Haber Detayı
30 Ağustos 2019 - Cuma 10:22 Bu haber 3764 kez okundu
 
Kadına şiddet protesto edildi
Eski eşi tarafından kızının önünde öldürülen Emine Bulut cinayetini ve kadınlara yönelik şiddeti kınamak amacıyla Antalya Barosu Manavgat Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu öncülüğünde siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının da desteği ile protesto eylemi gerçekleştirildi. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de eyleme katılarak destek verdi.
GÜNDEM Haberi
Kadına şiddet protesto edildi

Antalya Barosu Manavgat Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu öncülüğünde siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile Cumhuriyet Meydanı’nda kadınlara yönelik uygulanan şiddet protesto edildi. Destek vermek amacıyla Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de protesto eylemine katıldı.

Eylemde Antalya Barosu Manavgat Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu adına Av. Ömrüm Dilek Ersoy bir basın açıklaması okudu. Ersoy açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Geçtiğimiz hafta boyunca, gerek sosyal medyada, gerekse alanlarda, kadınlar Emine Bulut'un son sözlerini haykırdılar, bu son olsun diye....

Ancak toplumumuzda artan şiddet vakıaları, kadın örgütlerinin tüm çağrılarına rağmen giderek artmakta ve buna zemin oluşturan şiddet içerikli politik söylemlerde hiçbir gerileme olmamaktadır. Gelinen aşamada ise en önemli kazanımlarımız tanışmaya açılmaktadır

Ülkemizde her gün en az bir kadın öldürülmektedir. Kadınları öldüren medyada yansıyanın aksine yasalar değil toplumsal baskı ve şiddettir. Kadınlar doğdukları andan itibaren cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmakta; fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik şiddetle karşılaşmaktadırlar. Çünkü toplum, erkekliği şiddet davranışı olarak algılamaktadır. Çünkü erkek doğduğu andan itibaren insan olarak değil, erkekliğini kanıtlamak için şiddet uygulaması gereken bir cins olarak görülmektedir. Bu kesimin İstanbul Sözleşmesine karşı çıkmalarının nedeni de budur; “erkek, erkek olduğu için elbette şiddet uygulayacaktır”, “ama erkek, şiddet uygulasa bile, aile kutsaldır. Şiddete maruz kalan kadın şiddeti sineye çekmek zorundadır” diyorlar.

Biz ise diyoruz ki, şiddet her seferinde daha da büyüyerek gelir. Hiç bir insan şiddete boyun eğmek zorunda değildir! Şiddet insan hakları ihlalidir. Şiddet gören kadın bu şiddete karşı çıkabilir! Şiddetin bahanesi olmaz’ Bir insanın diğer insana sistematik şiddeti eziyettir! Bu eziyet ‘kutsal aile’ kavramı ile görünmez kılınamaz! Kutsal olan yaşama hakkıdır! Kadınların yaşama hakkı ise çok açık hükümler içeren İstanbul Sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır. İstanbul Sözleşmesine karşı çıkanlar, kadınların yaşama hakkına karşı çıkanlardır. İstanbul Sözleşmesine karşı çıkanlar, “benden ayrılmak isleyen kadını öldürürüm” diyenlerdir. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanlar, kadınların eril şiddete boyun eğmesini isleyenlerdir. Biz kadınların yaşama hakkını savunuyoruz. Biz kadınların şiddete maruz kalmama hakkını savunuyoruz. Biz çocukların şiddetin olmadığı bir dünyada büyümelerini istiyoruz. Bu yüzden, İstanbul'da imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istiyoruz. Bu yüzden İstanbul Sözleşmesi yaşatır! Diyoruz.

İstanbul Sözleşmesi’nin gerekli olup olmadığı yönündeki sığ tartışmalar kadınların hayatının gerekli olup olmadığını tartışmak demektir. Bu yüzden bu tartışmaların bir kenara bırakılması ve Sözleşme içeriğinin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmaların hızlandırılması gerekmektedir.

Bu bağlamda, kadına yönelik şiddet, ev içi şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularının okullarda ders konusu olarak okutulması için müfredata alınmasını talep ediyor, çocuklarımızın, cinsiyetçi klişelere hapsedilmeden eğitim görmeleri gerekliliğinin önemini tekrar hatırlatıyoruz.

Antalya Barosu Manavgat Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu, Manavgat Belediye Başkanlığı ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapılacak tüm çalışmalarda üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu; tüm mercilerin de sorumluluklarını yerine getirmesi için taleplerimizi sürdürmekte kararlı olduğumuzu basına ve kamuoyuna bildiririz. Saygılarımızla”

Eyleme katılanlar ‘Ölmek İstemiyorum’, İstanbul Sözleşmesi Her Kadının Yaşam Hakkının Güvencesidir’, ‘Nafakayı Değil Şiddeti Ortadan Kaldırın’ yazılı dövizler taşıdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadına, şiddet, protesto, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı