Haber Detayı
13 Kasım 2020 - Cuma 22:57 Bu haber 6428 kez okundu
 
Manavgat için tarihi gün
Manavgat ekonomisini canlandırmak, turizm ve tarım sektörlerinin yanına sanayi sektörünü de eklemek amacıyla uzun yıllardır kurulması için emek harcanan Manavgat Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) sona bir adım daha yaklaşıldı. 15 kişiden oluşan OSB Müteşebbis Heyeti toplanarak genel kurul yaptı. Yönetim Kurulu'da belirlenen Manavgat OSB için imzalanan kuruluş protokolü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylandığı zaman OSB Tüzel Kişiliği de kesinleşmiş olacak.
GÜNDEM Haberi
Manavgat için tarihi gün

Manavgat OSB'nin ilk Müteşebbis Heyeti toplantısı Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Başkanlığını Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit'in yaptığı Müteşebbis Heyeti Ahmet Boztaş (Başkan Vekili), Abdullah Aykut Karasoy, Hüseyin Özgür Taşar, Mustafa Yazan, Ali Cinkaya, Bayram Ali Yüksel, Bülent Sarı,  Hacı Mustafa Çalışkaner, Mahmut Süzer, Yahya Özata, Muhiddin Güzel, Salih Yılmaz, Yusuf Sönmez ve Önem Gök'ten oluştu.

Müteşebbis Heyeti toplantısından sonra yapılan genel kurulda ise Manavgat OSB Yönetim Kurulu'na Ahmet Boztaş (Başkan), Ali Cinkaya, Abdullah Aykut Karasoy, Hüseyin Özgür Taşar ve Mustafa Yazan; Manavgat OSB Denetleme Kurulu'na ise Yahya Özata ve Önem Gök seçildiler.

Genel kurulun ardından Manavgat OSB'nin kuruluş protokolü Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ve MATSO Başkanı Ahmet Boztaş tarafından imzalandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 15.05.2020 tarihinde yapılan Manavgat Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yer seçimi kesinleşmişti. Antalya valiliğinin onayının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanmasının ardından OSB Tüzel Kişiliği gerçekleşmiş olacak.

Manavgat OSB Müteşebbis Heyetinin ilk toplantısına katılan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, bugünün Manavgat için tarihi bir gün olduğunu belirterek, "3 yıl önce Manavgat'ta göreve başladığımdan bu yana Manavgat'ta olması arzu edilen şeylerin en başında Manavgat Organize Sanayi'nin kurulması arzu ediliyordu. Daha öncesinden de bir geçmişi var ancak bu son 3 yılda yoğun bir şekilde çalıştık. Çalışmaların neticesinde bugün ilk müteşebbis heyet toplantısını yaptık. Buna şahitlik ettiğim için kendimi bahtiyar hissediyorum" dedi.

Kaymakam Yiğit konuşmasını şöyle sürdürdü: "Memleketimizin her yeri güzel Manavgat'ımız ayrı bir güzel. Farklı yerlerde farklı zamanlarda bu işlerin içinde olduk. Manavgat Organize Sanayi Bölgesi tesisi için yer seçimi önemliydi, Hacıobası mevkiinde belirlediğimiz alan ormanlarla çevrili, yargı sürecinde olan bir yerdi. Neticede Hazine adına tescil edildi, sonraki süreçlerde farklı kurumlarla yazışmalar ve en sonunda da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın uygun görmesi ile birlikte yer seçimi gerçekleşti. Bu sürecin her aşamasında yer aldık. Sayın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş ile birlikte ve Sayın Valimizin destekleri ve aynı şekilde milletverkillerimizin destekleri ile birlikte bir takım sorunlar ve engeller aşıldı, burası kesinleşti. En son Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın uygun görmesi ile kesinleştirildi.

Bunun sonucunda da biz biraz önce sanayici iş adamlarıyla birlikte teşekkül eden 15 kişilik müteşebbis heyet bir araya geldik ve ilk toplantısını yaptık. Bundan sonraki aşamada yine bakanlık süreci var, daha sonra Hacıobası mevkisinde imar uygulamaları yapılacak, parsellerin belirlenmesi, alt yapının yapılması bu süreçler bundan sonra gerçekleşecek.

Şunu ifade etmek istiyorum, başlangıç olarak bir takım formaliteler ve resmi süreçler hakikaten zorlu süreçlerdi. Zaman zaman engellerle karşılaştık, ama bu engelleri Manavgatlılarla birlikte, iş adamlarıyla, Manavgat Ticaret ve Sanayiciler Odası ile birlikte aştık ve çok şükür bu günlere ulaştık. Bundan sonra iş adamlarımıza yolları açık olsun diyorum, neticede bunlar iş ve emek üretmek üzere burada tesis edilecek. Manavgat'ın belki turizm-tarım ikilisi organize sanayi ile birlikte sanayinin de gelişmesini sağlayacak üçlü bir saç ayağı oluşacak. Hem bölgesine hizmet edecek hem Antalya ekonomisine büyük katkı sağlayacak ki bunun neticesinde Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Bu anlamda hayırlı olmasını diliyorum. Manavgat Karma Organize Sanayi Bölgesi'nin ve burada işletme kuracak, fabrika kuracak sanayicilerimize de hayırlı olmasını diliyorum"

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Manavgat, için, tarihi, gün,
Yorumlar
Haber Yazılımı