Haber Detayı
23 Ekim 2017 - Pazartesi 10:17 Bu haber 1489 kez okundu
 
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uyardı: “Her ürüne mazot ve gübre desteği verilmeyecek”
Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde Manavgat’ta mazot ve gübre desteklemesi yapılacak ürünleri açıklayan Manavgat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, meyve ve sebze haricinde belirlenen ürünlerin dışında destekleme ödemesi yapılmayacağını açıkladı.
YAŞAM Haberi
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uyardı: “Her ürüne mazot ve gübre desteği verilmeyecek”

 

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde Manavgat’ta mazot ve gübre desteklemesi yapılacak ürünleri açıklayan Manavgat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, meyve ve sebze haricinde belirlenen ürünlerin dışında destekleme ödemesi yapılmayacağını açıkladı.

Manavgat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömür Ozan Çakal yaptığı açıklama ile Manavgat’ta destekleme yapılacak ürünler hakkında bilgi verdi. Sebze ve meyve dışında belirlenen ürünler haricinde destekleme ödemesinin yapılmayacağını ifade eden Çakal, 2018 yılı için Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtların 01 Eylül’de başladığını ve 30 Haziran 2018 tarihine kadar devam edeceğini söyledi.

Manavgat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömür Ozan Çakal açıklamasında şunları söyledi: “Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (2017/39) 17 092017 tarihinde yaylanmış olup bu Teblig'in 8. maddesinin 3. Bendinde “Türkiye Tarım Havzaları ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen ürünlerin havzası dışında yetiştirilmesi durumunda bu ürünlere mazot ve gübre desteği ödemesi yapılmaz (Meyve ve sebze ürünleri hariçtir).” denilmektedir.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda Manavgat İlçesinde desteklenecek ürünler Buğday, Mısır (Dane), pamuk (Kütlü), Yem Bitkileri ve Zeytinyağı olarak belirlenmiştir. Söz konusu tebliğ kapsamında İlçemizde bu ürünler dışında yapılan ekimlere (Meyve ve sebze ürünleri hariç) mazot ve gübre desteği ödemesi yapılmayacaktır”

Havza kapsamında ekilecek ürünlere ödenecek Mazot ve Gübre için destekleme fiyatları ise şöyle:

Buğday            dekarda 17 TL, Mısır (dane) dekarda 21 TL, Pamuk (kütlü) dekarda 40 TL, Yom bitkileri dekarda 13 TL, Zeytinyağı dekarda 13 TL, tüm meyve ve sebze ürünleri dekarda 13 TL, Nadas için 5 TL.

2005 yılında başlayan ancak 2016 yılında ara verilen toprak analizi desteği uygulamasına 2017 üretim sezonunda destekleme modelinde gidilen değişikle yeniden başlatıldığını belirten Manavgat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömür Ozan Çakal, “Yapılan yeni destekleme modelinde 50 dekar ve üzeri parseller için numuneler laboratuvarların teknik personelince koordinat belirleyen cihazlarla alınacak ve destekleme ödemeleri yetkilendirilmiş laboratuvarlara yapılacaktır” dedi.

Aynı parsele örtüaltı üretimi ve çeltik hariç aynı tek yıllık bitkinin arka arkaya üç kez ekiminde, üçüncü üretim için MGD yapılmayacağını ifade eden Çakal, “2017/39 Nolu Tebliğin 22. maddesinin (ğğ) bendinde "2017 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü örelim için bu Tebliğde belirtilen destekleme Ödemeleri yapılmaz." denilmektedir. Bu nedenle tek yıllık ürün ekiminde aynı ürünün aynı tarlaya üst üste en fazla iki defe ekimi yapılabilecektir. Aksi takdirde üçüncü kez ekim yapılması halinde MGD desteği ödemesi yapılmayacaktır” diye konuştu.

2018 yılı için ÇKS kayıtlarının da 30 Haziran 2018 tarihine kadar yaptırılması gerektiğini vurgulayan Çakal, “Ayrıca 2014/1 sayılı ÇKS Genelgesi ve Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında 2018 yılı ÇKS müracaattan 01.09.2017 tarihi itibari ile başlamış olup 30.06.2018 tarihi mesai bitimi ile son bulacaktır. 2018 yılında tarımsal desteklemelerden faydalanmak isteyen çiftçilerin belirtilen tarihler arasında Manavgat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

 

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: İlçe, Gıda, Tarım, ve, Hayvancılık, Müdürlüğü, uyardı:, “Her, ürüne, mazot, ve, gübre, desteği, verilmeyecek”,
Yorumlar
Haber Yazılımı