Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 08:22 Bu haber 4371 kez okundu
 
Kadın Çiftçi Akademisi 2. kez toplandı
Tarımın en önemli unsurlarından olan çiftçi kadınların potansiyelinin ve tarımsal üretimdeki etkinliklerinin artırılması, toplumsal statülerinin geliştirilmesi için Türkiye'de bir ilk olarak Antalya'da kurulan Kadın Çiftçi Akademisi'nde ikinci ders Döşemealtı ilçesinin kadın çiftçilerinin yoğun katılımıyla Döşemealtı Belediyesi Toplantı Salonunda başladı.
EKONOMİ Haberi
Kadın Çiftçi Akademisi 2. kez toplandı

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanlığı, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Döşemealtı Belediyesi işbirliği ile kurulan akademi kapsamında ikinci ders çok sayıda kadın çiftçinin katılımıyla Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Sevinç ŞENER'in "Meyve Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları" başlıklı eğitimi ile gerçekleşti.

2020 yılı Nisan ayına kadar sürecek eğitimlerde kadın çiftçilere; toprak verimliliği ve bitki besleme, iyi tarım uygulamaları, gelir-gider ve maliyet hesapları, kooperatifçilik, tropik meyve yetiştiriciliği, bitki üretiminde atık yönetimi ve kompost yapımı, arıcılık, süt ve süt ürünleri, gıda ürünleri hazırlama ve hijyen, sosyal tarım, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kişisel gelişim gibi konular eğitimler verilecek.
Eğitimlerin sonunda kadın çiftçilere "Katılım Sertifikası" verilecek ve Döşemealtı Belediyesi tarafından yapılacak satış yeri veya pazar yerlerinde ürettikleri ürünleri pazarlama olanağı sunulacak. Projenin sonunda kadın çiftçilerin ekonomiye ve toplumsal hayata daha güçlü bir biçimde katılım sağlamaları bekleniyor.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Kadın, Çiftçi, Akademisi, 2., kez, toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı