Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 11:00 Bu haber 2404 kez okundu
 
OSB’de ‘Zeytinlik’ molası
Manavgat’ın 24 yıllık Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hayalinin gerçekleşmesine bir ‘Zeytinlik’ mesafe kaldı. Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) tarafından düzenlenen ‘Manavgat Buluşması’nda Manavgat OSB’sinin son durumu hakkında bilgilendirmede bulunan Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, “Hacıobası’nda Hazine’ye ait arsada OSB yapamaz isek, buradan başka OSB yapılacak yer yok, Manavgat OSB’yi unutsun” dedi. Ticaret ve Sanayi Bakanlığına gerekli tüm raporların sunulduğunu ifade eden Boztaş, Kadastro’da bahse konu geçen yerin ‘Zeytinlik’ olarak kayda geçildiğini belirterek, en kısa zamanda sorunun düzeltilmesi ile birlikte 2022 yılında OSB’nin temelini atacaklarını söyledi. Boztaş OSB için 165 yatırımcının müracaat ettiğini belirtti.
GÜNDEM Haberi
OSB’de ‘Zeytinlik’ molası

MASİAD tarafından düzenlenen ‘Manavgat Buluşmaları’ toplantısı kapsamında, Manavgat’ta hayata geçirilmesi için çalışılan projeler içinde yer alan Manavgat Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) son durumu hakkında MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş bilgilendirmede bulundu.

Manavgat’ta OSB kurulma fikrinin, MATSO’nun da kurulduğu 1996 yılından bu yana devam ettiğini ifade eden Boztaş, OSB için en büyük sıkıntılarının yer sorunu olduğunu belirterek, “Ama nedense Manavgat’ta Organize Sanayi Bölgesi, yer bulunamadığı için kurulamamış. Nereye el atarsak atalım, Orman’ın çıkıyor. Nerede boş ver varsa Orman’a kayıt yapılmış. Karpuz Çayı’ndan başlıyoruz Alara Çayı’na kadar Manavgat idare sınırları içinde sağa baktığımız zaman deniz, sahil, pamuk ve tarım arazisi, sol tarafa baktığımız zaman tepecikler var sonra Toros’lar başlıyor her taraf Orman. En son Demirciler’in orada küçük bir yer bulunabilmiş orası da etrafı ormanla kaplı olduğu için, hazine arazisine yapılacağı için OSB, etrafında büyümeye alan olmayacağı için dönemin Sanayi Bakanlığı tarafından 2011 yılında red edilmiş” diye konuştu.

2013 yılında göreve geldikleri zaman OSB için yer bulma çalışmalarına hız verdiklerini ifade eden Boztaş, “50-60 yıl süresince Akseki yol kavşağından ileride Hacıobası sınırları içerisinde vatandaşla hazine arasında mülkiyet davası devam eden bir arazinin davası sonuçlanmış, yerel mahkeme kararını vermiş, Yargıtay onamış ve Hazine adına tescili gerçekleşmiş. Hemen akabinde biz organize sanayi bölgesi kurulma çalışmalarına başladık. Yine maalesef Orman çıktı, burası benim dedi. Kadastro çalışmaları yapılırken burayı orman alanı içerisinde gösterdim dedi. Tapu kaydında bir şey yok temiz, kendisinde bir şey yok, duruşmada da bununla ilgili bir şey olmamış, bu mahkeme kararı mülkiyet davası olmadığı için bu mahkeme kararı beni bağlamaz dedi. Dolayısıyla mülkiyet konusunda Hazine Maliyesi ile Orman davalaştı. Dönemin iktidar partisinin milletvekilini ben burada yad etmek istiyorum. Sadık Badak Bey konuyla ilgiliydi. Yine o dönem Ak Parti İl Başkanımız şimdi milletvekili Mustafa Köse Bey konuya vakıf, dönemin bürokratları, Manavgat Kaymakamı, Antalya Valisi, Orman Bölge Müdürü konuya sahip çıktılar. İktidarı muhalefeti, herkes bize sahip çıktı. Dava açıldı, dava 2018 yılının son aylarında yüzde 80 gibi bir yeri Hazine Maliyesi adına, yüzde 20 gibi bir bölümü de Orman adına tecil ettirilerek sonuca gidildi” dedi.

Davanın sonuçlanmasının ardından Antalya Valisi Münir Karaloğlu talimatıyla, Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ile birlikte vakit kaybetmeden harekete geçtiklerini belirten Boztaş, “Bu arada sayın Kaymakamım aradı, burayla ilgili bir yazı geldi, ağaçlandırma yapılacakmış dedi. Yeni sisteme geçilince bakanlıklar değişince, yukarıdan bakıyor bakanlık burayı boş görüyor, Türkiye’de benzer 8 bölge burada ağaçlandırma yapalım diye ihaleye çıkıyor, son dakika neredeyse. Sayın Valimiz ve Kaymakamımızın talimatıyla, milletvekillerimizin desteği ile her tarafı harekete geçirdik, tabiri caiz ise son dakika paçasından yakaladık. Burayı OSB yapamaz isek, buradan başka OSB yapılacak yer yok, Manavgat OSB’yi unutsun, yer yok, hazine arazisi yok çünkü. Özel mülklerde pahalı zaten” diye konuştu.

Antalya Büyükşehir ve Manavgat Belediyesi ile ilgili kurumlardan olurları aldıktan sonra Kaymakam Yiğit ile birlikte müracaatı gerçekleştirdiklerini belirten Boztaş, “Ama orada da yine bir sıkıntı çıktı. Zaten bizim işlerimiz hiç kolay olmuyor. Şimdi, inşallah en son İbrahim Aydın vekilim, Valimiz başkanlığında bölge müdürleri ve Kaymakamımızla birlikte oturulup bir toplantı yapıldı. Ufak bir sıkıntımız var orayla alakalı olarak, inşallah sayın vekillerimizin de desteği ile yanlış bir şekilde tescil var, zeytinlik vasfında diye, ama hem mahkemenin gerekçeli kararında hem de mahkeme gerekçeli karara giderken bilirkişi raporlarında buraların çalılık olduğuna karar verilmiş, inşallah kadastro da bunu düzelttiği zaman, talepleri de topladık. Sanayi Bakanlığından ön inceleme heyeti de geldi yerlere baktı, inşallah bu zamana kadar bir sıkıntı gözükmüyor. Zeytinlik hadisesindeki yanlışlığı düzelttiğimiz zaman maksimum 2022 kazmayı vurmak üzere raporu yazdık bakanlığa sunduk” dedi.

Manavgat OSB için ön taleplere 165 yatırımcının müracaat ettiğini de ifade eden Boztaş, “Ciddi anlamda bir talep var, beklediğimizin üzerinde bir yatırım miktarı talebi oldu, hem ekonomik hem de metrekare olarak. Burada da Manavgat’ın bir OSB’ye ihtiyacı olduğu net bir şekilde ortaya çıktı” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: OSB’de, ‘Zeytinlik’, molası,
Yorumlar
Haber Yazılımı