Haber Detayı
31 Mart 2020 - Salı 18:54 Bu haber 9591 kez okundu
 
Karataş; 'Turizmde çalışmamız suç mu?'
TAFED İcra Kurulu Üyesi MAD Onursal Başkanı Gastronomy Chef İsmail Karataş, COVİT19 virüsü nedeniyle ücretsiz izine ayrılan ya da askıya alınan turizm çalışanlarının Kasım ayından bu yana beklediklerini ifade ederek, “Otellerde çalışan işçinin hali perişan. Otellere milyon dolarları kazandıran işçi aç kalmış ya da ölmüş. Kimin umurunda ki” dedi.
YAŞAM Haberi
Karataş; 'Turizmde çalışmamız suç mu?'

TAFED İcra Kurulu Üyesi MAD Onursal Başkanı Gastronomy Chef İsmail Karataş, tüm dünyaya yayılan COVİT-19 virüsü konusunda turizm çalışanlarının çok zor duruma düştüklerini ifade ederek; “Olan gene Turizmin Çalışanlarına oluyor. Boş laflarla ve vaatlerle evlerde tencere kaynamıyor” şeklinde konuştu.

Konu ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yapan Gastronomy Chef İsmail Karataş, Dünyada yaşanan pandemik COVİT-19 VİRÜS belasından bütün dünya ülkeleri gibi ülkemizin de etkilendiğini belirterek; “Sesimizi duyan kimse yok. Nedir bizim suçumuz? Turizmde çalışmak mı? Corona virüsü nedeniyle oteller bu sezon açılmayacak mı? Çoğunun şu anda evde ekmek alacak parası yok, açız. Virüs salgını yüzünden önlem alın deniliyor ama maske gibi dezenfektan malzemesi alacak paraları yok” şeklinde konuşarak şunları söyledi:“Ülkemizde bulunan bütün sektörler bu salgından etkilenmiştir. Ama Antalya bölgesinin en büyük geçim kaynağı olan Turizm en çok etkilenen sektör olmuştur. 
Sezon açılışına gelen ve de 3 ay daha sürmesi beklenen salgın yüzünden bu yıl otellerin açılması zora girmiştir. Yani bu yıl turizmde çalışanlar için bitmiştir. 5-6 aydır askıya alındıkları için çalışmayan işçilerin borçlanarak geçirdikleri bu 5 ayın sonunda işe tekrar başlama zamanında gene işsizlik başlamıştır.
Yapılan açıklamalardan gördüğümüzde, Maalesef turizmci emekçileri düşünen yok, biz kimsenin umurunda değiliz. Başımızdakilerin bizi düşünmediği bir ülkede kim neyi hayal ediyor. Sözde devlet yardım ediyor. Neyin yardımı? Hiçbir şeyin yardımı yok. Bankalar sözde öteleme yapar ama yüzde 1,40 faizle. Kredi faizi düşmüş ama kredi çekecek yer kalmamış, askıya alınmışsın, işsizlik parası yok, tazminat yok.”
Kasımdan beri işsiz olan birçok emekçinin beklediğini, otellerde çalışan işçinin halinin perişan olduğunu söyleyen Karataş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Otellere milyon dolarları kazandıran işçi aç kalmış ya da ölmüş. Kimin umurunda ki, nasılsa Suriye'den ya da Kırgızistan’dan işçi geliyor. Olan yine emekçiye oluyor. Birkaç sözüm de içimizde bulunan bozgunculara. Yıllarca çalışmış emekli olmuş, ama gene de çalışayım derken çalışmakta olan insanların ücretlerinin düşmesini sağlayan, emeklerini çalan arkadaşlara. Gerçek ücretin altında iş alanlara, ücreti düşürenlere, birbirinin kuyusunu kazan meslektaşlara. Yazık! olan gene turizmin çalışanlarına oluyor. Boş laflarla ve vaatlerle evlerde tencere kaynamıyor.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Karataş;, 'Turizmde, çalışmamız, suç, mu?',
Yorumlar
Haber Yazılımı