Haber Detayı
03 Aralık 2020 - Perşembe 21:35 Bu haber 5928 kez okundu
 
Kaymakam Yiğit, “Herkes elini taşın altına koymalı”
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Manavgat Gençlik Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, engellilerle bir araya gelen Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, “Engellilerimizin sosyal yaşama adapte olması ve katılması amacıyla devletimiz tüm imkanları ile seferber olmaktadır. Aynı hassasiyeti özel kurumlardan da bekliyoruz, hepimiz bir engelli adayıyız ve hep birlikte elimizi taşın altına koymalıyız” dedi.
GÜNDEM Haberi
Kaymakam Yiğit, “Herkes elini taşın altına koymalı”

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama katılması ve diğer bireylerle eşit katılım sağlamalarına olanak tanımak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında 3 Aralık günü, Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan edildi.

3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü dolayısıyla Manavgat’ta koronavirüs tedbirleri kapsamında Manavgat Gençlik Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, engelli vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Devletin engelli vatandaşların sosyal hayata kazandırılması amacıyla sıkı tedbirleri ve ciddi çalışmaları yürüttüğünü ifade eden Kaymakam Yiğit, “Engellilerimizin sosyal yaşama adapte olması ve katılması amacıyla devletimiz tüm imkanları ile seferber olmaktadır. İlçemizde bin 22 si engelli, bin 263’ü de bakım olmak üzere toplam 2 bin 275 engellimiz engelli ve bakım maaşı alıyor. İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğümüz engelli vatandaşlarımızın sorunları ile yakinen ilgileniyor. Engellilerimizin kamu hizmetlerinden azami bir şekilde faydalanabilmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Engelli bireylerin en çok iş konusunda talepleri olduğuna dikkat çeken Kaymakam Yiğit, “Hatırlanacağı üzere 30 Kasım 2020 tarihinde engelli bireyler için uygulanan EKPSS tercih yapma süresi doldu ve tercihlerini yapan vatandaşlarımız yakın bir zamanda bir işe yerleşme şansını yakalayacaklar. Kanunda kurumların ve işyerlerinin istihdamlarının yüzde 3’nü engelli bireylerden yapma zorunluluğu var ancak kamu kurum ve kuruluşlarının dışında özel sektörde bu kuralın uygulanmadığını üzülerek görüyoruz. Hepimiz birer engelli adayıyız ve engellilerimizin sorunu toplumsal olarak hepimizin sorunu, bu nedenle de hepimizin elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz Koronavirüs salgını döneminde engelli vatandaşlarımızın sorunlarına daha fazla eğilmemiz gerekiyor. Özel sektörde faaliyet gösteren işyeri ve firmalarımızdan da engelli vatandaşlarımızı istihdam etmelerini arzu ediyoruz” diye konuştu.

Engellilerle birlikte bir süre sohbet eden Kaymakam Yiğit, daha sonra Manavgat Gençlik Merkezi’nde engellilerle birlikte sportif etkinliklere katıldı. Ayrıca görme engelli vatandaşlarla empati yapmak amacıyla gözleri bağlı bir şekilde yürüme parkurunda engelli değneği ile yürüdü. Kaymakam Yiğit’e etkinlikte Manavgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü İsmail Kılıç ve Manavgat Gençlik ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya eşlik etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaymakam, Yiğit,, “Herkes, elini, taşın, altına, koymalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı