Haber Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 09:12 Bu haber 5088 kez okundu
 
Kalbiniz için risklerden uzak durun
29 Eylül Dünya Kalp Günü etkinlikleri kapsamında Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi, Okul Sağlığı Geliştirilmesi ve Korunması Birimi, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Diğer Durumlar Birimi görevlileri kalp ve damar sağlığı hakkında Fatih Anadolu Lisesi'nde öğrencilere yönelik bilgilendirme semineri düzenledi. Kalp ve damar hastalıklarının önlenebilir hastalıklar olduğunu belirten görevliler, sağlıklı bir yaşam için risk faktörlerinden uzak durulması gerektiği konusunda öğrencileri uyardılar.
SAĞLIK Haberi
Kalbiniz için risklerden uzak durun

Kalp ve damar hastalıklarının dünya genelinde ölüm sebeplerinin başında geldiğini belirten Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, 29 Eylül Dünya Kalp Günü'nde farkındalık oluşturmak ve başta gençler olmak üzere halkı bilinçlendirmek amacıyla İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi, Okul Sağlığı Geliştirilmesi ve Korunması Birimi, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Diğer Durumlar Birimi görevlileri tarafından okullarda bilgilendirme seminerleri düzenlendiğini söyledi.

Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm sayısının 2030 yılında 22,2 milyona ulaşmasının beklendiğini ifade eden Dr. Eker, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2'si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir” dedi.
Kalp ve damar hastalıklarının risk faktörlerinin engellenmesi veya düşürülmesi ile yarıyarıya azalabileceğini ifade eden Dr. Eker, “Davranışsal risk faktörleri, yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80'inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür.

Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.
40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerien uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.
Her bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının arttırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi” diye konuştu.
Dr. Eker, sağlıklı kalmak ve kalp-damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı;
- Sağlıklı beslenin
- Düzenli fiziksel aktivite yapın
- Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın
- Alkol kullanmayın
- Kardiyovasküler riskinizi öğrenin
- Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin
- Kan basıncınızı öğrenin
- Kan şekerinizi öğrenin
- Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun
- Kan lipidlerinizi öğrenin

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kalbiniz, için, risklerden, uzak, durun,
Yorumlar
Haber Yazılımı