Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 22:50 Bu haber 5053 kez okundu
 
MATSO, üyelerinin taleplerini Ankara'ya taşıdı
MATSO Koronavirüs (Covid 19) salgını nedeni ile yaşanan kriz nedeniyle üyelerinin sorunlarını maddeler haline getirerek ilgili mercilere iletilmek üzere TOBB'a yazılı olarak bildirildi.
EKONOMİ Haberi
MATSO, üyelerinin taleplerini Ankara'ya taşıdı

Manavgat ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Koronavirüs (Covid 19) salgını nedeni ile yaşanan kriz nedeniyle üyelerinin sorunlarını SMS ve mail yöntemi ile topladı. Ardından üyelerinden gelen talepleri yönetim kurulu ve komite başkanları toplantısında değerlendirdikten sonra 4 maddelik karar haline getirdi.. Alınan kararlar MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş imzası ile ilgili mercilere iletilmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'a yazılı olarak bildirildi.

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş yaptığı açıklamada Koronavirüs (Covid 19) nedeniyle toplumun tüm kesimlerine yayılmaması için hükümetin aldığı kararları desteklerini belirterek alınan kararların faydalı olmasının yanı sıra ekonomik açıdan bazı sıkıntılara da neden olduğunu söyledi.
Hükümetin vereceği destekle yaşanabilecek ekonomik sıkıntıların azalabileceğine vurgu yapan Başkan boztaş, “Önümüzü göremediğimiz için büyük bir krizle karşı karşıya kaldık. Hürmetimizin aldığı bazı kararlardan sonra ekonomimizin çarkları dönmez oldu. Faaliyetlerimizi yerine getiremez olduk. Üyelerimizden gelen bu talepleri maddeler haline getirerek ilgili mercilere iletilmek üzere üst kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yazılı olarak ilettik” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'a iletilen yazı şu maddelerden oluşuyor;
1- Krizin işsizlik sorununu arttırarak sosyal patlamaya sebebiyet vermemesi için çalışanların istihdamlarının devam ettirilmesi, kriz sürecince ücretlerinin asgari ücrete denk düşen kısımlarının devletçe ödenmesi, çalışanların bankalara olan kredi taksitlerinin faizsiz olarak ötelendirilmesi;
2 - Vergi,sgk, Banka kredi taksitleri vb. dahil olmak üzere kamu ve özel  tüm herkesin karşılıklı olarak alacak taleplerini kriz süresince durdurması ve bu durumun Devletçe güvence altına alınarak icra takibi yapılmasına izin verilmemesi;
3- 100 teminatlı, “Sıfır” faizli, 1 yıl ödemesiz, bilanço esaslı kredi paketi hazırlanarak krediye erişimin kolaylaştırılması, verilecek bu kredilerin piyasanın nakit akışına enjekte edilecek şekilde kullandırılması;
4 - Turizmin ana can damarı olan Uçak ve Seyahat acentesi firmalara yönelik özel olarak hazırlanmış faizsiz uzun vadeli kredi paketleri ile bu firmaların desteklenmesi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: MATSO,, üyelerinin, taleplerini, Ankara'ya, taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı