşlarımız geldiği zaman Kuran-ı Kerime yeni geçme aşamalarındaydı çok yavaş okuyorlardı onların gayreti bizlerin gayretiyle inşallah birinciliği elde ettik gerçekten çok mutluyuz” dedi.

4 yıldır Manavgat’ta görev yaptığını ve son 2 yıldır da görme engelli bireylere Kur’an Kursu’nda öğreticilik yaptığını belirten Ertek, “Kursumuzun devamını istiyoruz. Yine yeni öğrencilerimizin katılmasını istiyoruz. Kuran-ı Kerim öğrenmek isteyen bütün görme engellilere açığız. Nahide Okudan’ın başarısından bende çok mutluyum onların mutluluğu beni de mutlu etti. Allah devamını getirmeyi nasip eğlesin” diye konuştu.

Umre ödüllü yarışmanın Türkiye geneli tüm İl Müftülüklerinde yapıldığını belirten Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, “Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı uzun dönem hafızlık, yatılı yaz kurslarında eğitim görmüş öğrencilerimiz, yüzde 61 ve üzeri görme engelli kursiyerlerimiz yarışmaya katıldı. Hafız olanlar, Ku’ran-ı Kerimi güzel okuma, hafızlık, ezber ve temel dini bilgiler konularında yarıştılar. Hafız olmayanlar ise Ku’ran-ı Kerimi güzel okuma, ezber ve temel dini bilgiler konularında yarıştılar. Antalya’mızda 5 Kasım pazartesi günü saat 14.00’de il müftülüğümüz toplantı salonunda bu yarışma yapıldı ve yarışmamızın neticesinde ilçemizin temsilcisi Hacı Mehmet Turgay Camii Kız Kuran kursu öğrencimiz kursiyerimiz Nahide Okudan il birincisi oldular. Bu bizi sevince boğdu biz bu kurslarımızı çok önemsiyoruz sayılarını arttırmayı istiyoruz” diye konuştu.

Okudan’ın bir yakını ile birlikte Umre ödülünü kazandığını belirten Müftü Atilla, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak organizasyonda Umre tarihinin önümüzdeki günlerde bildirileceğini söyledi.

Manavgat’a engelli bireylere yönelik dini hizmetlerin sayısının artırılmasını düşündüklerini de belirten Müftü Atilla, “Kursumuz merkezi bir konumda onların sayılarını niteliklerini arttırmayı düşünüyoruz. Mesela işitme engellilere yönelik Külliye Camimizde kursumuz devam ediyor, görme engellilere erkeklere yönelik yine bir kurs açmayı yakın zamanda planlıyoruz. Son olarak belki ortopedik engelli kardeşlerimizden de bir talep gelirse onlara da müstakil bir kuran kursu açabiliriz. Çünkü engellilerimiz bizim için çok önemli; malumunuz ya engelliyiz ya engelli yakınıyız ya da engelli adayıyız diye bir cümle var, bizde engelli olmaya aday kişileriz bunları önemsemeliyiz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Görme, engelli, Nahide, il, birincisi, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı