Haber Detayı
16 Ekim 2017 - Pazartesi 10:36 Bu haber 874 kez okundu
 
Okul Sporları bilgilendirme toplantısı yapıldı
2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılacak olan Okul Sporları ile ilgili bilgilendirme toplantısı Bahçeşehir Koleji toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda, katılımcı beden eğitimi öğretmenleri ve okul idarecilerine müsabaka talimatları, başvuru sistemi ve lisans çıkarma sistemi hakkında bilgilendirme yapıldı.
YAŞAM Haberi
 Okul Sporları bilgilendirme toplantısı yapıldı

 

2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılacak olan Okul Sporları ile ilgili bilgilendirme toplantısı Bahçeşehir Koleji toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda, katılımcı beden eğitimi öğretmenleri ve okul idarecilerine müsabaka talimatları, başvuru sistemi ve lisans çıkarma sistemi hakkında bilgilendirme yapıldı.

2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılacak olan Okul Sporları hakkında ki bilgilendirme toplantısı Bahçeşehir Koleji toplantı salonunda yapıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor Antalya İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Yavuz Gürhan ile Okul Sporları Tertip Kurulu Üyesi Kepez Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Yüksel Dorul tarafından bilgilendirme yapılırken, toplantıya Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Manavgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, Konyaaltı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Buğrahan Bozkurt, Akseki Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ayhan Gelir, okul müdürleri ve okulların beden eğitimi öğretmenleri katıldı.

OKUL SPORLARI BU YIL 2 KÜMEDE YAPILACAK

2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılacak olan Okul Sporları bilgilendirme toplantılarının Antalya merkez ve ilçelerinde yapıldığını belirten Manavgat Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya, Manavgat’ta yapılan toplantıya Akseki ve İbradı ilçelerinde bulunan okulların temsilcilerinin de katıldığını söyledi. Karakaya, “Beden eğitimi öğretmenlerimizi yarışma talimatlarıyla, lisans çıkarmak sistemiyle ve grupların nasıl olacağı hakkında bilgilendiriyoruz. Okul sporlarının sorunsuz bir şekilde başlaması, devam etmesi ve sonlandırılması için her yıl olduğu gibi bu yılda bu toplantıyı yapıyoruz. Biz program hakkında bilgi verirken beden eğitimi öğretmenlerimiz de bize sorunlarını aktarıyor ve çözüm yolu bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bu yıl Okul Sporlarında değişikliğe gidildiğini ifade eden Karakaya, “Hem Okul sporlarında hem de Geleneksel Çocuk Oyunlarına katılan öğrenci sayısı yıldan yıla artıyor. Geçtiğimiz yıl Antalya genelinde bu artış yüzde 33 olarak gerçekleşti. Amacımız spor etkinliklerine daha fazla öğrencinin katılması. Bu nedenle yapılan değişiklik ile her ilçede iki küme halinde müsabakalar yapılacak. Birinci kümede yer alan okullar, diğer ilçelerden birinci kümeyi tercih eden okullarla birlikte il birinciliği için yarışacak. Antalya’da dereceye giren takımlar ise Türkiye şampiyonalarına katılarak Antalya’yı temsil edecek. İkinci kümeyi tercih eden okul takımları ise bulundukları ilçe dereceleri için yarışacak” diye konuştu.

OKUL SPORLARINDA EN FAZLA KATILIMIN OLDUĞU 2. İL ANTALYA

Okul Sporları bilgilendirme toplantısında konuşma yapan Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Okul Sporlarına katılan okul ve sporcular arasında Türkiye sıralamasında Antalya’nın ikinci sırada yer aldığına dikkat çekerek, “Türkiye’de toplu olarak en çok okul sporlarına katılan ve en çok lisans sağlayan illerden biriyiz. Çok güzel çalışmalarımız var. Özellikle çocuklarımızın akademik ve diğer sanatları geliştirmek için çok güzel katkılarımız var. Eksikler varsa o bizimdir yapmadıklarımızdır yapmak için yine işbirliği şart. Bu bağlamda bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında protokol imzaladık ve güçlü bir bağ oluşturduk. Bu bağın gereği onlar faaliyeti yapıyor, bizler gençlerimizi ve insan kaynaklarımıza mekanlarımızı tahsis ediyoruz. Birlikte iş birliği kaçınılmaz batılı bir bilim adamının söylediği bir şey var diyor ki hızlı gitmek istiyorsanız yalnız hareket edin, uzaklara gitmek istiyorsanız yanınıza birilerini alın hem hızlı gidecekseniz hem de uzaklara gidecekseniz işbirliği şart diyor” diye konuştu.

Okul Sporlarının başarısız öğrencileri teşvik etmek amacıyla yapılmadığını vurgulayan Arslan, “Amacımız dengeli, sağlıklı, özgüveni oluşmuş, kendini bilen, güçlü iletişim kurabilen, dil bilen, uluslararası iş gücüne katılabilecek nihayet kendini geliştirip Türk milletini ilerde iyi yerlere götürebilecek gençler yetiştirmektir. Burada, Milli Eğitim olarak bizim sorumluluğumuz büyük. Toplum içinde eğitim eleştirilirken alınmayın, halkın bizden beklentisi yüksek olduğu için bizi eleştiriyor. Bizden bir umudu var o umudu boşa çıkarmamalıyız. O umudu biz beslemeliyiz” diye konuştu.

Okulların beden eğitimi öğretmenlerinden azami şekilde yararlanması gerektiğinin altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, “Okulun beden eğitimi öğretmeni var da ondan yararlanmıyorsa okul müdürümüz bir hazinenin üzerinde oturan gariban gibi olabilir. Bir müzik öğretmeni varda o öğretmene hala bir okul marşı yazdırmamışsa o okul müdürü o müzik öğretmeninden istifade etmiyordur. Bunun için buna benzer diğer sanat dallarıyla ilgili edebiyatla ilgili, şiirle ilgili söyleyeceğimiz şeyler var. Beden eğitimi öğretmenlerimizden yararlanın onların tecrübeleri toplumu organize etme, gençleri organize etme, okulu disipline etme, okula bir şahsiyet kazandırma adına yapacakları çok şey var. Sizlerin beden eğitimi öğretmeni olarak çocuklarımıza vereceğiniz ve kazandıracağınız şeyler inananın diğer öğretmenlerimizden çok daha etkili olabilir. Bir dürüstlüğü, doğruluğu din kültürü öğretmeni olarak anlatırsınız teorik bir şeydir ama siz bir maçın ortasında en kritik yerde öğrencinizi ayırıp hocan haklı, hakem haklı, sen hata ettin diyebiliyorsanız çocuğa şu mesajı veriyorsunuz maçı kazanmaktan daha önemli bir şey var oda dürüst olmak bunun yerini dolduracak bir şey yok. Bunu siz inşa edebilirsiniz bu kalıcıdır unutulmaz” diye konuştu.

Öğretmenleri öğrencilerle iyi bir iletişim kurmaya çağıran Arslan, öğretmenlerin öğrenciler için bir rol model olduğunu vurgulayarak, “Biz çocukların sahibi değiliz öğretmenleriyiz, anne- babaları olarak da sahipleri değiliz anne-babalarıyız. Sahip olmak neyi sağlıyor bu çocuk yanlış yaparsa benim buna her türlü cezayı vermeye yetkili kılıyor. Hayır, bizim her türlü cezayı vermeye yetkimiz yok eğitimde ödül ve ceza psikoanalizin oluşturduğu bir temel yaklaşım ama bunun üzerine eğitim artık gitti buradan biraz daha ayrıldı. Biraz daha biz insanlarımızı yaşadıkları günü nasıl dolu dolu nasıl zevkle ve geleceklerine renk katarak geçişlerini görürsek ve gelecekte bu kullandıklarının müthiş hayatında renkli güçlü bir yaşam oluşturduğunu düşüneceğiz. Siz orada özel bir yakınlık kuruyorsunuz sizin şahsiyetinizden ve uygulamalarınızdan etkileniyor” diye konuştu.

 

 

 

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: , Okul, Sporları, bilgilendirme, toplantısı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı