Haber Detayı
30 Ağustos 2017 - Çarşamba 08:10 Bu haber 897 kez okundu
 
Kurban Bayramı’nda beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz?
Bayramlar sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, ikramların yoğun olduğu özel günlerdir. Kurban Bayramı’nda tatlı tüketiminin yanı sıra et tüketimi de fazla olur.
SAĞLIK Haberi
Kurban Bayramı’nda beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz?

 

Bayramlar sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, ikramların yoğun olduğu özel günlerdir. Kurban Bayramı’nda tatlı tüketiminin yanı sıra et tüketimi de fazla olur.

Liv Hospital Ankara Diyet ve Beslenme Uzmanı Gaye Başkurt "Kurban etleri dondurucuda -18 derece de 6 ay saklanabilir. Ancak çözdürme işlemi çok dikkatli yapılmalı, çözdürülen etler tekrar asla dondurulmamalıdır’’ şeklinde uyarıda bulundu.

İNSÜLİN DİRENCİNE DİKKAT!

Günlük tüketilmesi gereken et miktarı bireysel farklılık göstermekle beraber genel olarak 100-150 g civarındadır. Özel günlerde bu miktarın çok üzerine çıkılması başta mide rahatsızlıkları olmak üzere; hiperkolesterol, diyabet, kalp hastalıkları ve kanda ürik asit düzeyinin yükselmesine bağlı olarak GUT gibi kronik hastalıklara zemin hazırlar. Ayrıca bayramlarda tüketilen tatlılar ve hamur işleri de bu hastalıkların yanı sıra artan ağırlık artışına bağlı olarak karın bölgesindeki yağlanma ve beraberinde insülin direncine neden olabilir.

PİŞİRME YÖNTEMİ DE ÖNEMLİ

Tüketilecek etlerin miktarları kadar pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Ete uygulanan pişirme yöntemi etin lezzetini ve biyo yararlılığını yani etin kalitesini etkiler. Yağda kızartmak ya da doğrudan ateş ile temas halinde pişirme işlemi besin öğesi kayıplarına ve sağlığa zararlı olan serbest radikal dediğimiz bileşenlerin oluşmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra ızgara ve haşlama şeklideki pişirme tekniklerinin tercih edilmesi ise tüketilen yağ miktarını ve besin öğesi kayıplarını en aza indirgeyecektir.

SAĞLIKLI BESLENMEMİZE YARDIMCI OLACAK TÜYOLAR

- Kurban bayramında günün ilk öğünü olan kahvaltı da kurban eti değil, yumurta, peynir, ekmek ve zeytin gibi kahvaltılık besinler tüketilmelidir.

- Her misafirlikteki her ikram tüketilmemelidir.

- Sakatat ve organ etleri yüksek miktarda kolesterol içerdiğinden tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

- Yemeklerde kuyruk yağı kullanılmamalıdır.

- Çok tuzlu yapılan yemeklerden uzak durulmalıdır.

- Bu özel günlerde sebze ve meyve tüketimi ihmal edilmemelidir.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Kurban, Bayramı’nda, beslenmemizde, nelere, dikkat, etmeliyiz?,
Yorumlar
Haber Yazılımı