Haber Detayı
16 Mart 2017 - Perşembe 09:10 Bu haber 1317 kez okundu
 
Görme Engelliler Türkiye Futsal Ligi Manavgat’ta yapılıyor
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Futsal 1. Ligi 1. Devre karşılaşmaları, Manavgat Mehmet Akif Ersoy Kapalı Spor Salonu’nda yapılıyor. 20 Mart’a kadar sürecek olan lige Türkiye genelinden 8 takım katılıyor.
SPOR Haberi
Görme Engelliler Türkiye Futsal Ligi Manavgat’ta yapılıyor

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Futsal 1. Ligi 1. Devre karşılaşmaları, Manavgat Mehmet Akif Ersoy Kapalı Spor Salonu’nda yapılıyor. 20 Mart’a kadar sürecek olan lige Türkiye genelinden 8 takım katılıyor.

ÖMER KARÇA

14 Mart’ta başlayan ve 20 Mart’ta sona erecek olan Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Futsal 1. Ligi 1. Devre karşılaşmaları, Mehmet Akif Ersoy Kapalı Spor Salonu’nda oynanıyor. Ankara, İstanbul, Bursa, Mersin, Malatya ve Trabzon illerinden katılan 8 Görme Engelli Spor Kulübü’nün mücadele ettiği birinci ligin ikinci devresi ise Aydın’da yapılacak. IBSA ve FIFA’nın belirlediği Futsal kurallarının geçerli olduğu karşılaşmalarda görme engelli olmayan kalecilere çeşitli kısıtlamalar getirilirken, diğer oyuncular yüzde 70 oranında görme engelli.

Manavgat’ta gerçekleştirilen müsabakaların B2, B3 Futsal 1. Lig 1. Devre kapsamında gerçekleştirildiğini ifade eden Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, “Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu olarak Manavgat’ta yaptığımız turnuvanın adı B2, B3 Futsal 1. Lig 1. Devre. Birinci ligimizde 8 kulüp var. Bu kulüplerimizin katılımı ile 2 devre halinde şampiyona yapıyoruz. Birinci ayağı Manavgat’ta olan bu şampiyonamızın ikinci ayağı planlamalarımıza göre Aydın ilinde olacak. 8 takım her devrede 7 maç yaparak birbiri ile karşılaşıyor. Dolayısıyla her takım diğer rakipleri ile iki devrede iki maç yapmak zorunda. Aydın’da yapılacak ikinci devre sonunda ilk üçe giren takımlarımız ile ligden düşecek takımlarımız belli olacak. Futsal’da iki ligimiz var, birinci lig ve ikinci lig. Her yıl birinci ligden iki takım düşer, ikinci ligden iki takım birinci lige yükselir. Futsal az gören 4 futbolcu ve tam gören bir kaleciden oluşan takımlar mücadele eder” diye konuştu.

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun 8 branşta faaliyet gösterdiğini belirten Hasan Sayyıdan, “Futbol, goalball, yüzme, atletizm ve judo olmak üzere beşi para olimpik olan branşlarımızın yanında futsal, satranç ve halter branşlarında müsabakalara katılıyoruz” dedi.

Federasyonun başlarda görme engelliler için rehabilitasyon amacıyla çalışmaya başladığını ifade eden Sayyıdan, “Başlangıçta görme engelliler için sosyal rehabilitasyon amacıyla spor yaptırmayı hedeflerken, gerçek amacı olan uluslar arası başarıyı elde etmeyi hedefleyen spor federasyonu hüviyetine geldi. Görme Engelliler Spor Federasyonu çok hızlı gelişen bir federasyon, örnek vermek gerekirse 2008 yılında Çin’de yapılan para olimpik oyunlarına 1 sporcumuz katılma hakkını elde ederken, 2016 yılında ise 31 sporcumuz katıldı. 2020 yılında daha fazla sayıda sporcu ile katılmayı ve daha fazla madalya kazanmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de ilklere de imza attıklarını belirten Sayyıdan, “Görme Engelliler Spor Federasyonu 8 branşta ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefleyen ve bu doğrultuda çalışan bir federasyondur. 2015 yılında Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu dünya tarihinde ilk kez bir başarıya ulaştı. Bu başarının adı da şuydu. Avrupa Şampiyonası’nda goalballde hem erkek hem de bayan milli takımlarımız ve futbol erkek takımımız Avrupa Şampiyonu oldu. 2016 yılında ise para olimpik oyunlarında goalball bayan takımımız Türkiye tarihinde ilk defa takım oyunlarında altın madalya aldı” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Görme, Engelliler, Türkiye, Futsal, Ligi, Manavgat’ta, yapılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı