Haber Detayı
03 Haziran 2020 - Çarşamba 23:30 Bu haber 2989 kez okundu
 
Karaloğlu; Şehrinizle gurur duyun
Vali Münir Karaloğlu, Antalya’nın salgın sürecini ve yeni dönemde Antalya’da uygulanacak tedbirleri basın mensuplarıyla paylaştı.
GÜNDEM Haberi
Karaloğlu; Şehrinizle gurur duyun

“Çok Yaşa Antalya” projesinin tanıtımının da yapıldığı toplantıda, yeni dönemde maske kullanımı, mesafe ve temizliğin önemine vurgu yapıldı. Antalya’da süreç içerisinde devletin vatandaşa verdiği katkılar, ekonomik hareketlilik ve hedefler görüşüldü.

Bu Nesil Böyle Bir Salgını Tecrübe Etmedi
1 Haziran itibariyle Kontrollü Sosyal Hayat dönemine geçildiğini belirten Vali Karaloğlu,“ Dünyada ve ülkemizde korana virüs salgınıyla mücadele devam ediyor. Ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de salgınla mücadele henüz sona ermedi. Son 3 ayda yaşadıklarımız, bizim neslimizin yaşadığı, tecrübe ettiği bir şey değil. Buna benzer bir olayı insanlık 1918 yılında İspanya’da grip salgını ile yaşamış. Rakamlar çelişkili olsa da Avrupa’da 50 milyona yakın insan hayatını kaybetmiş. 1918’den bu güne farklı salgınlar oldu ama bütün dünyayı kilitleyen ve dünyanın her yerinde kepenk indiren böyle bir salgına şahit olmamıştık. Biz de dünya ile bunu tecrübe ettik” dedi.

Gurur Duyun
Salgınla mücadelede her ülkenin farklı metotları olduğuna dikkat çeken Karaloğlu “Bizim ülkemiz salgın gelmeden çok sıkı tedbirler aldı. Aldığımız önemli tedbirler ve uygulamadaki başarımız ile bu salgından en az zararla çıkabilen ülkeler arasında yerimizi aldık. Ülkemizle gurur duyun. Ülkemizi yönetenlerle gurur duyun. Maalesef bazı kesimler elde edilen bu başarıdan hayıflanıyor. Bu başarı hepimizin başarısı, toplumun ortak başarısı. Bu konuda başarılı olan şehirler de var. Antalya da bu şehirlerden bir tanesi. Şehrinizle gurur duyun, şehrinizi yönetenlerle de gurur duyun. Antalya’da bir başarı varsa burada yaşayan vatandaşların bilinçli olmasının önemine de değinmek istiyorum. Antalya’da pazar günü sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen sokaklar ve caddeler boştu. Vatandaşlarımız kurallara uymaya devam ediyor. Herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Herkesin Çalışma Rehberine Uyması Şart
1 Haziran itibariyle yeni bir sürece girdiklerini işaret Karaloğlu, “Sosyal mesafeye uyacağız, maske takacağız, temizliğe dikkat edeceğiz. 10 kişilik bizimde Antalya’da bilim kurulumuz var. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulumuz, Toplumun her kesimini ilgilendiren Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni yayınladı. Plajlardan, kafelere, ayakkabıcıdan, kitapçıya, tuhafiyeciden kuaförüne her alanla ilgili, her mekanla ilgili ayrı ayrı başlıklar altında kurallar oluşturulmuş. Bilim insanlarımız bir araya gelmiş ve bir rehber hazırlamış. Mutlaka bu kurallara ve bunun yanında başta belirttiğim gibi maske sosyal mesafe ve temizlik kurallarına da uyacağız. Çok yaşayacağız. Sağlıklı yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

122 Bin Vatandaşımıza 122 Milyon TL
Kriz ortamından özellikle iş dünyasının çok ciddi etkilendiğini belirten Vali Karaloğu “İnsanlara evden çıkmayın dedik. Evde hayat var dedik. Toplumda hareket yoksa ekonomik hareket de olmaz. İnsanlar işini kaybetti. Farklı sektörler farklı oranlarda etkilense de herkes bir şekilde bu salgın mücadelesinden nasibini aldı. Bu salgın sürecinden hem vatandaşlarımız hem çalışanlarımız hem de işletmelerimiz payına düşeni aldı. Devletimiz vatandaşımız için, esnaflar ve işletmeler için Ekonomik İstikrar Kalkanı Programını açıkladı. Vatandaşa yönelik olarak birinci, ikinci ve üçüncü faz olarak açıklanan ve ihtiyaç sahiplerine 1000 TL olmak üzere karşılıksız yardım yapıldı. Antalya’da da üçüncü faz değerlendirmeleri devam ediyor ve şimdiye kadar toplam 122 bin vatandaşımızın hesaplarına 1000’er TL yatırıldı. Bu da 122 Milyon TL demektir. Ayrıca Antalya’daki İş insanlarının destekleriyle 50 bin gıda paketini de ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık” ifadelerini kullandı.

344 Bin Çağrıya Cevap Verildi
Koranavirüs sürecinde 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız için sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğini belirten Vali Karaloğlu,"Özellikle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın taleplerini yerine getirmek için Türkiye'de 81 ilde ve 921 ilçede Vefa Sosyal Destek Grupları oluşturuldu. Bu grupların içerisinde askerden polise, öğretmenden imama, Belediye zabıtasından Ptt personeline kadar bütün kamu kurumlarından çalışanlar yer aldı. 211 bin vatandaşımızın 112 acil çağrı merkezi aracılığıyla,133 bin vatandaşımızın da de acıkkapı.gov.tr dijital adresi üzerinden olmak üzere toplam 344 bin çağrıya, Vefa Sosyal Destek Grupları aracılığıyla cevap verdik. Vatandaşın her türlü ihtiyacını karşılamaya çalıştık" dedi.

Üç Kamu Bankasından Sıcak Para Desteği
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıflar bankası olmak üzere 3 Kamu Bankasının da bu dönemde özellikle iş insanlarına sıcak paraya ulaşmak konusunda yardımcı olduğunu belirten Vali Karaloğlu," Antalya'da bankalar kredi verme işlemlerine devam ediyor. İş insanlarımızın ve vatandaşlarımızın bireysel kredi ihtiyaçlarının yerine getirilmesi konusunda özellikle bu 3 banka gece gündüz demeden ve hafta sonu özel izin alarak bireysel kredi taleplerini büyük oranda yerine getirdiler. Bu süreçte Ziraat Bankası, toplamda 2 milyar 800 milyon TL kredi kullandırmış. Bunun 2 milyar 100 milyonu işletmelere 700 milyonu bireysel kredi olarak vatandaşa kullandırılmış. Vakıfbank, 2 milyar 400 TL kredi kullandırmış. Bunun 2 milyar 100 milyonu işletmelere 300 milyonu ise bireysel kredi olarak kullandırılmış. Halkbank ise 6 milyar kredi kullandırmış. Bunun 3 milyar 50 milyon TL si işletmelere,700 milyonu bireysel kredilere ve 2 milyar 250 milyon TL'si ise esnaflara kullandırılmış. Şu anda önemli olan sıcak paraya ulaşmaktır. İşletmeleri yaşatabilmek en önemli görevimiz. İşletmelerimizi, salgın sonrasındaki dönemde ayakta tutup koşar hale getirmemiz gerekiyor" dedi.

“En Kötü Senaryo 2,5 Milyon Turist”
Türkiye’de turizm sektörünün çok dinamik olduğunu ifade eden Karaloğlu, “Sertifikasyon kuralları tanımlandı. Bu pandemi dolayısıyla işletmelerin alacağı tedbirlerle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığının pandemiden sonra kapsamlı genelgesi var. İşletmelerimize bir sertifika veriliyor. Alınması gereken sosyal mesafe hem hijyen hem de güvenli gıda konusunda güvenilir tesis olduğuna dönük sertifika verilecek. Biz bu sertifikayla tesisimizin güvenli olduğunu garanti ediyoruz. Buraya tatile gelirseniz salgınla ilgili her türlü tedbir alınmıştır. Bu güveni vermezsek yerli ve yabancı turist gelmez. Bir müddet tereddütler oluşacak. Turizmde böyle yavaş hareketle başlayacak güven ortamı oluştuğunda senenin ikinci yarısında bile ciddi bir hareket bekliyoruz. En kötü senaryo 2,5 milyon, ben de sadece eylül ayında bile bu şehir 2,5 milyon insanı getirir diyorum. Pandemi sonrasında şehir ve sektörü hayata tutmamız gerekir. Ayakta tutabilirsek biz çok hızla koşarız. Yapmamız gereken şey işletmeleri ve sektörü hayatta tutabilmektir. 2020 ayakta kalma yılıdır. 2021 yılında hızla koşarız” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Karaloğlu;, Şehrinizle, gurur, duyun,
Yorumlar
Haber Yazılımı