Haber Detayı
08 Aralık 2018 - Cumartesi 16:58 Bu haber 2148 kez okundu
 
‘Ölümle TOKAlaşma’ projesi hayata geçti
Antalya’da emniyet kemeri kullanımını arttırmak, emniyet kemeri tokası kullanımını engellemek amacıyla "#Ölümle TOKAlaşma" projesi hayata geçirildi.
YAŞAM Haberi
‘Ölümle TOKAlaşma’ projesi hayata geçti

 

Antalya’da emniyet kemeri kullanımını arttırmak, emniyet kemeri tokası kullanımını engellemek amacıyla "#Ölümle TOKAlaşma" projesi hayata geçirildi.

Trafikte güvenli bir şekilde ilerlemek, tehlike anında araca hakim olmak ve kaza anında en az şekilde etkilenmenin ilk şartı emniyet kemeri takmaktan geçmekte. Ancak kemer takma alışkanlığı bulunmayan veya üşenen sürücüler iki saniyede kemerlerini takarak hayatlarını kurtarmak yerine, internet veya aksesuarcılardan ölüm tokaları alarak, hayatlarını hiçe saymakta.

Yapılan araştırmalarda, emniyet kemeri, ölüm riskini, sürücüler ve ön koltukta oturan yolcular için yaklaşık olarak 50, arka koltukta oturan yolcular için 75 oranında azalttığı, emniyet kemeri kullanmayanların ise 90’ının emniyet kemeri susturucusu kullandığı tespit edildi.

Emniyet kemeri takılı konumda bulunmadan, emniyet kemeri susturucu tokası sayesinde aktif halde bulunan araç airbag sistemlerinin, küçük kazalarda bile ciddi boyun kırılmalarına, yüz yaralanmalarına sebep olduğu, yani koruma görevinin tersine ölüm yastıklarına dönüştüğü görülmekte.

Bu nedenle emniyet kemeri kullanılmamasının trafik güvenliğine tehdit oluşturduğunun yol kullanıcıları tarafından anlaşılması, trafik kazası sebebiyle meydana gelen yaralanma ve ölümleri büyük oranda azaltmak amacıyla, Antalya Valiliği koordinesinde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı arasında “Ölümle Tokalaşma” projesinin hayata geçirilmesi için ortak bir protokol hazırlandı.

Vali Münir Karaloğlu başkanlığında, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, diğer paydaş kurumlarının temsilcilerinin, basın mensuplarının ve öğrencilerin katılımı ile Antalya Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen lansman töreniyle imzalanan “Ölümle Tokalaşma” protokolü hayata geçirildi.

Lansman töreninde emniyet kemeri kullanımının önemi ile ilgili yapılan sunumun ardından Vali Münir Karaloğlu yaptığı konuşmada, susturucu ölüm tokaları nedeniyle emniyet kemeri kullanımının daha da azaldığını, esnafın da 1 lira 2 lira kazanacağız diye bu cinayete ortak olmaması gerektiğini, Antalya’da susturucu toka kullananlara ceza yazılacağını, polis ve jandarmanın çok sıkı denetim yapacağını, çocuklarımızın ve gençlerimizin bu tür tokaları kullanan ailelerine izin vermemelerini söyleyerek, susturucu toka kullanan ailelerin çocuklarının getirdiği susturucu tokaları kırarak çocukları bu davranışlarından dolayı ödüllendirdi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Ölümle, TOKAlaşma’, projesi, hayata, geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı