Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 14:12 Bu haber 1967 kez okundu
 
Metin: Başkanlık Manavgat’ın hakkı
Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Manavgat gündemine salı akşamı düşen Sağ Sahil Sulama Birlikleri’nin birleştirilerek başkanlığın Alanya’ya verilmesi konusunda açıklamalarda bulunmak üzere basın mensupları ile buluştu.
GÜNDEM Haberi
Metin: Başkanlık Manavgat’ın hakkı

Manavgat gündemine salı akşamı düşen Sağ Sahil Sulama Birlikleri’nin birleştirilerek başkanlığın Alanya’ya verilmesi konusunda açıklamalarda bulunmak üzere basın mensupları ile buluşan Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin konuyla ilgili gelişmeleri aktardı.

Metin konuşmasına: “Hepinizin bildiği gibi Manavgat gündemine salı akşamı düşen Sağ Sahil Sulama Birlikleri’nin birleştirilerek başkanlığın Alanya’ya verilmesi konusundaki gelişmeleri paylaşmak üzere biraraya gelmiş bulunmaktayız” sözleriyle başladı.
Metin konuşmasının devamında şunları ifade etti: “Salı akşamı sulama birliklerinin birleştirileceği ve Sulama Birliği Başkanlığının Alanya’ya verilmesi yönünde bir haber duyduk. Haberin gündeme düşmesinin ardından Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı’mıza ve milletvekillerimize telefon açtık. Dün akşam üzeri İlçe Başkanımız Yusuf Halimoğlu, Milletvekilimiz Tuba Vural Çokal ve İbrahim Aydın’la görüşmeler yaptık. 
Yaptığımız görüşmelerde Manavgat’ın 423 bin dönüm, Alanya’nın 240 bin dönüm, Gazipaşa’nın ise 160 bin dönüm tarım arazisi olduğunu; Gazipaşa ve Alanya’nın toplamından daha fazla, en az 20 bin dönüm daha fazla tarım alanımızın olduğunu ifade ettik.
Gazipaşa’da 10 bin dönüm, Alanya’da 20 bin dönüm ikisinin toplamı 30 bin dönüm sulama alanı varken Manavgat’ta 135-140 bin dönüm sulama alanı olduğunu izah ettik. 
Bu veriler ışığında başkanlığın kalması gereken yerin Manavgat olduğunu ilettik. Onlar da işin doğruluğunu gördüler zaten. 
Tuba vekilimiz bizlerin yanında DSİ Genel Müdürlüğü’nü arayarak, başkanlığın herhalükarda Manavgat’ta kalması gerektiğini söyledi. Onlar da gerekli çalışmayı yapacakları sözünü verdiler. 
Genel Müdürlük, vekilimiz Tuba Vural Çokal’a birleşme yazısında sehven Manavgat’ın unutulduğunu, onu da düzeltmek için yazı yazacaklarını da söylemiş. Vekilimiz düzeltme yazısı ile birlikte başkanlığın Manavgat’ta kalması gerektiğinin de yazılmasını genel müdürlüğe iletmiş. 
Gerekli görüşmeler yapılıyor. İlçe Başkanımız da İl Başkanımızı arayarak konuyu görüştü. Sayın İbrahim Aydın da konuyu takip edeceklerini bildirdiler. 
Doğu Antalya Sulama Birliği kuruluyorsa, tek birlik oluyorsa bunun Manavgat’ta kalması gerektiğini detaylarıyla konuşmuş olduk. İnşaallah hayırlı bir sonuç alırız.” 
Manavgat Ziraat Odası Başkanı Metin, bu vesile ile görüşmelerde başka taleplerini de ifade etme fırsatı bulduklarını dile getirerek: “Tarımla ilgili başka sorunlarımızı da vekillerimize ilettik. Münavebe ile ilgili sıkıntılarımızı, sürenin uzatılmasının çözüm olmadığını, münavebenin tamamen kaldırılması talebimizi ilettik. 
Diğer bir konu olarak 2 yıldır gündemde olan kapalı devre sulama birliği konusunu tekrar gündeme getirdik. 2021'de programa alınarak kapalı devre sulama sisteminin sağ sahil ve sol sahil olarak başlamasının önemini hatırlattık” dedi. 

Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Metin:, Başkanlık, Manavgat’ın, hakkı,
Yorumlar
Haber Yazılımı