Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 23:11 Bu haber 1299 kez okundu
 
İşçi ile işvereni buluşturacak fuar şubat sonunda
Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İnsan Kaynakları Yöneticileri (İNKAY), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Manavgat Sanayici ve İş Adamları Derneği (MASİAD) işbirliği ile işçi ve işvereni buluşturacak fuar organizasyonu gerçekleştirilecek.
EKONOMİ Haberi
İşçi ile işvereni buluşturacak fuar şubat sonunda

28-29 Şubat’ta “Manavgat’ta İş Var” sloganıyla 5. kez Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde organize edilecek fuarın hazırlıklarına başlayan düzenleme komitesi MATSO binasında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Fuara katılmak isteyen firmalar stant için 20 Şubat saat 17.00’a kadar MATSO’ya müracaat edebilecek.
 
KAYMAKAM YİĞİT BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI 
Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit’in başkanlık ettiği toplantıya; MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ceylan, Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Hacer Bakır Sert, MASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Tatar, Manavgat Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Gör. Hüseyin Boz, Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hale Alan, İNKAY Genel Sekreteri ve Manavgat Sorumlusu Cemile Akbulut, İŞKUR Manavgat Müdürü Yavuz Ayna, SGK Manavgat Şube Müdürü Ali Duru katıldı. Toplantıda organizasyon hazırlıkları ve yapılması gerekenler konuşuldu. 
 
FUARDA İŞGÜCÜNÜ ARZ EDENLER İLE TALEP EDENLERİ BİR ARAYA GETİRİYORUZ
Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, ülkemizde istihdamın son derece önemli konulardan biri olduğunu belirterek Manavgat olarak bu istihdama katkı sağlamak amacıyla 5 yıldır kurumların işbirliği ile istihdam fuarı düzenlendiğini söyledi. Dr. Yiğit “işgücünü arz edenler ile talep edenleri bir araya getirmek, ayrıca istihdama katkı sağlamak amacıyla fuar düzenliyoruz. Bir ilçe olarak Türkiye’de ilk defa düzenlediğimiz bu fuar ilçemiz ve bölgemiz istihdamına katkılar sağlayacaktır. Bu yıl fuarın daha fazla ilgi görmesini bekliyoruz" diye konuştu.
 
FUARIMIZ İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAKTIR
MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, işçi ve işvereni buluşturacak fuarın hem işçi hem de işveren için önemine değinerek, fuarın istihdama katkı sağlayacağını söyledi. Boztaş, “Gerçekleştirmeyi planladığımız fuarımız öncesinde ilk toplantımızı gerçekleştirdik. 8 kurumun katılımı ile gerçekleştirileceğimiz organizasyonun güzel ve verimli geçmesini bekliyoruz. Fuarımız istihdama, bölgemize, ilçemize ve üyelerimize katkı sağlayacaktır. Herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
KURUMLARLA İŞBİRLİĞİNİ ÖNCELİKLİ OLARAK GÖRÜYORUZ
Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ceylan ise istihdam fuarı ile ilçe olarak birlikte güzel bir organizasyona imza atıldığını söylediCeylan, “Belediye olarak birlikte hareket etmeyi, ilçenin kurumlarının bir araya gelerek faaliyetler yapmasını önemsiyoruz. İşsizliği önlemek ve işçi ve işvereni buluşturmak amacıyla gerçekleştireceğimiz fuarımıza birlik ve beraberlik içinde gerçekleştireceğiz. Manavgat Belediyesi olarak biz hem sosyal hem de kültürel etkinlerin içinde var olmayı ve tüm kurumlarla işbirliği içerisinde olmayı öncelikli olarak görüyoruz. Dilerim bu tür etkinliklerde işbirliğimiz devam eder” diye konuştu.
 
İSTİHDAM FUARI MANAVGAT VE BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ
Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Hacer Bakır Sert ise istihdam fuarının Manavgat ve bölge için önemine işaret ederek; “Biz gerek öğrencilerimiz gerekse iş arayan ve işini geliştirmek isteyenler için fuar düzenliyoruz. Şimdiden başarılı olacağını düşünüyor herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
EN ÖNEMLİ HEDEF İŞSİZLİĞİ AZALTARAK KALİFİYE PERSONELE KOLAY ULAŞMAK
MASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Tatar ise işsizliğin ülkenin en önemli gündemlerinden birisi olduğuna vurgu yaparak işsizliğin azaltılmasına katkı sağlaması amacıyla istihdam fuarına önemine işaret etti. Tatar, “işverenlerimizin kalifiye personellerle buluşması ve işçi arayanlarla uygun bir ortamda bulaşmaları maksadıyla bizde projenin paydaşlarından birisiyiz” diye konuştu.
 
FUARIMIZ, ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ DÜNYASI ARASINDAKİ ENTEGRASYON İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ
Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hale Alan ise fuar ile Manavgat iş gücü piyasası ile işverenlerin bir araya getirileceğini belirterek hem işçi hem de işveren açısından önemli olduğunu kaydetti. Üniversitesi ile iş dünyası arasındaki entegrasyon sürecinin geliştirilerek devam etmesi gerektiğini vurgulayan Alan; “İstihdam fuarı işsizliği azaltmak ve istihdama katkı sağlamak, işverenlere kalifiye personele ulaşmasını sağlamak için son derece önemlidir. Bu işbirliğimizin ve istihdam fuarın katlanarak ilerleyen yıllarda daha güzel bir şekilde yapılacağını, hem işçilerimize hem de işverenlerimize katkılar sağlayacağını düşünerek ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi. 
 
FUARA ÖĞRENCİLERİMİZLE KATILARAK KATKIDA BULUNACAĞIZ
Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Gör. Hüseyin Boz ise Akdeniz Üniversite Manavgat Meslek Yüksek Okulu olarak fuarın kendileri için önemine vurgu yaparak, okuldan mezun olan öğrencilerin iş hayatına atılması açısından fuarın önemli olduğunu söyledi. Boz, “Fuara öğrencilerimizle katılarak katkıda bulunmayı düşünüyoruz. Okulumuz bir meslek yüksek okulu olduğu için Antalya ve Manavgat’ta ara elaman ihtiyacı giderilmesine katkı sağlıyor. Okulumuzdan bu yıl ve ilerde mezun olacak öğrencilerimiz açısından önemli bir fuar olduğunu düşünüyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
 
FUAR, İŞ GÖRENE SEÇME ŞANSI İŞVERENE DE KALİFİYE ELEMAN BULMA ŞANSI VERECEK
İNKAY Genel Sekreteri ve Manavgat Sorumlusu Cemile Akbulut ise fuarın iş görene seçme şansı, işverene de kalifiye elaman bulma şansı vereceğini belirterek işçi ve işvereni bir araya getirecek güzel ve büyük bir organizasyona imza attıklarını söyledi. Akbulut, “İstihdam fuarımızda dernek olarak üzerimize düşeni yapacağız. Fuarımızın amacı işçi ve işverenleri bir araya getirmek. İş görene seçme şansı yani kendilerine en uygun en rahat ve performanslarını en güzel şekilde gösterebilecekleri bir iş, işverene de kalifiye elaman bulma şansı verecektir. İşçilerimizin otellere giderek tek tek iş aramaktansa, fuarda iş başvurulanı bire bir yapabilecekleri bir ortam sağlanacak. İşçi ve işvereni bir araya getirerek güzel bir ortamda istihdama katkı sağlamayı hedefliyoruz. Hem bire bir görüşme imkanları olacak hem de tek tek otellere yapacakları iş başvuruları maliyetli olduğu için maddi ve zaman kayıpları olmayacak. İşvereni personelle buluşturarak ciddi bir maliyetten kurtarmış olacağız. Güzel ve büyük bir projeye imza atacağımızı düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
FUARIMIZDA İSTİHDAM ARTIŞINA KATKI SAĞLAYACAKTIR
İŞKUR Manavgat Müdürü Yavuz Ayna ise İstihdam fuarının Manavgat’a büyük katkılar sağladığını belirterek fuara ilginin yoğun olmasını beklediklerini söyledi. Ayna, “İşverenler bu fuarda firmalarını daha iyi tanıtmış olacak, firmalar arası işbirliğine katkı sağlanacaktır. Firmalar aradıkları iş gücünü bulacaklar, nitelikli iş arayanlarımızda kendilerini işverenlere daha iyi ifade ederek uygun iş seçme imkanı bulacaklardır. Fuarımızda istihdam artışına katkı sağlayacaktır. İşverenle iş arayanların mutlaka
fuarımıza katılımlarını bekler, fuarımızın ilçemize, işverenlerimize ve iş arayanlarımıza büyük katkılar sağlaması dileğimle, emeği geçen paydaş kurumlara teşekkür ederim” diye konuştu.
 
FUARIN GELENEKSEK HALE GELMESİ İLÇE İSTİHDAMI AÇISINDAN ÖNEMLİDİR
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Manavgat Şube Müdürü Ali Duru ise kurum olarak fuarı önemsediklerini belirterek ilçe ve bölge istihdamı açısından son derece önemli olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz yıl başlatılan ve bu yılda devam edilme kararı alınan istihdam teşvik programının önemine vurgu yapan Duru, “Fuarımız istihdam seferberliğine büyük katkı sağlayacaktır. Fuarımızda yapılan yüz yüzegörüşmeler istihdama katkı sağladığı gibi kayıt dışına da engel olacaktır. Fuarımızın geleneksel hale gelmesi ilçemiz istihdamı açısından son derece önemlidir” dedi.
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: İşçi, ile, işvereni, buluşturacak, fuar, şubat, sonunda,
Yorumlar
Haber Yazılımı