Haber Detayı
19 Temmuz 2018 - Perşembe 09:56
 
İmar barışı yüzyılın fırsatı
Antalya Müteahhitler Derneği Yönetim Kurulu, Başkan Deniz Karataş Başkanlığında toplandı. Birçok gündem konularının ele alındığı toplantının can alıcı bölümü İmar Barışı konusu oldu. Başkan Karataş, “İmar Barışı yüzyılın büyük fırsatıdır. 31 Ekim’e kadar vatandaşlarımızın ve tüm yapı sahiplerinin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerekiyor” diye konuştu.
YAŞAM Haberi
İmar barışı yüzyılın fırsatı

 

Antalya Müteahhitler Derneği Yönetim Kurulu, Başkan Deniz Karataş Başkanlığında toplandı. Birçok gündem konularının ele alındığı toplantının can alıcı bölümü İmar Barışı konusu oldu. Başkan Karataş, “İmar Barışı yüzyılın büyük fırsatıdır. 31 Ekim’e kadar vatandaşlarımızın ve tüm yapı sahiplerinin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Antalya Müteahhitler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş başkanlığında toplandı. Başkan Karataş önemli gelişmelerin ve değerlendirmelerin ele alındığı toplantıda, son gelişmeleri yönetim kurulu üyeleriyle paylaştı. Başkan Karataş imar affı barışının yüz yılın fırsatı olduğunu söyledi. Başkan Karataş, “Bilindiği üzere imar barışı, eski tabirle yani imar affı gelmiştir. Ancak süreli bir uygulamadır. Bu sürede 31 Ekim’e kadar verilmiştir. Bu bağlamda geniş kapsamlı imar barışı fırsatını kaçırmamak için özellikle dubleks, çatı araları ve benzeri çıkmaları yani emsal artışlarını beyan edilmesi unutulmamalıdır. Bu hem müteahhitler açısından önemlidir, hem de müteahhitlerin dükkân, daireve satışını yaptığı piyasadaki müşteriler, tüketiciler açısından önemlidir. İddia ediyorum ki bu yüz yılın fırsatıdır” dedi

Başkan Deniz Karataş, “ Biz yerel yönetimlerle on beş-yirmi santim için büyük mücadeleler verdik. Projeye her zaman uygun olmayan yapıların ister istemez santimetre bazında gerek imalat aşamasında işçi hatasıyla, gerekse malzemenin kalınlıkları, ebatlarının, ölçülerinin önceden çok net kestirilememesi, gereksede projenin kendi içinde çizimlerdeki çelişkiler yüzünden, bir binanın ölçülerinde küçük sapmalar meydana gelmekteydi. Müteahhit binanın yirmi, otuz santim büyük olması nedeniyle bir gelir ve kazanç elde etmemektedir. Ama projeye bakıldığında matematik hesaplamasında iki kere iki dört olduğu için maalesef bu yapılaraiskan alınamamakta, iskan aşamasında da müteahhittin başına gelmeyen kalmamakta. Nitekim bir binayı, otuz santim için yıkmak da mümkün olmamakta. Otuz santim küçük olan bina yok mu onlarda var. Biz müteahhitler olarak hiçbir zaman ne otuz santim, ne daha yüksek sapmaları çıkar için asla yapmamışızdır, böyle küçük konulara da asla tenezzületmemişizdir. Sapmalar tamamen sözünü ettiğimiz konular neticesinde ortaya çıkmıştır” diye konuştu

Başkan Karataş, “Nitekim devlet öyle bir kanun çıkardı ki dört katlı yere altı katlı bina yapana bile af getirdi.  Bunu hiçbir müteahhit yapmaz… Bunu zaman içerisinde hayatın ihtiyaçlarına göre satın almış kişilerin ya çocuğu evlenmiştir üstüne eklemiştir, kimseye söylemeden duyurmadan yığma tuğla şeklinde, ya da başka şekillerde olmuştur. Çünkü müteahhitler, üç farklı kanaldan çok sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Birincisi proje müellifleri vardır projeyi çizen, ikincisi yapı denetim firmaları üçüncüsü ise belediyenin takım kadrosu vardır, iskânı veren. Dolayısıyla; müteahhitlerinbu kadar denetimin içinden geçtikleri için, bir yeri büyük yapmaları düşünülemez” dedi

Başkan Karataş, “Ancak sattıktan sonra örneğin dubleks katlarında kör noktaların bulunduğu duvarları yıkarak bazı genişlemelerin olduğu duyuyor ve görüyoruz. Zaten burası bir dubleks alan başkasının girip değerlendirebileceği bir yer değil. Orayı satın alan kişiye tahsis edilmiş mekânlar. Buraların devlete bildirilmesi halinde yasallaşacağını görüyoruz. Bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini üzerine basa basa belirtiyoruz.Bu fırsat göz ardı edilmemeli, unutulmamalı. Çünkü böyle bir fırsat bir daha zor gelir. Tüketicilerin tüm sahip oldukları tapuları önlerine koymalarını, tek tek inceleyip, tek tek dükkânlarını, dairelerini düşünmelerini ve her bir dükkan veya daire içinde bu imar barışı yasasından faydalanmalarını tavsiye ediyoruz. Bu bir barıştır.  Devlet- millet ve yapı stoku birbiriyle barışacak ve tanımlı hale gelecektir. Dikkatle ve hassasiyetle imar barışından faydalanılması herkesin menfaatine olacaktır.”

İmar barışı ne sağlayacak?

-Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılar için daha önce alınmış olan yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek, Yapıların ait olduğu abone grubu dikkate alınarak, geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek,Arsası problemsiz her yapı kat mülkiyetine geçmiş olacak, Daha önce kredi çekilemeyen birçok taşınmaz krediye uygun hale gelecek, Barış ile vatandaş kendisini devlete ve belediyeye karşı tanıtmış olacak, husumet son bulacak. İmar Barışı  için 31 Ekim 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendirdiği kuruluşlara başvuru yapılabilecek. Ayrıca Bakanlar Kurulu’nun bu süreyi 1 yıl uzatma hakkı bulunuyor. Başvuruda bulunan kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebilecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek.

İmar Barışı  için 31 Ekim 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendirdiği kuruluşlara başvuru yapılabilecek. İmar Barışı ile vatandaş kendisini devlete ve belediyeye karşı tanıtmış olacak, husumet son bulacak.

 

 

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İmar, barışı, yüzyılın, fırsatı,
Yorumlar
Haber Yazılımı