Haber Detayı
15 Nisan 2017 - Cumartesi 10:11 Bu haber 840 kez okundu
 
Mümin, güvenen ve güvenilendir
Peygamber efendimizin miladi takvimde doğum yıl dönümü olan Kutlu Doğum Haftası 20-30 Nisan tarihleri arasında kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 2017 yılı teması ise ‘Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’ olarak belirlendi. Hafta kapsamında Manavgat’ta da çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.
YAŞAM Haberi
Mümin, güvenen ve güvenilendir

Peygamber efendimizin miladi takvimde doğum yıl dönümü olan Kutlu Doğum Haftası 20-30 Nisan tarihleri arasında kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 2017 yılı teması ise ‘Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’ olarak belirlendi. Hafta kapsamında Manavgat’ta da çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1989 yılından bu yana takvime alınan ve Peygamber efendimizin doğumunu kutlamak amacıyla 20-30 Nisan tarihleri arasında icra edilen çeşitli etkinliklerle kutlanan Kutlu Doğum Haftası’nın bu yılki teması ise ‘Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’.

Kutlu Doğum Haftası nedeniyle açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, güven bunalımının dünyayı kuşattığını ifade ederek, “Kâinat, Cenab-ı Hakk’ın insanoğluna emanetidir. Bu kıymetli emanet, her anlamda güveni, istikrarı, hu­zuru ve barışı hak etmektedir. Hâlbuki bugün insanlık ema­nete hakkıyla riayet edemediği için küresel ölçekte bir güven bunalımı yaşamaktadır. Bireyler ve toplumlar arası ilişkileri sarsan, insanın tabiatla ilişkisini bozan ve dünyanın her ge­çen gün daha güvensiz hâle gelmesine sebep olan hadisele­rin ardı arkası kesilmemektedir. İslam karşıtlığı, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve nefret suçları artmakta; terör ve şiddet masum canlara kıymaya devam etmektedir. Terör örgütleri desteklenerek vekalet savaşlarına maşa yapılmakta, mezhep ve meşrep farkları üzerinden fitne, fesat ve husu­met tetiklenmektedir. Zulüm ve haksızlık, işgal ve sömürge çağdaş yöntemlerle, algı operasyonları ve manipülasyonlarla sürdürülmekte; habis menfaatler uğruna nice cinayetler, kat­liamlar, cürümler işlenmeye devam edilmektedir.

Bu kargaşa ortamında müthiş bir güvensizlik ve istikrar­sızlık yaşayan insanoğlu, doğduğu günden itibaren başlayıp hayatı boyunca devam eden güven ihtiyacını karşılamak için teknolojinin imkânlarını seferber etmektedir. Sınırlara güven­lik duvarları örülmekte; sokaklar, caddeler, işyerleri, alışveriş merkezleri, hava alanları kameralarla gözetlenmektedir. Olağanüstü güvenlik önlemleri alınmasına rağmen, kuşku, korku ve tedirginlik hâlinin giderilememesi, akıllara şu soruyu getir­mektedir: Acaba “güvenen ve kendisine güvenilen insanı” inşa etmek, “güven toplumunu” tesis etmek adına takip edilen yol yanlış olabilir mi?” diye konuştu.

Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Manavgat’ta icra edilecek programlar ise şöyle:

20 Nisan Perşembe

Saat 10.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar Mehteranlı Kutlu Doğum Haftası Yürüyüşü ile başlayacak programda, Cumhuriyet Meydanı’nda mehteran dinletisi, açılış programı, Kutlu Doğum pilavı ikramı gerçekleştirilecek. Ayrıca gün boyu meydanda kan bağışları Kızılay Kan Merkezi kabul edilecek.

Aynı gün içinde Antalya İl Müftü Yardımcısı İbrahim Keser ilki saat 14.00’de Kredi Yurtlar Kurumu Konferans Salonu’nda, diğeri ise Biniciler Camiinde olmak üzere iki konferans verecek.

21 Nisan Cuma

Gün içerisinde çeşitli konferanslar düzenlenecek. İlk konferans saat 09.00’da Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu’nda Doç. Dr. Ahmet Güzel tarafından verilecek. Ardından saat 10.00 ve 12.00 de Yrd. Doç. Dr. Duran Ali Yıldırım Gündoğdu Duriye Duran İlköğretim Okulu Konferans Salonu ve Çağlayan Camii’nde iki konferans verecek. Yine saat 12.00’de Doç. Dr. Ahmet Güzel Emek Camii’nde bir konferansa katılacak. Müftülük Toplantı Salonu’nda ise bayanlara yönelik olarak saat 14.00’de Kur’an Kursu Öğreticisi Emine Aytaş tarafından seminer verilecek. Günün son konferansı Doç. Dr. Ahmet Güzel tarafından Ilıca’da Pazar yerinde halka verilecek.

22 Nisan Cumartesi

Saat 14.00’de Yrd. Doç. Dr. Duran Ali Yıldırım KızılotMahallesi’nde camii önünde, saat 17.30’da Doç. Dr. Ahmet Güzel Gündoğdu Duriye Duran İlköğretim Okulu bahçesinde konferans verecek.

24 Nisan Pazartesi

Manavgat İlçe Müftü Vekili Saffet Sevim saat 11.00’de Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda ve saat 14.00’de Şelale Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda iki ayrı konferans verirken, yine saat 14.00’de Gazipaşa İlçe Vaizesi Ayşe Koç bayanlara yönelik olarak Çağlayan Camii’nde konferans verecek.

25 Nisan Salı

Bugün iki konferans düzenlenecek olup ilki saat 14.00’de İl Müftü Yardımcısı Mevlüt Topçu tarafından Evrenseki Mahallesi Hatice Sezer Öğretmen Lisesi’nde öğrencilere, diğeri ise saat 20.30’da Dr. Mustafa Acar tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde verilecek.

27 Nisan Perşembe

Saat 10.00’da iki konferans düzenlenecek olup biri İl Müftü Yardımcısı Mustafa Aydın tarafından Çolaklı Mahallesi Pazar yerinde, diğeri Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya tarafından Müftülük Konferans Salonu’nda Müftülük personeli ve ailelerine verilecek.

Günün son konferansı ise saat 20.30’da yine Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya tarafından öğretmenlere yönelik verilecek.

28 Nisan Cuma

Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya öğrencilere yönelik iki konferans verecek. İlki saat 09.30’da İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde, ikincisi ise saat 14.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde.

Günün son konferansında İl Müftü Yardımcısı Osman Demirel saat 17.00’de Taşağıl Mahallesi’nde H.Hamza Atalay Kuran Kursu Bahçesi’nde konuşacak.

30 Nisan Pazar

Kutlu Doğum Haftası kapsamında Manavgat Müftülüğü tarafından organize edilen son konferanslar bugün gerçekleştirilecek. İlk konferansı saat 09.00’da Hacıobası Mahallesi Düğün Salonu’nda Manavgat İlçe Müftü Vekili Saffet Sevim verecek. İkinci konferans saat 10.00’da başlayacak olup, Akseki Müftüsü Sabit Doğru Cevizler Mahallesi Köy Meydanı’nda konuşacak.

Günün ve Kutlu Doğum’un son konferansı ise saat 11.00’de Boztepe Mahallesi Camii önünde, Boztepe Mahallesi İmam Hatibi Ethem Erdinç tarafından verilecek.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Mümin,, güvenen, ve, güvenilendir,
Yorumlar
Haber Yazılımı