Haber Detayı
19 Aralık 2019 - Perşembe 01:21 Bu haber 8940 kez okundu
 
Hz. Mevlana Şeb-i Arus Sema Töreni ile anıldı
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin Vuslat’ının 746’ncı yılını Şeb-i Aruss Sema Töreni ile andı. Manevi duyguların doruğa ulaştığı gecede semazenlerin sema gösterisi izleyenleri büyüledi.
KÜLTÜR Haberi
Hz. Mevlana Şeb-i Arus Sema Töreni ile anıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölüm yıldönümünü muhteşem bir gece ile kutladı. Vuslat’ın 746’ıncı yılı nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen etkinlikte İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Tasavvuf Müziği Topluluğu Şeb-i Arus Sema Töreni gerçekleştirdi.

YOĞUNİ LGİ
Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, İl Kültür Müdürlüğü ve Konyalılar Derneği katkılarıyla düzenlenen etkinliğe Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Yüksel, Antalya Konyalılar Derneği Başkanı Süleyman Üre ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gecede Konyalılar Derneği tarafından, Vali Yardımcısı Ateş ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yüksel’e katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

MEVLANA’NIN FİKİRLERİNE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR
Gecede Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in selamlarını ileterek kısa bir konuşma yapan Başkan Vekili Mehmet Yüksel, “Gel, ne olursan ol yine gel’ sözüyle hoşgörünün, sevginin, saygının, adaletin ve toplumu birleştirmeye yönelik bir fikriyatı, ölüm
gününü düğün olarak adlandırabilen bir düşünceyi anmak için buluştuk. Hz Mevlana’nın fikirlerine, hoş görüsüne, adaletine çok ihtiyacımız olduğu bir dönemi yaşıyoruz” dedi.

BÜYÜLEDİ
Konuşmaların ardından İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Tasavvuf Müziği Topluluğu Şeb-i Arus Sema Töreni gerçekleştirdi. Manevi duyguların doruğa çıktığı gecede duygulu anlar yaşandı. Hz. Mevlana’nın ilhamıyla oluşturulmuş ve geliştirilmiş, sevgiliye yolculuk olarak adlandırılan semazenlerin sema gösterisi davetlileri adeta büyüledi.

 
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Hz., Mevlana, Şeb-i, Arus, Sema, Töreni, ile, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı