Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 09:10 Bu haber 2800 kez okundu
 
Manavgat’ta huzur toplantıları devam ediyor
Polis vatandaş işbirliğini artırmak ve toplumda huzurun sağlanması için vatandaşa düşen görevler konusunda halkı bilgilendirmek amacıyla, Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Huzur Toplantıları’ devam ediyor. Gerçekleştirilen toplantılara mahalle muhtarları, STK temsilcileri, esnaflar, ev kadınları ve her yaş gurubundan vatandaşlar katılıyor.
YAŞAM Haberi
Manavgat’ta huzur toplantıları devam ediyor

 

Polis vatandaş işbirliğini artırmak ve toplumda huzurun sağlanması için vatandaşa düşen görevler konusunda halkı bilgilendirmek amacıyla, Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Huzur Toplantıları’ devam ediyor. Gerçekleştirilen toplantılara mahalle muhtarları, STK temsilcileri, esnaflar, ev kadınları ve her yaş gurubundan vatandaşlar katılıyor.

Manavgat’ta huzurun sağlanmasında vatandaşın işbirliğinin önemine dikkat çekmek, suç ve suçlularla mücadelede halkın bilinçlenmesini sağlamak amacıyla Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Huzur Toplantıları’ devam ediyor.

İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül başkanlığında düzenlenen toplantılara katılan mahalle muhtarları, esnaf, emekli, işadamları, ev kadınları, öğrenciler, STK temsilcileri, değişik meslek ve yaş grubundan mahalle eşrafı sorunlarını birinci elden anlatarak, sorunların çözümü üzerinde fikir alışverişi yaptı. Toplantıların sonunda, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği görevlilerince dolandırıcılık ve kask takılması konusunda katılımcılara broşür dağıtıldı.

Toplantılarda şüpheli paket ve şahıs, madde bağımlılığı dolandırıcılık, hırsızlık ve trafik ile ilgili bilgilerin verildiğini aktaran İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, “Şüpheli şahıs, şüpheli paket konularında sunum gerçekleştirildi. Madde bağımlılığı ile mücadele konusunun herkesi ilgilendiren, üzerimize büyük sorumluluk düşen bir konu olduğu ve uyuşturucu ile topyekun mücadele edilmesi gerektiği vatandaşlarımıza anlatıldı” dedi.

Suç ve suçluyla mücadelenin her geçen gün daha etkin ve kararlı bir biçimde devam edeceğini, devleti vergi kaybına uğratan kişilerle ve terör örgütlerinin önemli gelir kaynağı olan kaçakçılık faaliyetleriyle mücadeleden asla geri adım atılmayacağını belirten Özgönül, “Suç işlemeyi alışkanlık haline getirmiş art niyetli kişilerin telefon açarak kendilerini hakim, savcı, polis ve asker olarak tanıttıkları, telefon veya hesap numaralarının terör örgütü mensuplarınca ele geçirildiği ve kullanıldığını belirtip, terör örgütü mensuplarının yakalanmasının an meselesi olduğunu söyleyerek para talep ettikleri anlatıldı, hiçbir kamu görevlisinin vatandaştan para talep etmeyeceği, bu şekilde gelen telefonlara itibar edilmemesi anlatıldı” dedi.

Dernek adı altında çeşitli dergi satışı yapan ve duygu sömürüsü yapan dilencilerle ilgili bilgiler aktarıldığını ifade eden Özgönül, “Dernek adı altında dergi satan, para toplayan kişilere itibar edilmemesi gerektiği, bu konuda doğruluğunun teyit edilebilmesi için 155 bolu Polis İmdat telefonuna ihbarda bulunulması istendi.

Anayol, cadde, meydan ve bulvarlarda vatandaşların dini ve insani duygularını istismar ederek dilencilik yapan kişilere Belediye Zabıta ekipleri tarafından 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 33.maddesi gereği idari para cezası uygulandığı ve dilencilikten elde etmiş oldukları gelirin mülkiyetinin kamuya geçirildiği ifade edildi” dedi.

Engellilerin yaşamını kolaylaştırma, motosiklette kask kullanımı ve hırsızlığı önleyici tedbirler hakkında da bilgi verildiğini aktaran Özgönül, “Sosyal devlet olmanın bir gerekliliği olarak öncelik ve ayrımcılığı olması gereken engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını sıkıntısız olarak devam ettirebilmeleri için kaldırımlara, yaya geçitlerine ve engelli rampalarının önüne araç park edilmesinin son derece üzücü olduğu, hepimizin bir yakını veya kendimizin engelli adayı olduğumuzun göz ardı edilmeden trafik kurallarına uymanın bir vatandaşlık görevi olduğunu toplantımızda tekrar hatırlattık.

Motosiklette olmazsa olmaz en önemli ayrıntının kaskın takılması olduğu, kaskın motosiklet sürücülerinin kullanması gereken koruyucu ekipmanların en başında geldiği, bilinçli sürücülerin kısa mesafelerde dahi kask taktıkları, kazaların motosiklette en iyi koruma aracı olduğu konusunda bilgi verdik.

Bina girişine güvenlik kamerası takılmasının, apartmanların giriş kapılarının kapalı tutulmasının, zemin katta bulunan dairelerin balkon ve pencerelerinin kilitli vaziyette olmasının hırsızlık olaylarının önlenmesi ve suçluların bir an önce yakalanabilmesi açısından son derece önemli olduğu anlatıldı.

Asker uğurlama eğlencelerinde örf ve adet adına yapılan yanlışlıkların ölümlere, yaralanmalara ve kazaya sebebiyet verdiği, ikili ve üçlü konvoy düzenlenerek trafik akımının engellenmesi, seyir halinde iken araç camından yarı bele kadar dışarıya çıkılmak suretiyle sevinç gösterisi yapılmasının tehlikeli olduğuna dikkat çekildi” dedi.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Manavgat’ta, huzur, toplantıları, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı