Haber Detayı
05 Mayıs 2017 - Cuma 10:24
 
MYO’da DGS bilgilendirilmesi yapıldı
Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu’nda, “Dikey Geçiş Sınavı” (DGS) hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
MYO’da DGS bilgilendirilmesi yapıldı

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu’nda, “Dikey Geçiş Sınavı” (DGS) hakkında bilgilendirme semineri düzenlendi.

Manavgat Meslek Yüksekokulu Mehmet Akın Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde İşletme Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Hüseyin Boz, öğrencileri ön lisans programından, lisans programına geçiş yapabilmeleri için “Dikey Geçiş Sınavı” hakkında bilgilendirdi.

Dikey Geçiş Sınavlarının öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu ifade eden Boz, “Hangimiz ön lisans da değil de lisans düzeyinde bir eğitim almayı arzu etmeyiz ki? Lisans düzeyinde eğitim yapabilmek için liseden sonra iki aşamalı YGS ve LYS tarzı bir sınava girmiş olsanız aslında çok daha meşakkatli, çok daha yorucu, çok daha fazla rakip olan sınavlar olur ancak ön lisanstan kendi bölümlerinizde uygun yerlere geçiş yapmak sizler için çok daha kolay bu sınav sayesinde. Şöyle söyleyeyim 120 sorudan oluşan 60 Sayısal yetenek, 60 Sözel yetenek içeren bir sınav bu, sınav süresi 140 dakika ve genelde buradan aldığınız bilgileri değil de daha çok Sayısal ve Sözel becerilerinizi Lisans düzeyinde lazım olacak olan becerilerinizi ölçmeye yönelik bir sınav” dedi.

Manavgat MYO’da öğrenim gören öğrencilerin, 2009-2015 yılları arasında düzenlenen Dikey Geçiş Sınavlarında ki katılım ve başarı verilerinin incelenmesinde tespit edilen en büyük sıkıntının, öğrencilerin sınavla ilgili haberlerinin olmamasına vurgu yapan Hüseyin Boz, “748 Öğrencimiz Dikey Geçiş Sınavına girmiş bunlardan 232’si yani 31 oranında bir kısmı Lisans programına yerleşmiş bu 31’lik başarı çok arzu ettiğimiz bir başarı değil, bunun yanında yıllardır çok fazla sayıda öğrenci vermemize rağmen sadece bunların 748’i sınava girmeyi tercih etmiş olması ve 232’sinin kazanmış olması yeterli görülen bir şey değil bunda da en büyük sıkıntı öğrencilerin olaydan haberdar olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum” diye konuştu.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminer soru cevap kısmının ardından sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MYO’da, DGS, bilgilendirilmesi, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı