Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 17:22 Bu haber 3581 kez okundu
 
Nepal’den Manavgat’a çalışmaya geldiler
Türkiye’de yüzde 14,7 işsizlik oranı olmasına karşın turizm sektöründe eleman sıkıntısı yaşayan turizm tesisleri yurt dışından işçi transferi yapıyor. Manavgat’ta Kırgızistan, Rusya, Ukrayna, Endonezya ve hatta Çin’den gelen çalışanlara son olarak Nepalliler eklendi.
YAŞAM Haberi
Nepal’den Manavgat’a çalışmaya geldiler

Türkiye’de yüzde 14,7 işsizlik oranı olmasına karşın turizm sektöründe eleman sıkıntısı yaşayan turizm tesisleri yurt dışından işçi transferi yapıyor. Manavgat’ta Kırgızistan, Rusya, Ukrayna, Endonezya ve hatta Çin’den gelen çalışanlara son olarak Nepalliler eklendi.

Türkiye'de birinci, dünyada ise üçüncü en çok yabancı turist ağırlayan ve 400'e yakın 5 yıldızlı oteli ile İspanya'nın tamamından daha fazla 5 yıldızlı otel ve tatil köyüne sahip Antalya’da yüksek sezonun başlamasıyla birlikte otellerde çalışacak personel sıkıntısı yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan TUİK verilerine göre Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 14.7, genç işsizlik oranının yüzde 26.7’ye yükselmesine karşın, turizm sektöründe konaklama tesisleri, çalışacak personel bulamadıkları için başta Kırgızistan, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Slovakya, Çin, Bosna Hersek, Kosova, Endonezya gibi çeşitli ülkelerden personel temin etme yoluna gidiyor. Turizmciler, geçtiğimiz sene sadece Antalya’da 40 binden fazla Kırgız vatandaşının otellerde çalıştığını belirtiyor. Turizm sezonunda beklentilerin artması nedeniyle personel sıkıntısı yaşayan turizmciler, bu sene değişik ülkelerden de eleman temin etme yoluna gidiyor. Bunun en son örneği de Nepal.

Dünyanın çatısı olarak tabir edilen ve 8bin 848 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek dağı olan Everest’inde dahil olduğu Himalaya dağ silsilesinde bulunan Nepal, Dünya Bankası verilerine göre en az gelişmiş ve yoksul ülkeler arasında yer alıyor. Mao’cu gerillalarla yapılan barış antlaşmasının ardından Himalaya dağları nedeniyle son yıllarda turizmde artış kaydedilen ülkede kişi başına milli gelir 800 dolar. Turizm sektörünün giderek artması nedeniyle ülkede açılan turizm okullarında son sınıfa gelen veya mezun olan öğrenciler Türkiye’ye çalışmak için gelmeye başladı. Nepal’de ki okullarda Türkiye’nin son yıllarda bütün dünyada en fazla yükseliş kaydeden ülkesi olarak tanıtılması öğrencilerin çalışmak için Türkiye’yi tercih etmesine neden oluyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Kızılağaç Turizm Bölgesi’nde bulunan World Of Sunrise (WOS) Grubu’nun otellerinde çalışmak amacıyla ilk olarak Nepal’den 3 çalışan geldi. Otel yönetimi gelecek günler itibariyle Nepal’den gelecek çalışan sayısının 20’ye yaklaşacağını belirtti.

Nepal’da bir akademinin turizm bölümünde öğrenim görerek mezun olan AnupAcharya, kendilerinin Türkiye’nin turizmde çok gelişmiş bir ülke olarak bildiklerini, okulda hep küresel çapta konular işlenirken örnek olarak hep Türkiye’nin gösterildiğini belirterek; “Türkiye’yi internetten takip ediyordum. Antalya’nın doğal güzelliklerini merak ediyordum. Türkiye Nepal’e gör çok gelişmiş bir ülke. Türkiye’nin turizm potansiyeli çok yüksek. Biz bunu Nepal’de çok duyduk. Bu yüzden buradayım. Burada çalışmak kariyerime büyük katkı yapacak. Okuduğum akademide danışman öğretmenim dereceye giren öğrencilerin yurt dışına götürüldüğü bir program konusunda beni destekledi ve Türkiye’ye gelmem için teşvik etti. Buraya geldiğimde önce bu işi yapamayacağımı düşünüyordum. Ama birkaç gün geçtikten sonra işe alıştım” dedi. Babasının Nepal’de bir otele çalıştığını, annesinin ev hanımı olduğunu ve bir kardeşinin daha bulunduğunu söyleyen AnupAcharya, “Türkiye’yi internetten takip ediyordum. Antalya’nın doğal güzelliklerini merak ediyordum. Türkiye Nepal’e göre çok gelişmiş bir ülke. Burada çalışmak kariyerime büyük katkı yapacak” diye konuştu.

AnupAcharya ile birlikte WOS Grupta çalışmaya başlayan BishalLuitel (20), Türkiye’ye geldiği için mutlu olduğunu belirtti. Babasının Nepal’de manavlık yaptığını ve 2 kardeşinin daha olduğunu anlatan BishalLuitel, otele ve işe alıştığını, Türkler haricinde burada dünyanın çeşitli ülkelerinden çalışanlar olduğunu görmekten memnun olduğunu söyledi. Türkiye’de havanın ve denizin çok farklı olduğunu ve Nepal’e hiç benzemediğini belirten BishalLituel, “Buraları çok sevdim. Buradaki hava, deniz çok farklı. Çalışan arkadaşlarımız ve diğer insanlar bana karşı çok sıcak kanlı davranıyorlar, arkadaşça yaklaşıyor. Türkçe bilmeme rağmen kendimi burada yabancı hmiyorum. Dil konusunda tam anlaşamadığımız zaman Google Translate’den yardım alıyorum” dedi. BishalLituel, kendi ülkesinin yeni yeni gelişme aşamasında olduğunu ancak yaz aylarından çok güze ve yaşanabilecek bir ülke olduğunu belirtti.

Nepal’den gelen SurajKhadka’da (24) Türkiye’de çalışmanın kendileri açısından çok üst seviyede bir iş olduğunu ve Antalya’da iyi bir otelde çalıştığına halâ inanamadığını ve çok mutu olduğunu söyledi.

WOS Grup genel koordinatörü Mutlu Sağsözlü ise, tesislerinin 12 ay açık olduğunu, yüksek sezonda 1200 çalışan varken, kış aylarında bu rakamın 350 ile 400 arasında değiştiğini belirtti. Lise, meslek yüksek okulu ve fakültelerden Antalya’da, Kemer Tekirova’dan Gazipaşa’ya kadar olan bölgede bulunan konaklama tesislerini ihtiyacını karşılayacak kadar personelin yetişmediğini veya sektöre girmediğini anlatan Sağsözlü, “Türkiye’deki turizm okulları, sektörü yeterince beslemiyor. Ben turizm işletmeciği bölümü mezunuyum. Bizim sınıfımızda 90 öğrenciydik biz, şu anda sınıfımızdan turizm sektöründe çalışan 15-20 kişi kadarız. Kemer Tekirova’dan, Gazipaşa’ya kadar olan Antalya çanağında bulunan tesisleri besleyecek olan eğitimli ve nitelikli personel yetişmiyor. Mecburen dışarıdan takviye almak zorunda kalıyoruz. Biz 12 ay açık bir tesisiz. Personelimizi sürekli tutmak isteriz ama bunun için Türkiye’ye yönelik talep yaratmak gerekiyor. Buda ülkesel boyutta bir destinasyon pazarlamasıyla mümkün. Bunların hepsi birbiriyle bağlantılı” dedi.

Yüksek sezonda düz personelden ziyade daha nitelikli ve özellikle yabancı dil bilen personele ihtiaçları olduğunu anlatan Sağsözlü, “İstediğimiz kriterlerde personeli bulmak bazen Türkiye şartlarında mümkün olmuyor. İkincisi yabancı dil sıkıntımız yıllardır devam eden bir problem. Ne yazık ki yabancı personele doğru yönelmemiz söz konusu. Açıkçası belirlediğimiz kriterler ve belirlediğimiz sayıda personeli bulmakta gerçekten sıkıntı çekiyoruz. İŞKUR sıralarında bir sürü insanımız iş arıyorken, bizde burada binlerce kişiye istihdam sağlamaya çalışıyoruz ancak ne yazık ki, istediğimiz sayıyı tutturamıyoruz” dedi.

Bu sene tesislerinde 140’dan fazla yabancı personelle çalışacaklarını anlatan Mutlu Sağsözlü, “Bizde ağırlıklı olarak Kırgız personellerimiz var. Kırgız personellerimiz daha önce bizde çalışmış olanlardan özellikle seçmeye gayret ediyoruz. Onun dışında Ukrayna’dan, Çin’den ve en son bu sene Nepal’den personellerimiz oluştu. Tamamen misafire kendi dilinde hizmet verebilmek adına  İngilizce konuşan çalışan kitlesi oluşturmak için bunlara mecbur kalıyoruz. Biz bu sene ilk kez Nepallilerle çalışıyoruz. Çok düzgün çalışanlar. Mesela çok uzun süren bir uçak yolculuğu yaparak geldiler, Geldiklerinden takım elbise ve kravatla indiler o uçaktan. Kendi ülkelerindeki, şartlar, maaşlar, yaşam koşullarından ötürü yurtdışına gidiyorlar” diye konuştu.

Mutlu Sağsözlü, Antalya’da ki konaklama tesislerinde geçen yıl 40 binden fazla Kırgızistan vatandaşının çalıştığını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Nepal’den, Manavgat’a, çalışmaya, geldiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı