İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
İstanbul Avukat
İstanbul Avukat
İstanbul Avukat
İstanbul Avukat
Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 19:38 Bu haber 3168 kez okundu
 
Kaymakam Yiğit, “Topraktan uzak olursak iflah olmayız”
Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD), Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu (MYO) ve Manavgat Ziraat Odası’nın işbirliğinde Atatürk Kültür Merkezi’nde, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük’ün konuşmacı olarak katıldığı ‘Muz Yetiştiriciliği’ konferansı düzenlendi. MASİAD Başkanı Mücahit Tatar, Manavgat MYO’da 2 yıllık Organik tarım Bölümünün açıldığını ve gelecek eğitim döneminde öğrenci alımının yapılacağı müjdesini verirken, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin seraların yapı ruhsatı dışında tutulması talebini gündeme getirdi. Konferansta konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, tarım alanlarının korunması gerektiğine dikkat çekerken, Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ise Türkiye’de muz üretiminin 500 bin tona ulaştığını ancak hedefin ihracat edebilir noktaya gelmesi olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Kaymakam Yiğit, “Topraktan uzak olursak iflah olmayız”

2016 yılından bu yana Manavgat'ta üretimine başlanan ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) ve Manavgat Ziraat Odası'nın üretim miktarı ve üretim alanlarının artırılması ile Manavgat'ın tarım ekonomisinin geliştirilmesi yönündeki çalışmaları kapsamında 3 bin 400 dönüme ulaşan muz üretiminde, muz üreticilerinin ihtiyaç duyduğu ara eleman yetiştirme kapsamında; MASİAD, AÜ Manavgat MYO ve Manavgat Ziraat Odası işbirliğinde 'Muz Yetiştiriciliği' konferansı düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük'ün konuşmacı olarak katıldığı konferansın açılış konuşmasını MASİAD Başkanı Mücahit Tatar gerçekleştirdi.

MASİAD'ın kurulduğu günden bu yana 'Tarım ve Turizmde Marka Şehir Manavgat' ilkesi doğrultusunda hareket ettiğini ifade eden Tatar, “Avantajımız olan coğrafik imkanlar, işteki birikim, tecrübelerimizle tarım Manavgat'ımızda en önemli, en dinamik sektörlerden birisi haline gelmiş ve son dönemlerde ivme kazanmaya başlamıştır. Her sektörde olduğu gibi tarımsal alanda da bilimsel destekler daha fazla katma değer sağlaması adına son derece önemlidir” diye konuştu.

Zeytin, susam, keçiboynuzu ve bazı tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirildiği Manavgat'ta son yıllarda muz yetiştiriciliğine de ilginin arttığını ifade eden Tatar, “Muz yetiştiriciliği alanında yapmış olduğumuz çalışmalara, bugün birisini daha ekleyerek Ziraat Odası Başkanımız Rasim Metin ve Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdürü Hakan Sert ile beraber muz yetiştiriciliği konusunda etkin bilgiye sahip olan, konunun duayeni Sayın Prof. Dr. Hamide Gübbük'ü siz değerli yatırımcılarla, çiftçilerle bugün burada buluşturmak istedik” dedi.

Konferansla muz yetiştiriciliği konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirmeyi düşündüklerini ifade eden Tatar, “Bu konuda İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Hüseyin Geyikoğlu hocamla ve İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Ömür Ozan Çakal ile beraber çalışmalar yapıyoruz. Yatırımcıların talep etmesi halinde muz yetiştiriciliğinde sertifika programları düzenlenecek” dedi.

MANAVGAT MYO ORGANİK TARIM BÖLÜMÜ AÇILDI

Akdeniz Üniversitesi Manavgat MYO'da 2 yıllık Organik Tarım Bölümü'nün açıldığı müjdesini veren MASİAD Başkanı Mücahit Tatar, “2019-2020 eğitim öğretim döneminde bölümümüz ilk öğrencilerini almaya başlayacak. Yine Ilıca bölgemizde Ali Rıza Tümbül'ün ciddi yatırımları ile Akdeniz Üniversitesi Manavgat MYO öğretim üyelerinden Hamza Yalçın'ın katkılarıyla yatırımcılarımızın ihtiyacı olan ara eleman sorununun çözümüne katkı sunacağız. Manavgat Belediyesi'nin de dahil olmasıyla beraber kurulacak seralarda hem uygulama alanı oluşacak hem de ürün yetiştirilecek. Ara eleman yetişmesiyle beraber Manavgat'ın tarımı da bizim hedeflediğimizden çok daha ileri noktalara gelecek” diye konuştu.

İhtisas Gıda Organize Sanayi Bölgesi hakkında güzel gelişmelerin yaşandığını da hatırlatan Tatar, “Bölgemiz için çok önemli bir ihtiyaç olan gıda ihtisas organize sanayi bölgesinde bugünlerde güzel gelişmeler oldu. İnşallah en kısa zamanda faaliyete geçer. Gıda ihtisas organize sanayi bölgesiyle tarımda ve turizmde marka şehri Manavgat hedefinde önemli bir eksiği de tamamlamış olacağız” dedi.

SERALAR YAPI RUHSATI DIŞINDA KALSIN

MASİAD Başkanı Mücahit Tatar'ın ardından konuşmasını yapan Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Akdeniz Bölgesi'nde muzun ana üretim yerlerinin sırasıyla Anamur, Gazipaşa ve Alanya olduğunu, ancak son yıllarda Manavgat'ta yapılan çalışmalar ile Örenşehir, Boztepe ve Çenger'de muz üretiminin başladığını Kalemler, Evrenseki, Çolaklı ve Gündoğdu bölgelerine de yayıldığını ifade ederek, “Geçen yıl 22 Temmuz'da Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü kredi taleplerinde ruhsat istedi. Bu nedenle o tarihten beri 3 bin 400 dönüm olan muz üretim alanımız artamadı. Son 7-8 aydır Antalya Milletvekilimiz İbrahim Aydın'ı bu konuda çok rahatsız ettik. TZOB Genel Merkezimize konuyu illettik, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz ve Tarım Komisyonundaki milletvekillerimiz ile yaptığımız görüşmeler sonucunda da müspet cevap aldık ve Ziraat Bankası'nın ruhsat talebi kalktı. Artık Manavgat'ımızda muz seralarının artışını görebileceğiz” diye konuştu.

Seraların üretim alanı ve çiftçilerin gelir sahası olduğunu vurgulayan Metin, “Seraların yapı ruhsatı dışında bırakılmasını istiyoruz. Bu konuda gerekli çalışmaları söyledik zaten, inşallah önümüzdeki günlerde yapı ruhsatının kalkmasını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde bu müjdeyi veririz. Muz Alanya ilçemizde 5 bin dönüm kapalı sera, 7-8 bin dönümde açık muz üretimi yapılıyor ama Manavgat'ta başlayalı 3 sene civarı oldu şuanda 3 bin 400 dönüme ulaştık. En kısa zamanda Alanya'ya ulaşacağımızı düşünüyorum. Çünkü bölgemizde 420 bin dönüm civarında daha tarım alanımız var. Alanya'yı da geçeceğimize inanıyorum” dedi.

TOPRAKTAN UZAK OLURSAK İFLAH OLMAYIZ

Manavgat'ın coğrafi, doğal ve tarihi olarak dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğunu ve bunun kıymetini bilmek gerektiğini vurgulayan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, “Toprağa yakın olmak lazım, tarımdan vazgeçmemiz mümkün değil, topraktan uzak olursak iflah olmayız. O yüzden her türlü tarımsal çalışmada kesinlikle birlikte oluruz. Memleketin geçmişi tamamen tarım o yüzden bundan ayrılmak olmaz” dedi.

Kentleşme sürecinde yerleşim alanlarının planlanırken tarım arazilerinin korunması gerektiğinin altını çizen Kaymakam Yiğit, “Tarımsal toprakları kaybettiğimizde bunu tekrar yerine koymanız bin yılı alıyor. dolayısıyla ekolojik sistemleri iyi koruyup, dengelemek lazım” dedi.

Muzun Manavgat'ta yeni bir sektör olduğunu, henüz 3 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Kaymakam Yiğit, “2016 da 9 kişiyle başlamış bu iş, şuan 117 kişiye ulaşmış. Müthiş bir sıçrayış var. Arkadaşlara sorduğum zaman bu işte gelecek var diyorlar. Türkiye'de ihtiyaç çok fazla, 350 ton civarında bir ihtiyaç, dolayısıyla bu sektöre girilirken düzenli tarlalara zarar vermeden ve iyi hesap ederek girmek gerekiyor. Girişimci, yatırımcı, ziraatçı arkadaşlarımız, çiftçilerimiz bu konuları hesap ediyorlardır zaten” diye konuştu.

MUZU İHRACAT ETMEYİ DÜŞÜNMELİYİZ

Muz üretiminin Türkiye'de ilk olarak Anamur'da başladığını daha sonra Gazipaşa ve Alanya'da ciddi yatırımların yapıldığını söyleyen Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, son 3 yılda muz üretiminde Manavgat'ında adının geçtiğini belirterek, “Ekvator'dan heyet geldi, İstanbul ve Ankara'dan sonra kendilerini 2 günde Antalya'da misafir ettik. Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu onlara, gelecekte size muz ihracat edeceğiz demişti. Alanya'da ki seraları görünce dediler ki; biz sayın bakanın şaka yaptığını sanıyorduk, ancak şaka yapmıyormuş, dediler” diye konuştu.

Türkiye'nin nüfus sayının 80 milyonu geçtiğini ve bu yıl Antalya'ya 16 milyon turist beklediklerini ifade eden Aydın, “Baktığımız zaman 700 bin ton civarında muz tüketimi var. Üretime baktığımız zaman 500 bini ancak buldu. Önümüzdeki yıllarda muzu dışarıya ihracat edebileceğimizi düşünüyorum. Yani muz sadece Ekvatorda değil Antalya'da da Mersin'de de bu bölgede yetişebilir. Bununla ilgili daha önce sıkıntılar oldu fakat biz hep müdahil olduk, bu konuda yardımcı olalım diye. İşte Ziraat Bankası ruhsat olmadan kredi vermem dedi, ama biz o işi çözdük. Amaç üretimse fazla takılmadan bu işleri yapmamız gerekiyor. Onun içinde biz elimizden ne geliyorsa yapacağız. Son günlerde tarımda üretimi arttırmak için kredilerde de yardımcı olacağız. Yüzde 8 bildiğim kadarıyla gayet güzel bir kredi, teşvikler var, iyi bir destek olacak. Biz önümüzdeki engellerin hepsini kaldırıp sizin gibi üretici olan kişilere teslim etmek bizim görevimiz, inşallah yapacağız. Zaten tıbbi ve aromatik bitkiler üzerine bir çalışmamız olacak. Kurulacak komisyonu buraya getirip, hem muzla ilgili olan konularda hem de diğer konularda hep beraber çalışırız inşallah” diye konuştu.

Manavgat'ın büyük bir potansiyeli olduğunu ifade eden Aydın, “MASİAD'a teşekkür ediyorum; muz konusunda olsun, organize sanayi konusunda olsun, üniversite kurulmasında olsun çok önemsiyor. Bizde çalışmalarının her zaman arkasındayız. Manavgat'ın geleceği için bunların hepsi çok önemli. Üniversiteyi kurmaya ramak kaldı 3. fakülteyi kurduktan sonra ziraat fakültesi olabilir, arkasından bilimsel çalışmalar da yapılır” dedi.

Konuşmaların ardından Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük, 'Muzun Kullanım Alanları, Dünya ve Türkiye Muz Üretimi, Dünya Muz Üretiminde İzlenimler, Türkiye Muz Üretiminde İzlenimler, Sorunlar' başlıkları altında sunumunu gerçekleştirdi.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Narin Ünal,  Şevki Öncel, Ahmet Günal, Mehmet Yaman, Hüsnü Uysal, Hüseyin Uysal, Ali Cinkaya ve Hasan Özgür Kaya'ya konferansa destek verdikleri, Prof. Dr. Hamide Gübbük'e de katkılarından dolayı MASİAD Başkanı Mücahit Tatar, AÜ Manavgat MYO Müdürü Prof. Dr. Hakan Sert ve Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin tarafından plaket verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Manavgat, muz, yetiştiricilik, Antalya, Alanya, OSB, sera, meslek yüksek okulu
Yorumlar
Haber Yazılımı