Haber Detayı
07 Temmuz 2018 - Cumartesi 09:51 Bu haber 4682 kez okundu
 
Manavgat’a yıldızlar yağacak
11-14 Temmuz 8. Uluslararası Manavgat Motosiklet, 10-12 Ağustos 22. Manavgat Barış Suyu Kültür Turizm Sanat ve Gençlik ile 15-22 Eylül 17. Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat festivallerinin basın lansmanı Antalya Akra Barut Otelde düzenlenen yemek ile gerçekleştirildi. Antalya medyası ile bir araya gelen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, festivaller süresince Manavgat’ta birçok sevilen sanatçının konser vereceğini ifade ederken, Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivalinin tanıtımı sırasında Side’de uygulanacak olan İmar Barışı’na değinerek “Side’yle ilgili imar affının yeniden değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.
GÜNDEM Haberi
Manavgat’a yıldızlar yağacak

11-14 Temmuz 8. Uluslararası Manavgat Motosiklet, 10-12 Ağustos 22. Manavgat Barış Suyu Kültür Turizm Sanat ve Gençlik ile 15-22 Eylül 17. Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat festivallerinin basın lansmanı Antalya Akra Barut Otelde düzenlenen yemek ile gerçekleştirildi. Antalya medyası ile bir araya gelen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, festivaller süresince Manavgat’ta birçok sevilen sanatçının konser vereceğini ifade ederken, Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivalinin tanıtımı sırasında Side’de uygulanacak olan İmar Barışı’na değinerek “Side’yle ilgili imar affının yeniden değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

Manavgat Belediyesi tarafından Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Manavgat’ta düzenlenecek olan festivallerin tanıtımı Antalya Akra Barut Otel’de düzenlenen basın lansman toplantısı ile yapıldı. Toplantıya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in yanı sıra belediye başkan yardımcıları ile meclis üyeleri katıldı. Toplantıda festivallerin tanıtımını yapan Belediye Başkanı Şükrü Sözen, gazetecilerin gündem ile ilgili sorularını da yanıtladı.

Konuşmasına 24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin Manavgat, Antalya ve Türkiye’ye hayırlı olması temennisi ile başlayan Sözen, “Ülkenin geleceğini ilgilendiren son derece önemli bir seçim sürecini beraber yaşadık. Öncelikle gerçek karar merci olan halkın verdiği oylarla neticeye giden seçimimizin ülkemize, bizlere, kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah daha keyifli, güzel, hak ettiğimiz süreleri beraberinde getirir diye umudumu da ifade etmek istiyorum” dedi.

Belediyelerin görevinin sadece fiziki olarak kentleri yaşanılır hale getirmek olmadığının altını çizen Sözen, bölgede yaşayan insanların yaşamını daha da kolaylaştıran ve güzelleştiren projelerin de kente artı değer katacağını ifade ederek, “Çeşitli kültürel faaliyetler, sportif faaliyetler, sanatsal faaliyetlerle bunları üst ölçeklere taşımak, kenti özleştirmek, bunları kalıcı kılmak yerel yönetimlerin asli görevlerindendir” dedi.

Manavgat’ın yaşanılası bir kent olarak 50-60 ilin önünde yer aldığına dikkat çeken Başkan Sözen, gerçekleştirilen birçok proje ve çalışma ile bu başarının sadece belediye başkanının heyecanı ve başarısı ile olmayacağını, bir ekip işi olduğuna vurgu yaparak, “Keyifli, güzel, bize inanan, bizlere yol arkadaşlığı yapan bir ekiple çalışma şansı yakalayan bir belediye başkanıyım” dedi.

Festivallerin ana temasına da değinen Başkan Sözen; “Festivallerimizi, ülkemizin canını acıtan konuları dile getirme ve bu konularla ilgili farkındalık yaratma anlamında da önemsiyoruz. Geçen yıl terör olayını ana tema olarak vurguladık. Bütün etkinliklerimizde teröre lanet duruşu ortaya koymuş. Bu yıl da bir süredir hepimizin canını acıtan çocuk istismarını gündeme getirip, bu noktada farkındalık yaratmaya gayret ediyoruz. ‘Çocuğuma dokunma’ adı altındaki duruşumuzla etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz. Sizlerin vesilesi ile de bu duruşumuzun ülkemizde duyurulması ve idarecilerimizin de bunu göz ardı etmemesi gerektiğini duyurmak istiyoruz. Çocuk istismarı konusunda yasal düzenlemeler ile cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi gerekiyor. Çocuklarımızla ilgili olarak yüreklerimizin acımasını istemiyoruz. Bu sosyal mesajımızı festivallerimizde gerek görsel temalarla ve festival kortejimizde dile getireceğiz ve tüm Türkiye’ye duyuracağız” dedi.

MOTOSİKLET FESTİVALİNE 4 BİN MOTOSİKLET TUTKUNU KATILACAK

Festivallerin Manavgat’ın iktisadi hayatına da artı getirilerinin olduğunu savunan Sözen, “Motosiklet Festivalini kurgularken alışılmışın dışında çok farklı aktivitelerin olduğu, insanların hayatına renk getirebilecek kente ticari iktisadi hayatına renk getirebilecek kente ticari iktisadi hayatına artı değer katabilecek bir festival düzenleyelim farklı bir yaşam tarzını farklı bir kültürü festivalle kente sunalım istedik. Motosiklet festivali böylesine bir heyecanla ortaya çıktı. Şuanda 8.sini düzenliyoruz, Türkiye genelinden ve 8-9 ülkeden geçen dönem katılım vardı, bu dönem bize bildirilen veriler itibariyle yine 8 ya da 9 ülkeden kulüpler ülkemize bu festival eliyle gelecek. 120 tane motosiklet kulübü takriben 4 bin civarında motosiklet tutkunu motorlarıyla, aileleriyle, sevdikleriyle kamp alanımıza iştirak edecekler. İnsanların sıkılmayacağı aktivitelerle orada çok güzel bir etkinlik olacak ve Manavgat’ın güncel hayatını da ciddi artı değer katacağına inanıyorum” diye konuştu.

11-14 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenecek Motosiklet Festivalinde; Motosiklet Şovmeni TrogerMokus sıra dışı gösterileri ile nefes kesecek. Haluk Levent, Manuş Baba ve Gripin’in dışında Özgür Şarkılar, Full House, Retrobüs’ün konser vereceği festival, motor yarışmaları, festival korteji ile renklenecek. Katılımcılar gün içinde kamping alanında eğlenceli aktivitelere katılacak.

BARIŞ SUYU FESTİVALİNE 40 BİN İNSAN KATILIYOR

Manavgat’ın asayiş ve huzur kenti olduğunu ifade eden Başkan Sözen; ırmakları, 64 kilometrelik sahili, baraj gölleri, kültürel yapısı ile dünyada ender bulunan kentlerden biri olduğunu ifade ederek, “Biz kentimizi seviyoruz ve en büyük özelliğimiz insanları sevmemizden dolayı kentimizi herkesle paylaşmak istiyoruz. Misafirlerimizle dostlarımızla o kentin güzelliklerini müşterek yaşayalım istiyorum. Bundan dolayıdır ki doğru konulan bir isimle Manavgat Barış Suyu Kültür ve Sanat Turizm Festivalimiz var. 22.’ni düzenleyeceğimiz son derece önem verdiğimiz ve günlük 40 bin insanın gelip keyifle etkinliklere katıldığı çok özel bir festival bu, yine çok kıymetli sanatçılara ev sahipliği yapacak” diye konuştu.

Festivalde;  Hadise, Serdar Ortaç, Yüksek Sadakat, İrem Derici, İpek Demir, JehanBarbur, gibi sanatçılar konser verecek. Festival kapsamında Cumhuriyet Meydanı altındaki sergi alanında “Barış Köyü” kurulacak. Çeşitli etkinlikleri içeren stantların kurulacağı Barış Köyü, gün içinde her yaşa hitap eden özelliği ile festivali halkla buluşturacak. Barış Köyü’nde cam atölyesi, ebru atölyesi, bileklik atölyesi, kitap ayracı atölyesi, küslerin barıştırıldığı barış standı yer alacak. 17.00-20.00 saatleri arasında aktif olacak olan köyde, çocuklar, gençler ve kadınlar için eğlenceli aktiviteler düzenlenecek. Ayrıca Atatürk Kültür Merkezi’nde fotoğraf ve resim sergileri de açılacak.

SİDE’DE İMAR AFFI YANLIŞTIR

Side’nin tüm dünyaya mal olmuş bir turizm beldesi olduğuna dikkat çeken Başkan Sözen, “Side’nin o güzel yapısına o tarihi yapısına artı değer katma gibi, o özelliklerini ön plana çıkarma gibi çalışmalarımız var. Manavgat Belediyesi’nin hazırladığı, Anıtlar Kurulu’ndan onaylattığı ve 2 yıldır da hayata geçirme yönünde ikinci etabını bitirdiği bir düzenleme projemiz, kentsel tasarım projemiz var. Side’nin içindeki o tarihi dokuyu yok eden parke yapılanmasını söküp doğal traverten taşla yollarının kaplanması, aynı zamanda da bugüne kadar o tarihi yarım adada olmayan aydınlatmasını kurgulamak, yine kötü bir olay inşallah ki dilemiyoruz olduğu takdirde direk müdahale edebilecek yangın musluklarının oluşturulması, yeniden yarım adada kent meydanlarının kurulması, çok önemlidir. Tabelalara tek tip ve oranın tarihi dokusuna yakışan tek tip bir tabela sisteminin getirilmesi noktasında Manavgat Belediyesi ikinci etabı da bitirdi. Tabi bununla da kalmadık planı uygulatmamız gerekiyordu Side’de o surların üzerinde o tarihi yapılan üzerinde Side’ye yakışmayan çok çirkin yapılanmalarda vardı bunları ortadan kaldırıp o geleneksel yapıyı Side’ye oturtmamız Side’nin gerçek anlamda yeniden turizm destinasyonuna dönüştürülmesi konusunda mesafe kat etmemiz gerekiyordu. Geçen sene 100’ün üzerinde kötü yapıyı sahilde olmak koşuluyla yıkarak yeniden o tarihi yapıya uygun geleneksek yapıyı hayata geçirdik ve Side’de çok büyük mesafe kat ettik. Gelen insanların gıptayla baktığı ve tanıyamadığı bir mesafe kat edildi” diye konuştu.

Son gerçekleştirilen imar affına da değinen Sözen, her atılan adımın yüzde 100 doğru olacağının yorumlanmaması gerektiğini ifade ederek, “İmar affı maalesef ki sit alanı olan dünyaya mal olan Side’yi de kapsadı. Bu benim vicdanen kabullenebileceğim bir şey değil. Bunu ilgili mercilere mümkün olduğu kadar gücümüz nispetinde iletmeye çalışacağız. Side gibi özel yerlerin bu imar affının dışında tutulması gerektiği ve bu bizim bugüne kadar çok büyük mesafe kat ettiğimiz bizi heyecanlandıran ve Side’yi çok farklı bir yere taşıyan bu projenin sekteye uğramaması ve uğratılmaması adına Side’yle ilgili imar affının yeniden değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu noktada arkadaşlarımla beraber mücadelemizi sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Şu son derece yanlıştır, plana uygun şekilde yasal hakkı neyse ve geleneksel şekilde dönüştürülmüş kiremit çatı, taş ahşap ve cumbalı yapıya kavuşmuş bir binanın yanında 5 katlı, Side gibi bir yerde beton arme iğrenç yapıya olur vermek ve bunu yasal hale getirmek gerçek bir belediyecinin, gerçek bir şehircinin kabul edebileceği bir şey değil. Diliyorum ki biran önce düzelecektir, bu gözden kaçmanın telafi edileceği günü ben hasretle bekliyorum” diye konuştu.

Festival kapsamında YasminLevy, Cem Adrian ve Antalya Senfoni Orkestrası gibi sanatçılar ve müzik grupları sahne alacak. 15-22 Eylül tarihlerindeki festivalin tüm konserleri ise ücretsiz izlenebilecek. Bu yıl Side’deki festivalde Girit kültürünün yerli ve yabancı turistlere tanıtımının sağlanacağı kültürel ve sanatsal etkinlikler de yer alacak.

 

 

 

 

 

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Manavgat’a, yıldızlar, yağacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort