Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 15:39 Bu haber 5466 kez okundu
 
Manavgat'ta HES kontrollü bayram kutlaması
Ülke genelinde olduğu gibi Manavgat'ta da resmi törenlerle kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, olumsuz hava koşulları nedeniyle Cumhuriyet Meydanı yerine Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Törene katılanlar salona ateşleri ölçülerek ve HES kontrolleri yapılarak girdi. Törende konuşan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, zaman zaman şartlar nedeniyle kutlama törenlerini sade bir şekilde yapmak zorunda kaldıklarını belirterek, "Vatandaşımızın sağlığı ve güvenliği söz konusu olduğunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için tüm imkanlarımızla gerekli hassasiyeti göstermeye çalışıyoruz" dedi.
GÜNDEM Haberi
Manavgat'ta HES kontrollü bayram kutlaması

Cumhuriyetin ilan edilişinin 97. yıldönümü Manavgat'ta düzenlenen resmi program ile kutlandı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle daha önce açık alanda Cumhuriyet Meydanı'nda yapılması planlanan tören, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Törene katılanların kültür merkezine girerken ateşleri ölçüldü ve HES kodları kontrol edildi. Salonda da Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında maske ve sosyal mesafe kurallarına uyuldu.
Cumhuriyet Bayramı törenleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemine dair konuşmayı yapan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Türk Milleti'nin Cumhuriyet idaresi ile beraber hür ve vağımsız olarak dünya var oldukça yaşamaya devam edeceğini belirterek, "20. yüzyılında başında ülkemizin yaşadığı sorunlar ve birinci dünya savaşı neticesinde emperyal ülkelerin topraklarımız üzerindeki emelleri gün yüzüne çıkmıştır. Anadolu'da küçük bir Türk devleti istiyorlardı. Kendi kontollerinde parçalanmış ve hissiz bir devlet. Bunun için Sevr Antlaşmasını masada imzalatarak kötü emellerine önemli ölçüde yaklaşmışlardır. Türk Milleti bu sonuca razı olabilir miydi? Razı olmadı ve büyük bir direniş hareketini Mustafa Kemal ve arkadaşları Anadolu'da başlattılar. Bu bir var olma mücadelesiydi. Önce Erzurum ve Sivas'ta toplanan kongreler süreci ardından başlayan silahlı direniş ve Kurtuluş Savaşı içerisindeki İnönü, Dumlupınar, Sakarya muhabereleri ile zirveye ulaşan zaferler Büyük Taaruz ile taçlanmış ve düşman İzmir'de denize dökülmüştür. Sahada kazanılan zaferlerden sonra bir dizi değişim ve devrimle Cumhuriyet idaresine geçilmesi kararlaştırılmış ve 97 yıl önce bugün ilan edilmiştir. Cumhuriyet yalnızca idarede bir değişim değil aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Eğitimden sağlığa, yönetim yapısından ekonomik sisteme kadar anlayış ve fiziki değişimle birlikte çağdaş bir toplum yaratma projesidir. Atatürk böyle bir değişime liderlik ederken yeni Cumhutiyeti bilinçli yeni nesillere emanet etmiş ve 'Cumhuriyet düşüncede, bilgide, sağlıkta güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister' demiştir" diye konuştu.
ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRİYORUZ
Konuşmasında Koronavirüs salgınına da değinen Kaymakam Yiğit, zaman zaman yaşanan afetler nedeniyle coşkuyla kutlanan Cumhuriyet Bayramı'nı bazen sade törenlerle kutlamak zorunda kaldıklarını ifade ederek, "Bu yıl yeryüzünü etkisi altına alan Korona salgını insanlığın kurduğu sistemleri ve medeniyetleri sarsmaktadır. Sağlık herşeyin üstündedir. Sağlık olmadan normal hayatı sürdürmek imkansızdır. Covid-19 salgını karşısında alınan tedbirlere hassaiyetle uyulması gerektiğini her fırsatta vurguluyoruz. Vatandaşımızın sağlığı ve güvenliği söz konusu olduğunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için tüm imkanlarımızla gerekli hassasiyeti göstermeye çalışıyoruz. Sağlık kuruluşlarımız son teknolojiyle donatılmış ve tüm sağlık birimlerimiz azami bir şekilde çalışmaktadır. Sağlık personellerimizin üstün gayretleri ve salgınla mücadeleleri takdire şayandır. Pandemi süresinde fedakarca mücadele eden sağlık çalışanlarımıza, denetim aşamalarında görev yapan güvenlik güçlerimiz ve belediye çalışanlarımız ile onları yalnız bırakmayan mahalle muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Esasen salgınla mücadele sadece bir kesimle değil herkesin birlikte başaracağı bir süreçtir. Halkımızın en önemli üç kuralla maske, mesafe ve hijyen konusunda gösterdiği hassasiyet her türlü takdirin üzerindedir. Herşeye rağmen hayat devam etmektedir" diye konuştu.
Kaymakam Yiğit, "İnancıma göre Cumhuriyet ilelebet payidar kalacak ülkemiz bölgesinde dostuna güven düşmanına korku salmaya devam edecektir" cümlesiyle konuşmasını sona erdirdi.
Kaymakam Yiğit'in konuşmasının ardından Çağlayan Anadolu Lisesi öğrencileri Seda Özder ve Bilge Akmaz şiir okurken, Fatih Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Murat Bingöl yönetiminde hazırlanan müzik dinletisi sunuldu. 75. Yıl Ortaokulu Halk Oyunları ve Halk Eğitim Müdürlüğü Halk Oyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından ilçe genelinde okullar arası düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Yiğit tarafından madalyaları verildi.
 
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Manavgat'ta, HES, kontrollü, bayram, kutlaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı