Haber Detayı
08 Eylül 2017 - Cuma 10:40 Bu haber 1058 kez okundu
 
İsveçli turistler Side’de buluştu
Sosyal medya üzerinden arkadaşları ile anlaşan İsveçli turistler, bir Türk ile evli olan İsveç vatandaşı Malin Larsson’un işlettiği Friends Restaurant’ta bir araya geldi. 1979 yılından bu yana Türkiye’ye geldiğini belirten Marianne Lindström, “İstanbul’a ilk geldiğimde her köşe başında eli silahlı askerler vardı” dedi.
YAŞAM Haberi
İsveçli turistler Side’de buluştu

Geçtiğimiz Haziran ayında, İsveç’te yaşayan ve her yıl sürekli olarak Side’ye tatile gelen Matilda Axelsson sosyal medya grubu üzerinde Eylül ayında Side’de buluşmak üzere bir kampanya başlattı. Side’de yaşayan ve Türk vatandaşıyla evli olan arkadaşı Malin Larsson’un da eşiyle birlikte işlettiği Friends Restaurant’ta gelecek olanları bir akşam yemeğinde ağırlayarak destek vermeye karar vermesiyle Side’de buluşma fikri destek buldu. Side’ye tatile gelen ve çoğunluğunu İsveçlilerin oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik grup Friends Restaurant’ta bir araya geldi.

TÜRKİYE’YE HAKSIZLIK YAPILIYOR

Kampanyayı düzenleyen Matilda Axelsson, Side’yi ve Türkiye’yi çok sevdiğini belirterek, yurtdışında Türkiye’ye yönelik haksızlık yapıldığını belirtti. Dünyanın her yerinde terörist saldırılar olabileceğini ve hiçbir ülkenin güvenli olmadığını anlatan Axelsson, “Biz burada hep birlikte mutlu bir şekilde tatil yapıyoruz. Ben her yıl değişik zamanlarda Side’ye gelip, daire kiralayarak 5 ay kalıyorum. Side’yi seviyorum. Burası harika bir yer.” dedi.

ÇOK FAZLA OLUMSUZ HABER

Eşinin bir Türk olduğunu belirten Malin Larsson’da yurtdışında hem Türkiye’ye hemde Side’ye yönelik olumsuz bir algı olduğunu belirterek, arkadaşının Side’de buluşmak üzere kampanyasını sosyal medyada gördüğü zaman çok mutlu olduğunu ve buna destek vermek istediğini belirtti. Side’de herkesin güvenle tatil yapabildiğini anlatan Larsson, “Herkes Side’yi, Türkiye’yi seviyor. Şimdi çok fazla negatif haber var. Ama gerçek böyle değil. Türkiye’de, Side’de her şey çok pozitif” dedi.

“İLK DEFA 1979’DE GELDİM”

Türkiye’ye ilk defa 1979 yılında geldiğini anlatan Marianne Lindström ise o zamandan bu yana inanılmaz değişiklikler olduğunu söyledi. İstanbul’a 1979’da geldiğinde hatırladığı en önemli şeyin bazı problemler nedeniyle her köşe başında olan silahlı asker ve polisler olduğunu belirten Lindström, 2004 yılından itibaren de Side’ye geldiğini ve çok sevdiğini, eskiden daha fazla turist geldiğini şimdi bu sayının azaldığını söyledi.

Kendisinin her yıl dünyanın çeşitli ülkelerine de gittiğini ancak buradaki gibi iyi insanları hiçbir yerde göremediğini belirten Lindström, “Ne İspanya’da, ne İtalya’da nede diğer ülkelerde Türkiye’deki gibi çok sıcakkanlı ve yardımsever insanların yok” dedi.

Uzun uzun sohbetlerin edildiği buluşmaya Manavgat Belediye Başkan Vekili Erşan Özden’de katılarak misafirlere, Side’den memnun olup olmadıkları ve sorun yaşayıp yaşamadıklarını sordu. Topluca hatıra fotoğrafının çektirilmesi ve yemeğin ardından buluşma sona erdi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: İsveçli, turistler, Side’de, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı