Haber Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 11:29 Bu haber 804 kez okundu
 
Miniklerin okul zili çaldı
2017-2018 eğitim öğretim yılı dün okul zilinin çalması ile başladı. Resmi olarak 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan eğitim öğretim yılı, anasınıfı, ilkokul birinci ve ortaokul birinci sınıf öğrencilerinin okula intibak sağlamaları için bir hafta öncesinden açıldı. Özel Manavgat Koleji’nde düzenlenen törende öğrenci velileri, çocuklarıyla beraber sınıflara girerek çeşitli oyunlar oynadı.
EĞİTİM Haberi
  Miniklerin okul zili çaldı

2017-2018 eğitim öğretim yılı dün okul zilinin çalması ile başladı. Resmi olarak 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan eğitim öğretim yılı, anasınıfı, ilkokul birinci ve ortaokul birinci sınıf öğrencilerinin okula intibak sağlamaları için bir hafta öncesinden açıldı. Özel Manavgat Koleji’nde düzenlenen törende öğrenci velileri, çocuklarıyla beraber sınıflara girerek çeşitli oyunlar oynadı.

18 Eylül’de resmi olarak başlayacak olan 2017-2018 eğitim öğretim yılında, anasınıfı, ilkokul birinci ve ortaokul birinci sınıfı öğrencilerinin okula intibak sağlamaları için bir hafta öncesinden ders zili çaldı. Herhangi bir dersin işlenmediği, öğrenciler arasında arkadaşlık kurmaları ve öğretmenlerini tanımaları için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öngörülen uyum haftasında, çocuklar velileri ile birlikte günde 2-3 saat okulda kalarak çeşitli etkinliklere katılıyorlar.

Özel Manavgat Koleji’nde ise dün anasınıfı, ilkokul ve ortaokul birinci sınıfları düzenlenen tören ile ders başı yaptı. Öğrencilerin tanışması ve kaynaşması için okulda geçen sürede öğrenciler ailelerinin de dahil olduğu çeşitli etkinliklere katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü oryantasyon sürecine 11 Eylül tarihi itibariyle başladıklarını ifade eden okul kurucu müdürü Ali Rıza Kaya, uyum haftası olarak nitelendirdikleri sürece anasınıfı, ilkokul ve ortaokul birinci sınıflarının katıldığını söyledi. Kaya, “Bakanlıkta bunu neden istiyor, çünkü çocuklar ilk defa evlerinden ayrılarak ilk kez bir okula geliyorlar. Ortaokulda sonuçta kendi türünde bir okul ve yeni arkadaşlarla, yeni öğretmenlerle, yeni bir binayla karşılaşıyorlar. Bu süreçte olumsuz herhangi bir olay yaşanmaması için çocukların, arkadaşlarına, öğretmenlerine, yeni koşullara daha kolay adapte olabilmeleri için bir hafta önceden onları okulumuza dahil ediyor ve onlar için özel bir program hazırlıyoruz” diye konuştu.

Uyum haftası sürecinde kesinlikle akademik bir eğitimin verilmediğini ifade eden Kaya, “Tamamen psikolojik ve sosyal iletişimi amaçlıyoruz. Öğrenciler diğer arkadaşlarıyla tanışıyorlar, öğretmenleriyle tanışıyorlar, binayı tanıyorlar, öğrenme alanlarını tanıyorlar, kütüphaneyi, laboratuvarı, derslikleri veya kantini veya yemekhaneyi tanıyorlar” diye konuştu.

Özel Manavgat Koleji’nin uyum haftası için 10 gün öncesinden hazırlıklara başladıklarını ve sorunsuz bir şekilde bu haftayı tamamlamak arzusunda olduklarını ifade eden Ali Rıza Kaya, “Hazırlığımız tamamen öğrencilerimizin aileden, evden kopup buraya geldikleri zaman bir yabancılık hmemeleri içindi, bunda da başarılı olduğumuzu görüyorum. Bütün öğrencilerimiz mutlu, mesut, uyum sürecini kolay atlatacağız gibi görünüyor. 18 Eylül’de resmi program başlıyor. O zaman sanki bu öğrencilerimiz sanki aylardır bir aradaymış gibi bir hissiyata sahip olacak. Buda öğrencim süreçlerine hem akademik hem sosyal anlamda daha olumlu yansıyacaktır diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Eğitimin sadece okulla değil, ailenin de desteği ile mümkün olacağına vurgu yapan Kaya, “Ailelerin de desteğini alacağız. Ailenin bir parçası olarak okulun yer almasını istiyoruz. Evlerine yeni bir oda eklenmiş gibi düşünmelerini istiyoruz, o odada da biz varız. Dolayısıyla birbirimizin eksiklerini, olumlu olumsuz yanlarını beraber istişare edip beraber tamamlayacağız. Ama tek bir ortak paydamız var oda öğrencimiz, çocuğumuz. Uyum haftası süresince veli misafirimiz, öğrenci bizim çocuğumuz. Çocukları bize teslim ettiler, bizim bir parçamızdır, bir çekirdek aile teşkil edeceğiz. Evlerine bir oda olarak bizde ailelerine girmiş oluyoruz. Bundan sonra inşallah her şey hem onlar adına hem bizler adına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Yeni öğretim yılı vatanımıza, milletimize, Manavgat’ımıza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Özel Manavgat Koleji’nin 2017-2018 eğitim öğretim yılına hazır bir şekilde girdiğini ifade eden okul kurucu müdürü Ali Rıza Kaya, “Toplam 45 arkadaşla çalışıyoruz, 25 dersliğimiz var, buna ek olarak bilgisayar laboratuvarı, fen bilgisi laboratuvarı, konferans ve drama salonumuz, yemekhane gibi diğer öğrenme alanları veya öğrenmeyi etkileyecek bölümleri fiziki anlamda oluşturuyoruz. 4 tane basket potasıyla, voleybol sahasıyla, tenis kortuyla ve çim futbol sahasıyla öğrencilerimizin sportif anlamda da gelişimlerine katkı sağlayabileceği alanlarımızı oluşturduk” diye konuştu.

Anasınıfı ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri için hobi bahçeleri tasarladıklarını da belirten Kaya, “Öğrencilerimizin toprakla tanışacağı, en azından haftada bir iki gün ekip biçecekleri, çeşitli sebzelerin hep pamukta çimlendiğini gördüler, birde toprakta çimlendiğini görsünler istiyoruz. Teoriğini hep gördüler ama pratiğini de toprakta görsünler istiyoruz. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü okul oyunları için bahçemize çizimlerini yaptırdık. Dolayısıyla öğrencilerimiz yine burada sosyal ve sportif anlamda hem keyifli hem de eğitici zamanlar geçirecektir” diye konuştu.

Son olarak okulda yürütülecek kulüp faaliyetleri ile ilgili olarak da bilgi veren Kaya, “Kulüp faaliyetlerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da zorunlu olarak yapılması öngörülüyor ama maalesef sadece listede yapıldığı görülüyor. Biz yapamayacağımız hiçbir kulüp çalışmasını öngörmedik. Dolayısıyla haftanın iki gününü öğleden sonra gerçekten öğrencinin isteği ve yeteneği doğrultusunda, kendisini ifade edebileceği, geliştirebileceği keyif alarak çalışabileceği kulüp faaliyetlerine ayırmış bulunuyoruz. Bundan sonra da kulüp çalışmalarıyla devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: , , Miniklerin, okul, zili, çaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı