Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 16:51 Bu haber 7525 kez okundu
 
Letonya ile ticari bağlantılar kuruldu
MATSO tarafından üyelerinin dış pazarlara açılmasını sağlayarak kentin ihracat potansiyelini arttırmak, Manavgat /Letonya ticaret hacmini büyütmek amacıyla gerçekleştirilen Manavgat- Letonya iş Forumu ve ikili iş görüşmeleri çok verimli geçti.
EKONOMİ Haberi
Letonya ile ticari bağlantılar kuruldu

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) üyelerinin dış pazarlara açılmasını sağlayarak kentin ihracat potansiyelini arttırmak, Manavgat /Letonya ticaret hacmini büyütmek amacıyla gerçekleştirilen Manavgat- Letonya iş Forumu ve ikili iş görüşmeleri iş dünyasının katılımı ile çok verimli geçti. Manavgat’tan birçok firmanın İkili iş görüşmesi gerçekleştirdiği iş forumu ve ikili iş görüşmelerine Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Letonya Türkiye Büyükelçisi Peteris Elferts, Manavgat Belediye Başkan Vekili Erşan Özden, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Ödevoğlu, Letonya Fahri Konsolosu Sayın Nurkan Şaşmaz, MATSO Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu, başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, Oda ve sivil toplum kuruluşları başkanları ile Manavgat ve Letonyalı iş insanları katıldı.

KAYMAKAM YİĞİT, “BU İŞ FORUMU VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİNİN ARDINDAN İLİŞKİLERİMİZ DAHA GÜÇLENECEKTİR”
Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit yaptığı konuşmada Letonya Türkiye ilişkilerinin tarihi bir geçmişi olduğunu belirterek bu iş forumu ve ikili iş görüşmelerin ardından amacına uygun olarak daha güçleneceğini belirtti. Manavgat olarak dünyanın 4 bir yanından insanları turist olarak ağırladıklarını vurgulayan Kaymakam Dr. Yiğit, “2800 Km uzaktan gelen Letonyaları burada görmekten mutlu oldum.  Biz buraya gelen insanları misafir olarak görüyor  ve en güzel şekilde ağırlayıp ülkelerine mutlu olarak güven içerisinde dönmelerini sağlamak en önemli amaçlarımızdan biridir. Letonya Türkiye ilişkilerini daha gelişerek ticari hayata katkı sağlamasını diliyorum. İş forumu ve ikili ş görüşmelerinin başarılı geçmesini diliyorum” diye konuştu.

BAŞKAN BOZTAŞ’A TÜRK-LETON İLİŞKİLERİNİN GELİŞMESİNE YAPTIĞI KATKI İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ
Letonya Türkiye Büyükelçisi Peteris Elferts yaptığı konuşmada MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın Manavgat Letonya ilişkileri ve ticaretini geliştirmek için gösterdiği çaba nedeniyle teşekkür etti.

MATSO’NUN KATKILARI İLE TÜRKİYE LETONYA İLİŞKİLERİ DAHA DA İYİLEŞİYOR
Letonya ile Türkiye arasındaki ilişkileri araştırması amacıyla bir tarihçiye görev verdiklerini ama hiçbir kaynak olmaması sebebiyle Türkiye’ye davet ettik. Buradaki arşivleri kendisi inceledikten sonra 1918-1940 yılları arasındaki Türkiye Letonya ilişkilerini anlatan bir kitap yazdılar. Artık ilişkilerimizi anlatan bir kitabımız var. Yaklaşık 100 yıla yaklaşan ilişkilerimiz şubat ayında Manavgat heyetinin Letonya’ya yapmış olduğu ziyaretinden ardından bu gün yaptığımız Manavgat Letonya iş Forumu ve İkili İş görüşmeleri ile daha da gelişiyor. Türkiye ile özellikle insanı ve ekonomik konularda iyi bir ilişkimiz var. MATSO’nun katkıları ile Türkiye Letonya ilişkileri daha da iyileşiyor” dedi. Türkiye’nin Letonya’yı ilk tanıyan Ülkerlerden birisi olduğu Baltık ülkeleri arasında ilk büyük elçiliği Letonya’ya açtığını kaydetti. Ankara’da büyükelçilikte gerçekleşen Letonya kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda ilişkilerin daha güçlendirilmesinin el alındığını anlatan Peteris Elferts “Türkiye Letonya ilişkilerini anlatan kitabımıza yeni bölümler eklemeyi umut ediyorum” diye konuştu.  

ARSLAN; “ŞUBAT AYINDA MATSO OLARAK LETONYA’YI ZİYARET EDEREK İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ VE İŞ GEZİSİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİK”
MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın rahatsızlığından dolayı organizasyona katılmadığını kaydeden Arslan, “Başkanımız aramızda değil ama bu organizasyona, Letonya ile kurulan bu ilişkilere büyük önem veriyor. Kendisinin Letonyalı Dostlarımıza selam ve sevgileri var” dedi.
20-23 Şubat 2019 tarihleri arasında Letonya'ya ziyaret ederek Manavgat – Letonya İş forumu, ikili iş görüşmeleri, iş gezisi ve resmi ziyaretlerde bulunduklarını anlatan Arslan,  “ziyaretimiz son derece olumlu bir havada geçmişti. Türkiye-Letonya arasındaki tarihi dostluğun da pekiştirilmesi adına Letonya ve Manavgat ilişkilerinde başlayan bu güzel sürecin devamında bizde Leton dostlarımızı şehrimizde ağırlayacağız. İki ülke arasındaki dostluk, Letonya-Manavgat ilişkilerini de kapsayarak güçlü bir şekilde devam edecektir. Sizlerin ilgisi ve misafirperverliğini yakından gördük ve htik. Bu yakınlık için sizlere, Manavgat-Letonya ilişkilerinin kurulmasında emeği geçen Letonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Peteris Elferts'e, Letonya Cumhuriyeti Büyükelçimiz Gülsun Erkul'a, Letonya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Nurkan Şaşmaz'a Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ahmet Boztaş, Şahsım ve Odamız adına bir kez daha teşekkür ediyorum.” Diye konuştu

MANAVGAT /LETONYA TİCARET HACMİMİZİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ
MATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, Manavgat /Letonya ticaret hacmimizi geliştirmek, MATSO üyelerinin dış pazarlara açılmasını sağlamak ve uluslararası işbirliği olanakları sunmak amacıyla, Manavgat Letonya İş Forumu ve ikili iş görüşmelerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUK LETONYA-MANAVGAT İLİŞKİLERİNİ DE KAPSAYARAK GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEKTİR
Türkiye’nin Letonya’yı 1925 yılında tanıdığını hatırlatan Arslan, Baltık Ülkelerindeki İlk Büyükelçiliğin 1929 yılında Riga'da açıldığını ifade etti. Arslan, “Türkiye-Letonya arasındaki tarihi dostluğun da pekiştirilmesi adına Letonya ve Manavgat ilişkilerinde başlayan bu güzel sürecin devamında sizleri ağırlamaktan dolayı mutluyuz. İnanıyoruz ki iki ülke arasındaki dostluk, Letonya-Manavgat ilişkilerini de kapsayarak güçlü bir şekilde devam edecektir” dedi.

MANAVGAT 4 MİLYONA YAKIN TURİSTİ AĞIRLAYAN, 4 MİLYAR DOLARI AŞAN TURİZM GELİRİNE SAHİPTİR
Manavgat’ın konaklama tesisleri, eğlence merkezleri, tarihi ve turistik yerleri ile de gözde bir tatil cenneti olduğunu ifade eden Arslan 250 bini aşan yatak kapasitesi ile kentin, her yıl yerli-yabancı olmak üzere 4 milyona yakın turisti ağırlayan, 4 milyar doları aşan turizm gelirine sahip turizmde bir dünya markası kaydetti. Manavgat'ın, Dünya Turizm Örgütünün hazırladığı raporlarda, 54 ülkenin 31’inden daha fazla turizm gelirine sahip olduğunu belirtti. 2010 yılında Manavgat'a Letonya'dan yaklaşık 7 bin 176 kişi tatil için geldiğini ifadede eden Arslan, 2019 Ocak-Ekim döneminde yaklaşık yüzde 181,3 artarak yaklaşık 20 bin Leton turistin tatil yaptığını söyledi.

MANAVGAT TARIMDA VE TARIMA DAYALI SANAYİDE ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİPTİR
Manavgat diğer önemli sektörünün de tarım olduğunu anlatan Arslan, “423 bin 360 dekar tarım arazisi ile yaş sebze ve meyve ve mamulleri açısından tarımda ve tarıma dayalı sanayide önemli bir potansiyeli olduğunun altını çizdi.

BEKLENTİMİZ KARŞILIKLI OLARAK İHRACATIMIZIN DA GELİŞMESİ YÖNÜNDEDİR
Türkiye’nin, Letonya'ya 2017 yılında 127 ve 2018 yılında 125 milyon dolarlı ihracat yaptığını kaydeden MATSO Başkan Yardımcısı Arslan,  Letonya'dan 2017 yılında 141 ve 2018 yılında 165 milyon dolarlık ithalat gerçekleşmiştir. Letonya'ya 2017 yılında sadece Manavgat'tan 21.052 dolarlık domates ihracatı olmuş. 2018 yılında Letonya ile ihracatımız yok, Beklentimiz karşılıklı olarak ihracatımızın da gelişmesi yönündedir” dedi.

MERHABA DÜNYA DİYEREK 2013 YILINDA BAŞLADIĞIMIZ İHRACATIMIZ 15 MİLYON 580 BİN DOLARA ULAŞMIŞTIR
MATSO olarak 2013 Yılında "Merhaba Dünya" diyerek Manavgat ekonomisinin ihracatla tanışmasında büyük rol oynadıklarını ifade eden Arslan, “2018 yılında yurt dışına 15 milyon 580 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiş bir Manavgat ekonomisi olup yaklaşık 40 ülkeye ihracatı vardır. Arslan, “Tarımı, turizmi, ticareti ve konaklama, sağlık, eğitim, spor alanlarındaki yatırımlarla büyüyen hizmet sektörleri ile Manavgat ekonomisi başta yaş sebze ve meyve, toprak ve seramik ürünleri, gemi ve yat ürünleri, tekstil ve giyim, tüketim malları (Gıda), deri ve deri mamülleri, elektrik ve elektronik makineleri, makine ekipmanları, kimyasal ürünler, madencilik ürünleri ile ihracatta yer almaktadır. Tarım ürünlerinde domates, biber, narenciye portakal, mandalina, limon ihracatımızı çeşitlendirmektedir. Özellikle son yıllarda Manavgat Muzu, üretimi ve kaliteli aroması ile Manavgat'ın en önemli ürünleri arasına girmiştir. İnşaat, emlak sektörü açısından da Manavgat, değişik ülkelerden yatırımcıların, insanların dikkatini çeken, ekonomik yatırımın, gayrimenkul alımlarının, yaşamın tercih edildiği sosyo-ekonomik ve kültürel cazibe, yaşam ve çekim merkezidir”

TATİL İÇİN MANAVGAT’A DAVET ETTİ
“Siz Letonyalı Değerli Dostlarımızı ve İş İnsanlarımızı yatırım için, tatil için Dünya Kenti Manavgat'a davet ederken desteğe ve yardıma her zaman hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Manavgat iş dünyası olarak Letonya ile ilişkilerimizi, ekonomik bağlantılarımızı artırmak istiyoruz. Turizmde, ticarette, ihracatta ilişkilerimizi güçlendirmek istiyorken insani ilişkilerdeki iletişimi de güçlendirmeyi unutmuyoruz. Manavgat-Letonya arasındaki gelişen bu ilişkilerin Türkiye-Letonya ilişkilerine de olumlu katkıları olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

VERİMLİ GEÇEN İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİNDE 9 FARKLI SEKTÖRDE BAĞLANTILAR KURULDU
Konuşmaların ardından ikili iş görüşmelerine geçildi. 9 farklı sektörde oluşan Letonyalı heyet Manavgatlı firmalarla iş bağlantısı kurdu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Letonya, ile, ticari, bağlantılar, kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı