Haber Detayı
20 Ekim 2017 - Cuma 10:52 Bu haber 822 kez okundu
 
Muhtarlar Günü kutlandı
19 Ekim 2015 tarih ve 29507 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2015/11 sayılı 19 Ekim Muhtarlar Günü genelgesi uyarınca, bu yıl ikincisi kutlanan Muhtarlar Günü nedeniyle Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende muhtarlar adına konuşan Milli Egemenlik Mahallesi Muhtarı Şaban Aydın Şirin, 188 yıllık geçmişi olan muhtarlık teşkilatının, demokrasinin tecelli ettiği en önemli yerlerden biri olduğunu söyledi.
YAŞAM Haberi
Muhtarlar Günü kutlandı

 

19 Ekim 2015 tarih ve 29507 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2015/11 sayılı 19 Ekim Muhtarlar Günü genelgesi uyarınca, bu yıl ikincisi kutlanan Muhtarlar Günü nedeniyle Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende muhtarlar adına konuşan Milli Egemenlik Mahallesi Muhtarı Şaban Aydın Şirin, 188 yıllık geçmişi olan muhtarlık teşkilatının, demokrasinin tecelli ettiği en önemli yerlerden biri olduğunu söyledi.

19 Ekim Muhtarlar Günü, Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen tören ile kutlandı. Törene Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirleri, sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri ile muhtarlar katıldı.

Ulukapı Mahallesi Muhtarı Ali Çelik ve Sağırin Mahallesi Muhtarı Mehmet Dinç’in Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Milli Egemenlik Mahallesi Muhtarı Şaban Aydın Şirin’in konuşması ile tamamlandı.

188 yıllık geçmişi olan muhtarlık teşkilatının, 2015 yılında Başbakanlık genelgesi ile 19 Ekim tarihinde Muhtarlar Günü’nü kutlamaya başladığını ifade eden Milli Egemenlik Mahallesi Muhtarı Şaban Aydın Şirin, günün ilan edilmesinin muhtarlar arasında sevinçle karşılandığını söyledi.

Muhtarlıkların, demokrasinin en ciddi şekilde tecelli yerler olduğunu belirten Şirin, “Muhtarlarımız gerçekten gece gündüz demeden fedakarca halka hizmet etmektedirler. Vatandaşla birebir diyalog içinde doğrudan hizmet sunan vatandaşın talebine her zaman en önde yardıma koşan devletin en önemli gücü konumundadırlar. Yaşadıkları bölgenin sorunlarını en iyi bilen, merkezi idare için olmazsa olmaz bir yol göstericidir. En önemli bilgi kaynağı olan muhtarların önemi son yıllarda daha çok ortaya çıkmıştır. Temelde mahallenin güncel haritasını çıkaran, çeşitli kurumların ihtiyaç duydukları bilgi ve belgeleri sağlama ve böylece yönetim halk ilişkisinin sağlıklı veriler ile inşa edilmesine yardımcı olma göreviyle dağıtılan muhtarlık kurumu kentsel, toplumsal ortamda ki farklılaşmayla birlikte değişime uğramıştır” diye konuştu.

Kırsaldan kente göçün yoğun olarak yaşandığı son 30 yılda, muhtarların mahallelerinde sosyo ekonomik, kültürel ve eğitimsel olarak mahalle sakinlerinin ortama uyum sağlamasında önemli bir görev üstlendiğini ifade eden Şirin, “Onlar için çeşitli kamu kurum nezninde aracılık, iş takipçiliği ve yol gösterici rolü üstlenmektedirler. Hepinizin bildiği üzere son dönemlerde muhtarlara yönelik yapılan hakları iyileştirme çabaları biz muhtarlar tarafından takdirle karşılanmaktadır” dedi.

Meydanda düzenlenen törenin ardından Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit muhtarları makamında kabul ederek ikramda bulundu. Muhtarların sorunlarını ve taleplerini de dinleyen Kaymakam Yiğit, “Ben bu mesleğe başladığımdan beri muhtarlarla iç içeyiz. 25 yılı geçti her nerede olursa olsun bizim ilk müracaat edeceğimiz muhtarlardır. Bunun bilincindeyiz, çünkü halkın içinde olan, onlarla yaşayan, onların nabzını tutan muhtarlardır. Bu meslek para için yapılacak bir şeyde değil, para için hadi bir muhtar olalım öyle bir şey yok. Ama ilk yönetimin başladığı belki de demokrasinin ilk başladığı yer muhtarlıktır. Türkiye Cumhuriyetinden önce Osmanlının son döneminde biliyorsunuz ilk tesis edilen muhtarlıklardır. Yaklaşık 150 yıl önce tesis edilmiş bir müessese. Osmanlının son döneminde seçimle gelen muhtarlar idare etmiştir, belediyeler ondan sonra tesisi kurmuştur. 1880’lerden sonra İstanbul Beyoğlu’nda belediye süreci başlıyor ama ondan önce muhtarlığa ilişkin düzenleme varmış. O dönemden kalan bir geleneği var, bir geçmişi var, zaman zaman kanunları değiştirilmiş ama bu süreç hiçbir şekilde kesintiye uğramadan devam etmiş. Bu köy muhtarı olur mahalle muhtarı olur fark etmez. Hizmetin yolları, kapıları her zaman açık yani köy olmaktan çıktık hizmetler bitti tarzında değil. Mahallede olsa herkese yardımcı olmak zorunda, çünkü siz kendiniz için bir şey istemiyorsunuz vatandaş için istiyorsunuz. Size gelen talepleri yansıtıyorsunuz” diye konuştu.

Muhtarlar Kaymakamlıktan sonra Manavgat Belediye Başkanlığını da ziyaret ettiler.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törene katılan Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Öz de Muhtarlar Günü ile ilgili olarak şunları ifade etti: “Halkın arasında önemli bir köprü görevi gören muhtarlıklarımız aynı zamanda halkın sesi olmaktadır. Yerel yönetimlerin temel yardımcılarında olan muhtarlıklarımız bu önemli işlevlerden olsa gerek, yüzyıllardır halen görev yürütüyor.Bizzat yaşadıkları ve görev yaptıkları mahallelerin her türlü sorununu ilgili yerlere aktarma ve takip etme görevini gerçekleştiren muhtarlarımız, vatandaşlarımızın hizmetle buluşturulması noktasında aynı zamanda bizlerinde mesai arkadaşlarıdır. Dolayısıyla muhtarlarımızla karşılıklı istişare ve fikir alışverişinde bulunarak şehrimizin problemlerine çare üretiyoruz. Bu vesileyle tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü kutluyor, ahirete irtihal etmiş muhtarlarımıza Allah'tan rahmet, hayatta olan muhtarlarımıza sağlık, esenlik ve çalışmalarında başarılar diliyorum”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Muhtarlar, Günü, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı