Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 18:18 Bu haber 3107 kez okundu
 
Milli takıma sporcu yetiştiriyorlar
Ukrayna’da düzenlenen Avrupa Ritmik Jimnastik Şampiyonasında Türkiye Jimnastik Milli Takımının, Türkiye tarihinde ilk kez uluslararası bir yarışmada altın madalya kazanmasının yankıları sürerken, Manavgat’ta genç sporcuları yetiştiren Referans Spor Kulübü, milli takıma sporcu kazandırmanın gururunu yaşıyor. Daha önce milli takıma kazandırdıkları Fatmagül Berber’in grup olarak Yunanistan’da üçüncü olmasının ardından, Kiev’de kendi yaş kategorilerinde Avrupa 6.’sı olan takımda yer alan Işıl Alaş’ın da başarısından gurur duyuyorlar.
SPOR Haberi
Milli takıma sporcu yetiştiriyorlar

Manavgat’ta 18 faaliyet gösteren Reverans Spor Kulübü, 4-5 yaşlarından itibaren eğitim verdikleri genç sporcuları milli takıma kazandırmanın gururunu yaşıyor. Bugüne kadar 2 sporcuyu milli takıma kazandırdıklarını ifade eden Reverans Spor Kulübü sahibi Natalia Sezen, “Bu işte alt yapı çok önemli, 3,5-4 yaşlarında iken bu çocuklar buraya geliyor, hareketleri, aletlerle çalışmasını öğretiyoruz, şu anda salgın nedeni ile kısıtlama olmadığı zamanlarda çalışıyoruz ancak, normalde günde en az 5-6 saat çalışıyorduk. Fakat spor salonumuzun sahip olmadığı imkanlar nedeniyle yetişen çocuklarımızı başka kulüplere göndermek zorunda kalıyorduk, daha iyi şartlarda çalışsınlar diye. Çocuklar daha fazla hırpalanmasınlar amacıyla. Tabi gittikleri yeni kulüplerde ise antrenörlerin işi daha kolay oluyordu, çünkü yetişmiş sporcu veriyorduk onlara, eğitimlerinden zevk alıyorlar, çünkü zaten her hareketi biliyorlar. Teknik biliyorsunuz küçükten verilen bir şey, siz onu ne kadar doğru verirseniz o şekilde gider. Yanlış verirseniz zaten gidemez, çok ince bir spor, yani bir elin çevrilişi bile çok önemli bir şey, saatlerce günlerce uğraşıyorsun doğru tutsunlar diye. Onları küçükken eğitmek çok zor. Ama biz bunu başardık, mutluyuz” diye konuştu.

İlk defa Fatmagül Berber’i milli takıma kazandırdıklarını belirten Sezen, “Fatmagül kendi yaş kategorisi ile Yunanistan’da yapılan şampiyonada takım olarak 3. olmuştu. Şimdi ise Ukrayna Kiev’de yapılan Avrupa Şampiyonasında kendi yaş kategorisinde Işıl Alaş Avrupa 6.’sı olarak göğsümüzü kabarttı. Takımın Avrupa 6.’sı olması demek önce dünya şampiyonasına katılma hakkı, orada da başarılı olurlarsa olimpiyatlara katılma hakkı kazanmak demek” diye konuştu.

Işıl Alaş’ın 5 yaşından itibaren merkezlerinde eğitim aldığını vurgulayan Sezen, “Işıl bizde 7 yıl eğitim aldı. Doğrusu ilk geldiği zaman jimnastik sporunu yapıp yapmayacağından emin değildik. Bu sadece bizim isteğimiz ile olmuyor, hem sporcunun hem de ailenin isteğinin olması lazım. Bir üçgen düşünün her bir köşesinin bir biri ile bağlantısının olması gerekiyor. Hem Işıl hem de ailesi sonuna kadar bu işi götürdü. Işıl bazen merkezde eğitimleri tamamladığımız zaman bile çalışmak için kalıyordu, çok hırslı ve azimliydi. Ailesi ise her zaman Işıl’a destek oldu, buda başarıyı getirdi” diye konuştu.

2 yıl kadar önce Işıl’ı Muratpaşa Spor Kulübüne göndermek zorunda kaldıklarını anlatan Sezen, “Gönül isterdi ki Işıl ve diğer sporcularımızı Manavgat’ta iken milli takıma kazandıralım ancak elimizdeki imkanlar ile bu mümkün değildi. En basitinden olimpik halımız olmadığı için çocukların uluslararası turnuva ve şampiyonluklara hazırlama imkanımız olmuyordu, özellikle ritmik jimnastikte eğitim şartları daha ağır, çocukları burada hırpalamak istemediğimiz için imkanları olan bir kulübe gönderdik. Bu nedenle sporcularımız uygun koşullarda eğitim almak için ilçemiz dışına gitmek zorunda kalıyorlar. Zaten Türkiye’de her türlü şartı sağlayabilen birkaç tane kulüp var, onlardan biri de Muratpaşa Spor Kulübü idi” dedi. Çalışmalarını sürdürürken Manavgat İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya’dan da her türlü desteği aldıklarını kaydeden Natalia Sezen, “İlçe Spor Müdürümüz Süleyman Karakaya da her ne kadar elinden geleni yapsa da ilçemizde elverişli koşullar sağlanamadı” dedi.

Işıl Alaş’ın Muratpaşa’ya gitmesinden sonra da sıkı sıkıya takip ettiklerini belirten Sezen, “Zaten kendisi Muratpaşa’ya gittikten 1 yıl kadar sonra Dubai’de yapılan Asya Şampiyonası’nda birinci geldi ve en iyi teknik oyuncu seçildi. Bu da onu Muratpaşa’ya göndermekle ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bize gösterdi. Ardından da bildiğiniz gibi Kiev’deki Avrupa Şampiyonası’na katılmak üzere milli takıma seçilerek, yaş kategorisinde takımı ile birlikte 6. olarak büyük bir başarıya imza attı” diye konuştu.

Sezen, “Kiev’den sonra Işıl’ın ailesi ile görüştük, bize teşekkür ettiler. Sizin sayenizde bu sporu bu kadar çok sevdi dediler. Bunları duymak bizim için çok büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı oldu” diye konuştu.

Halihazırda eğitimini verdikleri birkaç öğrencinin daha milli takım düzeyinde olduğunu vurgulayan Sezen, “Salgın nedeniyle ulusal turnuvalar durdurulduğu için bir sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü sporcularımız bu turnuvalara katılarak kendilerine güven duyuyor ve kendilerini deneme fırsatı buluyorlar. Ancak yine de şu anda eğitim verdiğimiz sporcular arasında 3 sporcumuzun daha ileride milli takıma seçileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milli, takıma, sporcu, yetiştiriyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı