Haber Detayı
30 Ağustos 2017 - Çarşamba 08:27 Bu haber 1356 kez okundu
 
Manavgat buluşması tarıma yön verecek
Manavgat ekonomisinin turizmden sonra en büyük sektörü olan tarım sektörü, Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) tarafından organize edilen Manavgat Buluşması’nda gündem olacak. Turizmde son iki yılda yaşanan krizin Manavgat ekonomisini ciddi bir şekilde etkilediğini ifade eden MASİAD Basın Sözcüsü Okan Akın, “Manavgat tarımının canlanması ve geleceğini tartışmak için farkındalık oluşturma çabası içerisindeyiz” dedi.
YAŞAM Haberi
Manavgat buluşması tarıma yön verecek

 

Manavgat ekonomisinin turizmden sonra en büyük sektörü olan tarım sektörü, Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) tarafından organize edilen Manavgat Buluşması’nda gündem olacak. Turizmde son iki yılda yaşanan krizin Manavgat ekonomisini ciddi bir şekilde etkilediğini ifade eden MASİAD Basın Sözcüsü Okan Akın, “Manavgat tarımının canlanması ve geleceğini tartışmak için farkındalık oluşturma çabası içerisindeyiz” dedi.

 

MASİAD Basın Sözcüsü Okan Akın ve yönetim kurulu üyesi Şevki Öncel, MASİAD binasında gazetecilerle bir araya gelerek, 2 Eylül Cumartesi günü saat 14:00’deBoğaz Mevkii’nde bulunan Bosphorus Sorgun Otel'de gerçekleştirilecek olan Manavgat Buluşması hakkında bilgiler verdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve cuma günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı dolayısıyla, Manavgat halkının milli ve dini bayramlarını kutlayan Okan Akın ve Şevki Öncel, “MASİAD olarak halkımızın Zafer Bayramımızın 95’nci, Malazgirt zaferimizin 946’ncı yıldönümlerini kutlarken, Kurban Bayramının ise hayırlara vesile olmasını dileriz” dediler.

BULUŞMALAR EKONOMİ VE SİYASETE YÖN VERİYOR

2011 yılından bu yana MASİAD olarak Manavgat Buluşması’nı organize ettiklerini ifade eden MASİAD Basın Sözcüsü Okan Akın, amaçlarının Manavgat kamuoyu ve protokolünün, Manavgat’ın yetiştirdiği değerlerle bir araya gelmesini sağlamak olduğunu söyledi. Akın, “Bu sene 7.si yapılacak, bir tek geçen sene ara verilmişti, 15 Temmuz’dan dolayı mola verilmişti. Manavgat’ın yetiştirmiş olduğu değerleri Manavgat kamuoyu ve protokolü ile buluşturmak ve bu buluşturma neticesinde de bir sinerji oluşturmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Gerçekleştirilen organizasyonların kısmen başarılı olduğunu vurgulayan Akın, “Ne manada başarıldı; biz iddia ediyoruz ki bugün Manavgat siyaseten şu an Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ciddi olarak temsil edilebiliyorsa, bizce Manavgat buluşmalarının da etkisi var. Çünkü bu buluşmalar neticesinde gerek Manavgat gerekse Antalya şunu gördü ki, Manavgat bir ilçe olarak ciddi manada bir değer yetiştirmiş. Türkiye’de bürokraside, kamuda, akademisyen olarak baktığınız zaman çok ciddi manada yetişmiş değerlerimiz söz konusu. Valimize kadar var ki, vali yardımcımızı da aynı kategoriye koyarsak 4 tane valimiz var. Keza yine 6 tane kaymakamımız var. Bunlarda Manavgat adına güzel şeyler. Hali ile gerek il bazında gerek ulusal bazında Manavgat adına farkındalık yaratmada ön plana çıkartıyor Manavgat Buluşması” diye konuştu.

Organizasyonlarda en büyük sıkıntının zamanlama olduğuna değinen Akın, “Halihazırda bu olayı canlı tutabilmenin yollarını da bulabilmemiz gerekiyor. Çünkü insanlar Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, turizm olgusu ile birlikte değerlendirilen uzun soluklu tatiller. Bu vesileyle insanlar bu tatillerde aileleriyle beraber farklı programlar yaparak değerlendirmek istiyor. Bizde diyoruz ki insanlara gelin tatilinizi Manavgat’ta geçirin bu şekilde bir istişare toplantısına katılın, dolayısıyla bu motivasyonu canlı tutabilmek kolay değil. Ondan dolayı bu işin tam hedefine ulaştı diyebilmemiz için insanların severek isteyerek ve bekleyerek düşündükleri bir organizasyon haline getirebilmemiz gerekli. Ancak o zaman bu organizasyon hedefine ulaşmış diyebiliriz” dedi.

Organizasyonların biri Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılması dışında hepsinin otellerde gerçekleştiğini belirten Akın, bunun en büyük sebebinin ise konfor tercihi olduğunu söyledi. Akın, “2015 yılında son yaptığımız organizasyon Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Şimdi biz niye otel tercih ediyoruz. Manavgat’ta düne kadar bu tür organizasyonları yapabileceğini çok fazla yer yoktu. Bu kadar kişiyi, bahsettiğimiz kişi sayısı 500 kişiyi buluyor. Bu 500 kişiyi aynı zamanda belli bir konfor sunan bir yere getirmemiz gerekiyor. Ayrıca bu toplantılar iki kısımdan oluşuyor. Kokteyl aşaması; asıl istişareler, sohbetler, hasret gidermeler bu aşamada söz konusu olabiliyor. Akabinde bu topluluğu arada mesafe olmaksızın aynı ortamda bir toplantı salonuna almış olmanız gerekiyor. Hali ile bu ortamı sağlayabileceğiniz yerler ancak ve ancak otellerin kokteyl ve toplantı alanları olabiliyor. Biz bunu denedik, AKM’de denedik, bir alternatif olması açısından olabilir, değerlendirilebilir. Ama istiyoruz ki sonuç itibariyle, 7.si yapılıyor milletin de alışmış olması gerekiyor diye düşünüyoruz. Zaten buluşmayı yaptığımız oteller Manavgatlıların otelleri, yani yabancı bir otelde bir organizasyon yapıp da insanların kendini yabancı bir ortamda tedirgin hissedecekleri yerler değil buralar. Bizzat Manavgatlıların sahip olduğu otellerde bu organizasyonları yapıyoruz. Fiziksel konfor açısından açıkçası oteller daha cazip geldiği için bu şekilde düşündük” diye konuştu.

MANAVGAT BULUŞMASI’NIN YAPISI DEĞİŞECEK Mİ?

Manavgat Buluşması organizasyonlarının daha heyecanlı ve arzu edilen toplantılar olması için yapısal değişiklikler düşündüklerini ifade eden Okan Akın, “Bu yıl yapılacak olan toplantının başlangıcında başkanımız bu konuda bir demeç verecek. Manavgat Buluşmaları bizim gerçekten Manavgat’ımızın gelişimi adına, istişare kültürünün gelişimi adına, aidiyet duygusunun gelişmesi adına başından beri önem verdiğimiz toplantılar. Bu toplantılardan birinde, değer vermiş olduğumuz büyüklerimizden birinin ifade ettiği gibi, bu toplantılar gün gelecek rutine bindiği izlenimi olacak, gün gelecek insanlar ya ne gerek var demeye başlayacak ama ne olursa, ne pahasına olursa olsun bu toplantıları devam ettirin, çünkü neticesinde kazanan Manavgat olacak., Ondan dolayı bizim amacımız bu toplantıları devam ettirmek. Ancak insanlarda da motivasyon yaratabilmemiz gerekiyor. İnsanları sıkmamamız gerek. Mutlaka ve mutlaka ilgilerini çekecek bir takım gündemler oluşturabilmemiz gerekiyor ve program oluşturmamız gerekiyor. Ondan dolayı Manavgat Buluşmalarının her yıl tekrarlanıp tekrarlanmaması gerektiği ile ilgili önümüzdeki süreçte istişarelerimiz olacak. Belki bunun 2 yılda bir yapılması yönünde yönetim kurulumuz istişare toplantısında bir karar verme noktasına gelebilir. Ya da bu toplantıların konaklamalı olarak 2 güne yayılması ve bir çalıştay şeklinin verilmesi gibi bir takım düşünceler ortaya çıkabilir. Gerçekten de ilerleyen günlerde herkesin daha fazla ilgi gösterdiği ve motive olarak bu organizasyonlara geldiği bir ortama getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

BULUŞMANIN GÜNDEMİ TARIM OLACAK

Bu yıl düzenlenecek olan buluşmanın ana gündem maddesinin tarım olduğunu belirten MASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Şevki Öncel, buluşmanın toplantı ayağında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Orhan Özçatalbaşile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen’in birer konuşma yapacağını söyledi.

Manavgat ekonomisinin turizme odaklı olduğunu ifade eden Öncel, ““Birçok siyasi etken, bölgenin ekonomisini ciddi anlamda olumlu ya da olumsuz şekilde değiştirebiliyor. Dünya siyasetindeki dengelere baktığınızda 4 tane başlık güç olarak ortaya çıkıyor. Birisi gıda, birisi maden, birisi enerji ve birisi turizm. Biz bölge olarak bunun neresindeyiz. Bu bölgenin tarihine baktığınız zaman bin yıllardır burası Anadolu’nun tarım merkezi gibi bir konumda. Turizm gelir seviyesi olarak önemli bir yer teşkil etse de bu bölgede birinci önceliğin tarım olması gerekiyor. Ayrıca bu stratejik bir mesele. Çünkü sorumlu olduğumuz bir coğrafya var. Burada yetiştirilen bütün ürünler Anadolu ve çevre ülkelere dağılıyor. Bunun bir misyonu ve sorumluluğu var. Onun yüzünden bu yıl alternatif olarak tarımın bölgede gelişmesi için konumuzu tarım olarak belirledik. Konuşmacı olarak il tarım müdürümüz gelecek. Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş yine konuşmacı olarak programımıza davetli katılacaklar. Bunun dışında MASİAD Başkanımız, Kaymakamımız ve milletvekillerimiz de bu konunun üzerinde konuşma yapacaklar” diye konuştu.

Manavgat’ın turizmde marka bir kent olduğunu ifade eden Okan Akın ise Manavgat’ta tarımın önünün açılmasının ve geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Akın, “Son iki senedir gerek Türkiye ekonomisi gerekse Antalya, Manavgat ekonomisi ciddi anlamda krizle boğuşuyor. Birçok insan bu krizden etkilendi. Maalesef işlerin çok kötüye gittiğini de gördük bu süreçte. Sebep ise turizmin hassas dengelerinin aleyhte işlemesi oldu. İşte bir Rus uçağının düşmesi, iki ülke arasındaki ilişkilerinin gerilmesi, Almanya ile yaşanan siyasi krizin doğurduğu sonuçlar nihayetinde bir gördük ki çok kırılgan bir ekonominin üzerindeyiz. Yumurtaları tek sepete koymamamız gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. Ondan dolayı bölge itibariyle bugün ya enerjiye, ya teknolojiye yoğunlaşmanız gerekiyor. Amerika Birleşik Devletlerine bakıyorsunuz her yıl tarıma sunmuş olduğu süspansiyon oranları artarak gidiyor. Fakat bizim bölgemizde ise son zamanlarda biraz destekler söz konusu olmaya başladı. Gerek güneş enerjisi yatırımlarında gerek bölgemizde bazı arkadaşlarımız bu yatırımlara girmeye başladı” diye konuştu.

Son günlerde özellikle muz yetiştiriciliğinin ilgi gördüğüne değinen Akın, “MATSO’nun hazırlamış olduğu raporda görüyoruz. Türkiye ürettiği kadar da ithal etmek durumunda. Çok ciddi bir rakam söz konusu. Bu Pazar da çok aç bir pazar halinde karşımıza çıkıyor. Ondan dolayı biz istedik ki, turizmde zaten Antalya, Antalya’da da Manavgat bir marka kent durumunda. Bu nedenle bu yılki toplantımızda sloganımız ‘Tarım ve turizmde marka kent Manavgat’. Ondan dolayı tarımsal faaliyetlerin önünü biraz açıp, geliştirmek babında neler yapılabilir, zaten MATSO ve Ziraat Odamız bu konuda çalışmalarda bulunuyor, bizde MASİAD olarak bu sene gündemimize tarımı aldık ki son iki senede yaşamış olduğumuz ekonomik krize alternatif bir sektör olarak biraz daha tarımı ön plana çıkaralım diye düşündük” diye konuştu.

İlk olarak Ahmet Boztaş’ın MASİAD başkanlığı döneminde tarımın da içinde olduğu raporların hazırlandığını ifade eden Akın, “2050 Manavgat Vizyonu Projesi kapsamında çalıştaylar yaptık. Her meslek gurubundan belli insanları toplayarak bir çatı altında çalıştay yapıldı. Bunun sonucunda da 2050 Manavgat Vizyon projesi oluşturuldu. Orada ortaya şu çıktı. Manavgat’ta kümeleşmenin yapılması gerekiyor. Kümeleşme; sizin var 10 dönümünüz, ötekinin var 20 dönümü ekiyorsunuz ama bunlar çoğu zaman rantable üretimler olmaktan uzak. Ondan dolayı Manavgat’ta bir araya gelme, ortaklık kültürü kümeleşme kültürünün de ortaya çıkması gerekiyor. Niye; hem yatırım maliyetini düşürmek hem verimi artırmak açısından hem de üretim kapasitesini artırmak açısından bu ortaklık yapısının gelişmesi gerekiyor” dedi.

VATAN HAİNLİĞİNE EŞ DEĞER

Manavgat’ın da içinde yer aldığı Antalya genelinde turizmin birçok kesim için cazibe merkezi olduğuna dikkat çeken Şevki Öncel, “Alanya’da tarım şirketleri büyüyor, birleşiyor tarımsal faaliyetler için ortaklaşabiliyorlar. Ama baktığınız zaman nitelikli muz seralarını muz arazilerinin yüzde 60’ı otel yapıldı. Bu bir süreçti bunu yaşadık. Herkes ekmeğini yedi şu anda sıkıntısını da çekiyor. Nitelikli bir sürece gidemedi turizm. Çarpık yapılaşma doldur boşalt politikası ve siyasi etkenler turizmi şu anda durağan hale getirdi” diye konuştu.

Devletin reformları ve teşvikleri ile yatırımcıların tarıma yöneldiğini belirten Öncel, “Profesyonel olarak şirketler yatırım yapmaya başladı. Şahsen ben kendim de bir yatırım içerisindeyim. Analiz yapıyoruz ne getirecek ne götürecek bir sürü veriyi değerlendirdiğimiz zaman büyüyen bir dünya var nüfus artıyor ve verimli araziler azalıyor. Arazi sadece toprak kalitesi ile oluşmuyor, sulanabilir olması, yolunun, elektriğinin olması bir sürü etken söz konusu. Ciddi teşvikler söz konusu özellikle büyük şirketlerin bu işe yatırım yapması için devlet arazileri parçalamayı neredeyse yasak haline getirdi. Bizim de 2050 vizyon projesinde tarım ile ilgili olarak çalışan bir hocamız bir konuşmasında neredeyse bizi bir sopayla dövüyordu, bu Manavgatlıları dövmem lazım, bu kadar verimli arazi, bu delta ovası bom boş duruyor, neredeyse siz vatan hainisiniz dedi. Ondan sonra biz dedik, doğru. Bir sorumluluk alıp işin bir tarafından başlamak gerekiyor. Bizim MASİAD’da da 8-9 arkadaş tarımla ilgili ciddi anlamda örtü altı meyve sebze yetiştirmek için yatırım yapıyorlar. İnşallah daha da artarak devam edecek. Buda bir sinerji, herkes birbirinden etkilenerek bir noktaya hızlı bir sürece hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz” diye konuştu.

Tarım sektöründe farkındalığı oluşturmak ve yatırım yapılmasını sağlamak için çaba sarf edeceklerini ifade eden Öncel, “Bununla alakalı bölgedeki yetki mercilerini bir araya getiriyoruz. Bir sinerji yaratıyoruz. MATSO’da sürekli Ahmet Başkanın önderliğinde yıllardır tarımda bölgesel markalar oluşturmak için çalışıyor. İşte susam olsun muz olsun portakalı olsun ciddi bir çalışma var. Bizde iş adamları olarak elimizden gelen desteği bu noktada veriyoruz. Çünkü dünyada denge dört tane, gıdayı yöneten Amerika, enerjiyi yöneten Amerika, gazı yöneten Rusya, turizm diye bir denge yok, oda olacak ama bu dengeleri iyi takip etmek lazım. Gıda bunun başında geliyor, çünkü insanların birinci ihtiyacı yemek” dedi.

MASİAD’ın öncelikle tarım sektöründe farkındalık oluşturmayı amaçladığını belirten Okan Akın ise, “Çünkü bu konularda zaten bir takım odalarımız var. Ziraat Odamızın ana görevi bu ya da MATSO’ya baktığımız zaman Manavgat’ın ticaret ve sanayisini geliştirmesi yönünde öncelikli görevleri bu. Biz burada paydaşlarımızla beraber bir farkındalık yaratma adına bir ışık yakma, onun öncesinde zaten dernek olarak daha ileriye gidebilme yönünde sadece bireysel yatırım babında üyelerimizin bu yöndeki tarımsal faaliyet yatırımları için yapabileceğimiz şeyler var. Onun ötesinde sadece farkındalık yaratma amacımız var” diye konuştu.

Akın, Kurban Bayramı’nın ikinci günü, 2 Eylül Cumartesi günü saat 14:00’deBoğaz Mevkii’nde bulunan Bosphorus Sorgun Otel'de gerçekleştirilecek olan Manavgat Buluşması’na tüm Manavgat halkını beklediklerini ifade ederek, buluşmanın Manavgat halkına hayırlı olmasını diledi.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Manavgat, buluşması, tarıma, yön, verecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı