Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 17:13 Bu haber 3147 kez okundu
 
Jandarma iz bırakılmayan cinayeti çözdü
3 Mayıs Cuma günü yerleşik yabancı Alman Anneliese Ilse Gansert’in(65) evinde ölü bulunması olayını araştırmak için kurulan jandarma özel ekibi, olayın cinayet olduğunu ortaya çıkardı. Cinayet şüphesiyle göz altına alınan Alman uyruklu Bernd Henrich Raithel(55), Manavgat Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.
ASAYİŞ Haberi
Jandarma iz bırakılmayan cinayeti çözdü

 

3 Mayıs Cuma günü yerleşik yabancı Alman Anneliese Ilse Gansert’in(65) evinde ölü bulunması olayını araştırmak için kurulan jandarma özel ekibi, olayın cinayet olduğunu ortaya çıkardı. Cinayet şüphesiyle göz altına alınan Alman uyruklu Bernd Henrich Raithel(55), Manavgat Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Manavgat’ın Ilıca Mahallesi Kumköy turizm merkezinde ikamet eden Alman uyruklu KOAH hastası ve tüpe bağlı yaşayan yerleşik yabancı Anneliese Ilse Gansert’ten uzun süredir haber alamayan komşuları evden de ağır koku gelince jandarmaya haber verdi. Jandarma tarafından çağırılan çilingir yardımıyla evine girilen Anneliese Ilse Gansert ölü olarak bulundu. Yapılan incelemede Anneliese Ilse Gansert’in  yaklaşık 10-15 gün önce öldüğü belirlendi. Yapılan incelemenin ardından Anneliese Ilse Gansert’in cenazesi kesin ölüm sebebinin belirlenmesi amacıyla Antalya Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

JANDARMA ÖZEL EKİP KURDU

Maktülün evinde yapılan incelemeler sırasında Anneliese Ilse Gansert’in komşuları, yaşlı kadının Antalya’da yaşayan kendisi gibi Alman olan bir erkek arkadaşı olduğunu  bir süre öncede geldiğini söylemeleri üzerine Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinasyonunda jandarma tarafından özel ekip kuruldu. Bölgede bütün güvenlik kameraları dakika dakika inceleyen özel ekip, Anneliese Ilse Gansert’in arkadaşı Bernd Henrich Raithel’in mahalleye geliş gidişlerini dakika dakika tespit etti. Jandarma özel ekibi ayrıca Anneliese Ilse Gansert’in komşularından da ayrıntılı bilgi topladı. Bir yandan araştırmaya devam eden jandarma ekipleri, diğer taraftan da Bernd Henrich Raithel’in eve  yeniden gelebileceğini öngörerek evin etrafında pusu kurdu.

ÖNCE ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI

Olayı takip eden Pazartesi günü her şeyden habersiz Anneliese Ilse Gansert’in evine gelen Bernd Henrich Raithel, jandarma tarafından kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı. Jandarmada işlemleri tamamlanan Raithel, ‘ölüm olayını bilip kolluğa haber vermediği’ suçundan adliyeye sevk edildi. Anneliese Ilse Gansert’in kendisinin eski arkadaşı olduğu, hasta olduğunu bildiği için arada sırada kontrol amaçlı evine geldiğini, en son gelişinde ölü olarak evde bulduğunu ve Antalya’da yabancı olduğundan korktuğu için kimseye haber etmeden evden gittiğini söyledi. Sulh ceza hakimliğine sevk edilen Bernd Henrich Raithel, adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

TANIK SES KAYITLARINI TESLİM ETTİ

Jandarma özel ekibi tarafından sürdürülen araştırmada, Bernd Henrich Raithel’in son zamanlarda maktulün evine çok sık gelip gittiği, etrafındaki kişilere kriminal konularda uzman olduğunu, paraya çok ihtiyacı olduğunu söylediği belirlendi. Jandarmanın araştırması sırasında adı gizli tutulan bir tanık, şüpheli Raithel’in, Anneliese Ilse Gansert’in cinayeti işlediğini kendisine beyan ettiğini, maktulü havasız bırakmak suretiyle öldürdüğünü ve buna ilişkin ses kayıtlarını teslim etti.

TÜPÜN FİŞİNİ ÇEKEREK HAVASIZ BIRAKIP ÖLDÜRMÜŞ

Jandarma tarafından ses kayıtlarında yapılan çözümlemede, şüphelinin kriminal konularda çok bilgili olduğu, 30 yıldır bu tarz kriminal olayları araştırdığını ve nasıl iz bırakmadan cinayet işlenebileceği konularını anlattığı tespit edildi. Şüphelinin, Anneliese Ilse Gansert’in hasta olduğunu bildiğini ve parmak izi bırakmadan tüpün fişini çektiğini ve havasız kalarak öldüğünü belirttiği ortaya çıktı.

GANSERT’İN BANKA KARTLARIYLA YÜKLÜ ALIŞVERİŞ

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan izinle, şüphelinin Antalya’nın Meltem Mahallesi’ndeki evine İl Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleriyle birlikte baskın yapıldı. Şüpheli Bernd Henrich Raithel evinde gözaltına alınarak Manavgat’a getirildi. Evde yapılan aramada, Anneliese Ilse Gansert’in banka kartları, banka dokümanlarıyla, olaydan sonra yapılan mobilya, beyaz eşya , elektronik alet alışverişlerine ait yüklü miktarda fatura bulundu.

TASARLAYARAK KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN TUTUKLANDI

Manavgat’ta jandarma tarafından sorgulanan şüpheli Raithel, Anneliese Ilse Gansert’in kendisine borcu olduğunu, bu nedenle banka kartlarını aldığını, kendisinin ölüm olayıyla ilgisinin olmadığını iddia etti. Jandarmada işlemleri tamamlanan Bernd Henrich Raithel, savcılığa sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından sulh ceza hakimliğine çıkarılan Raithel, ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Jandarma, iz, bırakılmayan, cinayeti, çözdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı