Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 18:02 Bu haber 1827 kez okundu
 
İcra görevlilerini darp eden sanıkların yargılanmasına başlandı
2018 yılı ekim ayında icra memuru Y.Ç ile avukat katibi S.A.’nın icra için gittikleri Çardak’ta darp edildikleri ve rehin alındıkları olayla ilgili davaya Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Savcılık sanıklar A.K., S.K. ve F.K.’ın ‘Basit yaralama’, ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Hakaret’, ‘Birden fazla kişiyle birlikte yağma’, ‘Resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme’ suçlarından 31’er yıl hapisle cezalandırılmalarını istedi.
ASAYİŞ Haberi
İcra görevlilerini darp eden sanıkların yargılanmasına başlandı

 

2018 yılı ekim ayında icra memuru Y.Ç ile avukat katibi S.A.’nın icra için gittikleri Çardak’ta darp edildikleri ve rehin alındıkları olayla ilgili davaya Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Savcılık sanıklar A.K., S.K. ve F.K.’ın ‘Basit yaralama’, ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Hakaret’, ‘Birden fazla kişiyle birlikte yağma’, ‘Resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme’ suçlarından 31’er yıl hapisle cezalandırılmalarını istedi.

Çardak Mahallesi’nde geçen yıl Ekim ayında haciz işlemi için gittikleri A.K.’un evinde, annesi F.K. ve abisi S.K.’la birlikte icra memuru Y.Ç. ve avukat katibi S.A.’yı darp ettiler. 2 saat süresince rehin alınan Y.Ç. ve S.A.’nın haciz evraklarını ve telefonu gasp edildi. Y.Ç. ve S.A., jandarma tarafından kurtarılmalarının ardından şüpheliler A.K., F.K. ve S.K.’tan şikayetçi oldu. Gözaltına alınan şüpheliler sevk edildikleri Manavgat Sulh Ceza Hakimliği tarafından 'görevli memura mukavemet', 'mala zarar verme', 'hürriyetten yoksun bırakma', 'küfür, hakaret ve tehdit' ile 'telefon ve özel eşyaların alıkonulması' suçlarından tutuklandı. Tutuklanan sanıklarının avukatlarının itirazı sonrasında geçen yıl kasım ayında tahliye edildi.

Olayla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheliler A.K., S.K. ve F.K.’un, icra memuru Y.Ç. ve avukat  katibi S.A.’ya yaptıkları anlatıldı. İddianamede, F.K.’un  olay sırasında ‘Bunları hiçbir yere göndermeyin, kör bir kuyu var kesin ve atın. Kimseler bulmasın. Bunlar buradan giderse bizi şikayet ederler ve başımız belaya girer’ dediği de aktarıldı. İddianamede sanıkların, ‘Basit yaralama’, ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Hakaret’, ‘Birden fazla kişiyle birlikte yağma’, ‘Resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme’ suçlarından 31’er yıl hapisle cezalandırılmaları istendi.

Olayla ilgili davanın görülmesine Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmaya sanıklar A.K., S.K. ve F.K.’la şikayetçi S.A. ve tarafların avukatları katıldı. Olay sırasında darp edilen ve 1 ay iş göremez raporu alan icra memuru Y.Ç. ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Duruşmada kimlik tespitinin ardından iddianamedeki suçlamalar hatırlatılarak sanıkların savunması alındı. A.K., olay günü sivil giyimli 2 kişinin kapıya dayandığını ve evdeki eşyalara bakmak istediklerini kendisinin de eşinin yeni doğum yaptığı için beklemeleri gerektiğini söylediğini belirtti. Konuşurlarken, annesi F.K.’un yanlarına geldiğini ve 2 kişiyi görünce kendisine hakaret etmeye başladığını bu sırada Y.Ç.’ın ‘Sen buradan git, yaşlı başlı kadınsın’ dediğini aktardı. Sanık A.K. sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelenler içeri girmek isteyince ben engel oldum bu sırada aramızda tartışma ve itiş kakış yaşandı. Bu sırada ellerinde bulunan dosyalar yere düşmüş olabilir. Abim S.K., geldi bizi ayırdı. Bu olaylar olurken annem halâ bana çekişiyordu. Ben gelen kişilere vurmadım. Biz, gelenlerin elinden telefon, evrak ve güneş gözlüklerini almadık. Ayrıca bu kişilerin getirdiği evraklar evin önündeki balkonda bulunan televizyonun üzerinde duruyordu. Arkaya düştü. Jandarma gelince kendilerine verdim. Suçsuzum beraatımı talep ediyorum.”

Sanıklardan S.K.’da olay günü kendisinin koyunlara yem verdiğini belirterek, seslerin geldiğini duyması üzerine kardeşi A.K.’un evine gittiğini kardeşi ve annesinin iki kişiyle itiş kakış içerisinde bulduğunu söyledi. Gelen kişilerden birinin annesine yönelik, ‘Sen yaşlı bir kadınsın, Buradan defol git, Biz buraya tahsilata geldik’ dediğini duyduğunu anlatan S.K., “Ben itiş kakışı ayırmaya çalıştım. Kardeşimin borçları vardı, ben gelenler sivil olduğu için alacaklıları olduğunu zannettim. Kimseyi tehdit etmedim, söz söylemedim. İtiş kakış sırasında S.’ın yüzüne kapı çarpılmış olabilir” dedi.

F.K.’ta 70 yaşında olduğunu, 50 yıllık evliliği süresince böyle bir durum yaşamadığını, olaydan 10-15 gün önce gelen ve A.K.’u soran 3 kişinin alacakları olduğu gerekçesiyle öldüreceklerini söylediğini aktardı. F.K., kendisinin oğlu A.’e çekiştiğini anlattı.

Şikayetçi S.A.’da olay günü rutin bir haciz işlem için gittiklerini, A.K.’la konuşurken F.K. ve S.K.’un geldiğini belirtti. Kendisine S.K.’un vurduğunu, Y.Ç.’a is A.K. ve annesi F.K.’un sopayla vurduğunu belirten S.A., “A.K., avukat A.Ü.’ı aramamı söyledi. Arayınca telefonu elimden aldı ve avukata, ‘Adamlarını rehin aldım. Gel alabiliyorsan al’ dedi. Bizi dövüp hakaret ederlerken, annesi, ‘Bunların cinsel organlarını kesip, öldürün, bir kuyuya atın. Bunlar buradan giderlerse başımıza bela olurlar’ diyordu” diye konuştu

Olayla ilgili ifade veren tanık S.B.’ta, kendisinin icra memuru ve avukat katibini götüren aracın şoförü olduğunu anlatarak, “Mahalleye vardığımızda borçlunun evini sorduk ve bulduk. İcra memuru ve avukat katibi, A.K.’a ‘bir borcunuz var’ dedi. Onlar konuşurlarken ben arabayı park ediyordum. Tartışma çıktı, bu sırada Y.Ç., F.K.’a ‘Teyze sesini yükseltme, Ben devlet memuruyum’ deyince, teyze, ‘sen bana küfrettin’ diye bağırmaya başladı. Daha sonra 3’ü birden Y. ve S.’a vurmaya başladı. Ben rahatsızlandım, beni kenara oturttular. Bu sırada F.K., “Bunları götürüp öldürün, körkuyuya atın, mesuliyet bana ait’ dedi.

Duruşma eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İcra, görevlilerini, darp, eden, sanıkların, yargılanmasına, başlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı