Haber Detayı
19 Nisan 2017 - Çarşamba 10:22 Bu haber 914 kez okundu
 
İstanbul Üniversitesi’nde Yabancı Dilde Eğitim Veren 3 Yeni Program Açıldı
İstanbul Üniversitesi’nin uluslararasılaşma hedeflerine yönelik yaptığı atılımlardan biri olarak İstanbul Üniversitesi fakültelerinde açılan 3 yeni program, İngilizce ve Arapça dillerinde eğitim verecek.
EĞİTİM Haberi
İstanbul Üniversitesi’nde Yabancı Dilde Eğitim Veren 3 Yeni Program Açıldı

İstanbul Üniversitesi’nin ülkenin ve toplumun ihtiyaçlarını gözeterek açtığı yabancı dilde eğitim verecek 3 yeni program Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylandı. Alınan kararla açılan İÜ İstanbul Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Programı 60 öğrenci, İÜ Eczacılık Fakültesi İngilizce Eczacılık Programı 40 öğrenci ve İÜ İlahiyat Fakültesi İlahiyat Arapça Lisans Programı 40 öğrenci alacak.
Üniversitelerin Uluslararası Platformda Tercih Edilebilirliği Önem Taşıyor
İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nde yabancı dilde eğitim vermeye başlayacak olan yeni programlara ilişkin yaptığı açıklamada, “İstanbul Üniversitesi’ndeki yeni programlar ülkenin, bölgenin ve toplumun ihtiyaçları gözetilerek açılmaktadır. Bu kapsamında açılan ve yabancı dilde eğitim verecek olan 3 yeni programımız önümüzdeki yıl ilk öğrencilerini alacak. Bir üniversitenin uluslararası platformda tercih edilirliği ne kadar artarsa o kadar büyüyeceğine inanıyoruz. Üniversitemizde açılan yabancı dilde eğitim veren bu programlar, diğer ülkelerle olan öğrenci ve öğretim üyeleri değişim programları için büyük önem taşıyor. İstanbul Üniversitesi olarak her zaman öncelikli amacımız ulusal ve uluslararası alanda başarılı meslek insanları yetiştirmek üzere nitelikli bir eğitim vermek. Ülkemize akademik ve bilimsel anlamda katkılarımızı sürdürerek eğitim alanında hizmet vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Açılan programlardan İngilizce Eczacılık Programı ve İlahiyat Arapça Lisans Programı için zorunlu hazırlık sınıfı açılması uygun görüldü.
İstanbul Üniversitesi’nde uluslararasılaşma ile ilgili önemli konulardan biri olarak üniversiteden diploma alan gençlerin, mesleklerini herhangi bir ülkede rahatça uygulamalarını sağlayacak donanım ve diplomalarla mezun edilmesi gözetiliyor. Bu yaklaşımın ancak uluslararası bir bakış açısı, düşünce tarzı ve diplomaların uluslararası tanınırlığı ile mümkün olabileceğinden hareketle, İstanbul Üniversitesi bünyesinde açılan ve yabancı dilde eğitim verecek olan üç yeni program büyük önem taşıyor. İstanbul Üniversitesi’nde açılan programlarla uluslararası platformdaki baş döndürücü rekabet ortamında dünyanın her ülkesinden yetişmiş üniversite mezunlarıyla rekabet edebilecek öğrenciler yetiştirmek hedefleniyor.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: İstanbul, Üniversitesi’nde, Yabancı, Dilde, Eğitim, Veren, 3, Yeni, Program, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı