Haber Detayı
24 Ağustos 2020 - Pazartesi 11:50 Bu haber 17838 kez okundu
 
Korona YÖREX’i de vurdu
Çin’in Wuhan eyaletinden dünyaya yayılan ve Mart ayından bu yana da ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs Covid-19 salgını, Türkiye’nin en büyük yöresel ürünler fuarı arasında olan Antalya Yöresel Ürünler Fuarını (YÖREX) da etkiledi. Bu yıl 21-25 Ekim tarihleri arasında yapılacağı duyurulan YÖREX, 20-24 Ekim 2021 tarihine ertelendi. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, “YÖREX’i Ekim ayı sonunda yapmayı planladık. Ancak pandemi nedeniyle halk sağlığını önceleyerek fuarı 20-24 Ekim 2021 tarihinde yapma kararı aldık” dedi. Ertelenme kararını değerlendiren Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş ise, “Ekonomi halk sağlığından önemli değil” dedi.
EKONOMİ Haberi
Korona YÖREX’i de vurdu

2010 yılında Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır’ın öncülüğünde, başta Antalya olmak üzere Türkiye’nin bir çok ilinde üretilen yöresel ürünlerin tanıtımını gerçekleştirilmek üzere başlatılan Antalya Yöresel Ürünler Fuarına (YÖREX) bu yıl Koronavirüs engeli çıktı.

Düzenlendiği ilk yıldan bu yana yerel üreticilerin ve Antalyalıların büyük ilgi gösterdiği fuarda Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası da (MATSO) stant açarak, Manavgat’ın başta susam olmak üzere çeşitli ürünlerini sergileyerek tanıtımında bulunuyor.

Geçen yıl 277 bin ziyaretçinin katıldığı YÖREX’in salgın nedeniyle ertelenmesini değerlendiren MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, “Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ın önderliğinde başlatılan YÖREX’e ilk yılından buyana bizde MATSO olarak katıldık ve Manavgatlı üreticilerimizin ürettiği yöresel ürünlerin tanıtımına katkı sağladık. Bu bağlamda YÖREX Manavgat ürünlerinin tanıtılması için önemli bir argüman olmuştur. Bilindiği üzere her yıl on binlerce vatandaşımızın ziyaret ettiği YÖREX’e başta bakanlarımız da olmak üzere çok sayıda üst dereceli yöneticilerimiz de katılmaktaydı. Katılımın yoğun olduğu bu fuarın bu yıl Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmesini yerinde bir karar olarak görüyoruz, ekonomi hiçbir zaman halk sağlığından önemli değil” diye konuştu.

Bu yıl 11’incisi 21-25 Ekim 2020 tarihlerinde yapılması planlanan Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, salgın nedeniyle 20-24 Ekim tarihlerine ertelendi.

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır erteleme kararı ile ilgili yaptığı açıklamada; “, kısa sürede Türkiye’nin en çok sevilen fuarları arasında yerini aldı. Öyle ki fuar biter bitmez bir sonraki fuarın ne zaman yapılacağını soran çok sayıda ziyaretçimiz oldu. Biz de YÖREX’i Ekim ayı sonunda yapmayı planladık. Ancak pandemi nedeniyle halk sağlığını önceleyerek fuarı 20-24 Ekim 2021 tarihinde yapma kararı aldık” diye konuştu.

10 yılda 1 milyon 131 binin üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşan YÖREX’in 10 yılda 3 bin 386 katılımcı ile binlerce ürünü ziyaretçiyle buluşturduğunu bildiren Ali Çandır, şunları söyledi:

“Türkiye’nin en çok ziyaret edilen fuar olma özelliğini taşıyan YÖREX, yöresel ürünlerin zırhı sayılan coğrafi işaret konusunda da büyük farkındalık yarattı. 2010 yılında 40 ilin katıldığı, 24 bin kişinin ziyaret ettiği YÖREX’e geçen yıl 10’uncu yılında 81 ilden katılım olmuş, 276 bin 288 ziyaretçi sayısına ulaşılmıştı. YÖREX’e başladığımız 2010 yılında 109 olan coğrafi işaretli ürün sayısı 5 katına çıkarak 511’i, coğrafi işaret başvuru sayısı ise 160’tan 583’i geçti.” 

YÖREX’e destek veren herkese bir kere daha teşekkür eden Başkan Çandır, “YÖREX’i biz birlikte büyüttük. Başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere yöresel ürünlere değer katan herkese bir kere daha teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Korona, YÖREX’i, de, vurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı