Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 17:22 Bu haber 6940 kez okundu
 
Kaymakam Yiğit, “KADES’i gereksiz yere kullanmayalım”
Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen KADES uygulamasının, kadınların kendini güvende hissetmesi açısından yerinde bir proje olduğuna vurgu yapan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, ancak uygulamanın gereksiz yere kullanılması halinde, ihbara anında cevap veren kolluk kuvvetlerinin zamanının boşa harcandığını belirterek, “Kadınlara yönelik işlenen şiddet suçlarının önlenmesi amacıyla hazırlanan KADES uygulamasını gereksiz yere kullanmayalım” dedi.
GÜNDEM Haberi
Kaymakam Yiğit, “KADES’i gereksiz yere kullanmayalım”

Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de kadınlara uygulanan şiddetin önlenmesi amacıyla devletin her türlü tedbiri aldığını ifade eden Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik alınan son tedbirlerin başında Kadın Acil İhbar Sistemi’nin (KADES) geldiğini söyledi. KADES uygulaması ile kendini güvende hissetmeyen ya da şiddet gören kadınların ihbarı ile çok kısa sürede kolluk kuvvetlerinin olay yerine intikal ettiğini ifade eden Kaymakam Yiğit, “Ancak gördüğümüz kadarı ile uygulamayı telefonuna yükleyen bazı kullanıcılar, denemek için ya da yanlışlıkla ihbar butonuna basıyor. Kolluk Kuvvetlerimizin hiçbir ihbarı görmemezlikten gelme lüksü yoktur, çünkü ortada olan bir hayatın tehlikede olması durumu var, bu nedenle uygulamayı telefonlarına yükleyen kadınlarımızdan daha dikkatli olmalarını ve KADES’i gereksiz yere kullanmamalarını istiyoruz” diye konuştu.

Ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı kanun kapsamında 25 Kasım gününün, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak belirlendiğini hatırlatan Kaymakam Yiğit, “Bu maksatla ilçemizde düzenlediğimiz Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı’nda kadına yönelik şiddetin önlenmesi için gerekli olan tedbirlerin alınması ve KADES uygulamasının yaygınlaştırılması konusunu ele aldık” diye konuştu.

KADIN VE ÇOCUK KONUKEVİ GÜNDEMDE

Belediye Kanunu’nda yapılan değişiklikle nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyelerde zorunlu olan, nüfusu 100 binin altında olan belediyelerde de belediyelerin mali gücü ve hizmet önceliğine göre yapılabilecek Kadın ve Çocuk Konukevi’nin Manavgat’a kazandırılması için toplantı gündeminde değerlendirildiğini ifade eden Kaymakam Yiğit, “Bu kapsamda ilçemize bir Kadın ve Çocuk Konukevi açılması çalışmalarına hız verilerek, ilgili kurumların koordineli bir şekilde çalışarak sonuca ulaşması hedeflenmiştir” dedi.

Kaymakam Yiğit başkanlığında düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı’na; Cumhuriyet Savcısı Tugay İnan, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Zafer Karaaslan, İlçe Jandarma Komutanı İlker Özcan, Manavgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü İsmail Kılıç, Belediye Sosyal İşler Müdürü Saffet Nergiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Türköz ve İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Deniz katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaymakam, Yiğit,, “KADES’i, gereksiz, yere, kullanmayalım”,
Yorumlar
Haber Yazılımı