Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 14:39
 
Öğrencilere Avrupa’da staj imkanı
Şule Muzaffer Büyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve Bulgaristan ile Polonya’daki okulların da paydaş olduğu ‘Avrupa'daki Staj Hikayem’ isimli Erasmus+ projesi kapsamında; Manavgatlı öğrenciler Bulgaristan ve Polonya'daki otellerde 3 hafta staj yapma imkanına kavuşacak. Proje ile ilgili bilgi veren okul müdürü Mustafa Yüksel, “Proje kapsamında yurt dışında staj yapacak olan öğrencilerimiz hem alanlarındaki bilgi ve becerilerini artıracak hem de yabancı dillerini geliştirme fırsatı yakalayacak” dedi.
EĞİTİM Haberi
Öğrencilere Avrupa’da staj imkanı

 

Şule Muzaffer Büyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve Bulgaristan ile Polonya’daki okulların da paydaş olduğu ‘Avrupa'daki Staj Hikayem’ isimli Erasmus+ projesi kapsamında; Manavgatlı öğrenciler Bulgaristan ve Polonya'daki otellerde 3 hafta staj yapma imkanına kavuşacak. Proje ile ilgili bilgi veren okul müdürü Mustafa Yüksel, “Proje kapsamında yurt dışında staj yapacak olan öğrencilerimiz hem alanlarındaki bilgi ve becerilerini artıracak hem de yabancı dillerini geliştirme fırsatı yakalayacak” dedi.

Türkiye Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının desteklediği, Şule Muzaffer Büyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve Polonya ile Bulgaristan ortaklığı ile beraber yürütülen ‘Avrupa'daki Staj Hikayem’ isimli Erasmus+ projesinin ilk iki hareketlilik dönemi 2019 yılı içerisinde tamamlandı. Proje 2020 yılı Mart ve Nisan aylarında yapılacak olan son iki hareketlilikle sona erecek.

Proje hakkında bilgi veren okul müdürü Mustafa Yüksel, projeye katılan yiyecek içecek alanı öğrencilerinin Bulgaristan ve Polonya’da bulunan otellerde 3 hafta boyunca staj yapmalarını içerdiğini belirterek, “Bu proje sayesinde öğrencilerimiz alanlarında temel beceri ve yeterliliklerini Avrupa düzeyinde modern bir hale getirecek, yabancı dil seviyelerini yerinde uygulayarak yükseltecek, Avrupa'da staj imkanı bularak motivasyonları artacak ve yüksek öğrenime devam etmeleri için istekleri artacak, alanlarında uzmanlaşacaklar ve girişimcilik ruhları artacak, ortak bir Avrupa bilinci için kültürler arası anlayışlarının gelişmesine katkı sağlayacaklar ve topluma aktif olarak katılacaklar” dedi.

Projenin en temel amacının öğrencilerin alanlarında temel beceri ve yetkinliklerini turizm sektörünün taleplerine uyumlu hale getirilmesi olduğunu ifade eden Yüksel, “Öğrencilerimizin yabancı dil yeterliliklerini üst seviyelere çıkarmak, girişimcilik ruhlarının gelişmesine katkı sağlamak, Avrupa değerlerine karşı farkındalığı artırmak, elde edilen bilgiler ile daha iyi öğrenme performansı sağlayarak alanlarında istihdam edilebilmelerini ve kariyerlerinde ilerleme beklentilerini yükseltmektir. Aynı zamanda proje kurumumuzun hem sektör ile hem de yabancı kuruluşlar ile iş yapabilme ve uluslararası düzeyde proje uygulayabilme yeteneğini artıracak, iyi uygulamaları ve yeni yöntemleri okulumuza entegre olmasına katkı sağlayacak ve kurumsal hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacaktır” dedi.

3 haftalık staj süresince, hafta içi stajlarına devam edecek olan öğrencilerin hafta sonları ise kültürel faaliyetlere katılacağını ifade eden Yüksel, “Staj sonrası donanımları artacak olan öğrenciler turizm sektörünün talep ettiği kalifiye eleman eksikliğini giderecektir. Yabancı ülkelerde çalışma deneyimi kazanan öğrencilerin yabancı dil seviyeleri gelişecek ve iş gücü piyasasında öz güvenleri artmış bir şekilde yerlerini alacaktır. Mesleki açıdan daha donanımlı olacak olan öğrencilerin üst öğrenime devam etme isteği artacaktır ve Avrupa 2020 hedeflerine katkı sağlayacaktır. Avrupa birliği projelerinde yer alma deneyimini ve heyecanını yaşayan öğrenciler, gelecekteki eğitimlerinde de Avrupa Birliği programlarında yer alma motivasyonları artacaktır” dedi.

Yüksel konuşmasına şöyle devam etti: “Proje hazırlık sürecinde başlayan yerel ve ulus ötesi işbirliği, proje uygulama sürecinde daha da güçlenecektir. Okulumuz proje sonunda uluslararası seviyede iş yapabilme yeteneği kazanacak ve AB programları kapsamında proje hazırlanması, uygulanması, izlenmesi ve yaygınlaştırılması konularında kalite seviyesini artıracaktır. Uluslararası kurulan bu iş birliği sayesinde kurumlar kendi eğitim ve öğretim yöntemlerini, materyallerini ve programlarını karşılaştırabilecektir. Böylelikle iyi uygulamaların transferi konusunda yeni çalışmalar yapılmasına imkan sağlayacaktır”

Yüksel Avrupa projelerinin ana hedeflerini ise maddeler halinde belirterek:

“- Mesleki açıdan bireysel yeterliliklerini geliştirmek,

- Farklı çalışma yöntemlerine ve koşullarına kolay adaptasyon sağlayabilmek,

- Öğrenme performanslarını artırmak,

- Farklı ülkelere ait yemek türlerini ve kültürlerini öğrenmek,

- Farklı ülkelerin iş güvenliği uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak,

- Öz güvenlerinin artmasını sağlamak,

- Yabancı dil becerilerini geliştirmek

- Yabancı kültürlere karşı hoşgörü ve saygının artmasını sağlamak

- İş gücü piyasasının talep ettiği personel düzeyine gelebilmek gibi hem mesleki hem de kişisel pek çok kazanım olduğunu bildirmiştir” dedi.

Proje koordinatörü Onur Arslan ise yaptığı açıklamada: “Proje farklı ülkelerin kültürlerine ait gençlerin bir arada çalışmasına imkan vereceğinden, gençlerde ortak bir Avrupa kültürü oluşmasına, farklı kültürlere ve inançlara olan hoşgörünün artmasına neden olacak.  Türkiye'deki okullar arasında Erasmus stajını en iyi uygulayan okulların başında geliyoruz, bundan dolayı da Türkiye'de Akreditasyon Belgesine başvurmaya hak kazanan 14 okuldan biriyiz bu alanda Manavgat'ı çok iyi temsil ettiğimize inanıyorum” dedi

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Öğrencilere, Avrupa’da, staj, imkanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı