Haber Detayı
30 Ağustos 2019 - Cuma 10:23 Bu haber 4004 kez okundu
 
Özen, “68 milyon liralık hibe ödemesi yaptık”
Manavgat Ziraat Odası ile Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen Kırsal Kalkınma Desteklemeleri toplantısında konuşan Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, 202 çiftçiye 155 milyon lira değerinde proje karşılığı 68 milyon lira hibe ödemesi yaptıklarını belirterek, “50 bin lira ile 2 milyon 500 bin lira arasındaki projelere destekleme vereceğiz” dedi. 13. etap desteklemeleri için Manavgat’tan yüksek miktarda müracaat beklediklerini ifade eden Özen, “Bu ülkenin ve bu şehrin tarımdan başka sarılacağımız, yapışacağımız, ayakta tutacağımız başka bir alternatif sektör yok. O zaman biz elbirliği ile şartlarımız dört dörtlük oluşmasa bile, bu zor zamanlarda, dönemlerde mücadelemizi el ele vererek bizim bu sektörün sürdürülebilirliğini sağlamamız gerekiyor” dedi. Düzenlenen toplantıya katılımın az olduğuna da vurgu yapan Özen, “Katılanlar için teşekkür ederim, katılmayanlar için de çok şey kaçıracakları için üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.
GÜNDEM Haberi
Özen, “68 milyon liralık hibe ödemesi yaptık”

Manavgat Ziraat Odası ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Planı çerçevesinde verilen desteklemeler hakkında, çiftçiler ve tarım sektörüne yatırım yapan iş insanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Süt Üreticileri Birliği Başkanı Bilal Ay, çiftçiler ve tarım sektörüne yatırım yapan iş insanları katıldı.

Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, ricalarını kırmayarak desteklemeler konusunda ilk bilgilendirme toplantısının Manavgat’ta yapılmasından dolayı Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen’e teşekkür ederken, odaya kayıtlı tüm çiftçilere toplantı bilgilendirme mesajı gönderilmesine karşın katılımın beklenen düzeyin altında olmasından dolayı sitem etti.

Kırsal Kalkınma Desteklemeleri 13. Etap tanıtım toplantısı amacıyla Manavgat’a geldiklerini ifade eden Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, yaptığı konuşmada ise katılımın düşük olmasından dolayı üzüntü duyduğunu belirterek, “Katılanlar için teşekkür ederim, katılmayanlar için de çok şey kaçıracakları için üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

ÇİFTÇİNİN ÜRETİCİNİN AYAĞINA GİDECEĞİZ

Antalya’nın tarım sektöründe büyük bir potansiyele sahip olmasına karşın desteklemeler konusunda yeterli müracaatın olmadığını ifade eden Özen, “Antalya potansiyeli ile desteklemelerden yararlanma anlamında baktığımız zaman işin doğrusu birbiriyle paralel olan bir şehir değil. Biz tarımda gerçekten çok büyük bir potansiyele sahibiz. Üretim alanlarımızla, üretim miktarımızla Türkiye’nin lokomotifi konumunda bir şehiriz. Bakanlığımızın 48-50’ye yakın destekleme paketlerinden bazısından direkt yararlanıyor, bazısından yararlanamıyor. Yaklaşık bir 15-20 yıllık sürece baktığımız zaman tarımsal anlamda dört dörtlük bir noktada mıyız, değiliz. Eksiğimiz var, tamamlanması gerekenler var. Ama geçmişe doğru baktığımız zaman kat ettiğimiz mesafede ciddi bir mesafe. Bir zamanlar üretim alanlarımız olsun, üretim miktarlarımız olsun, yapılan desteklemeler olsun milim seviyede iken, şimdi her ne kadar hedeflediğimiz noktada olmasa da bir noktaya geldik. Sadece 2018 yılında tarımsal desteklemeler anlamında ilimize 180 milyon liraya yakın bir destekleme söz konusu. Miktara baktığımız zaman büyük bir miktar ama temas ettiğimiz kısımlara baktığımız zaman çiftçimize temas etme noktasında bir sıkıntı var, eksiklik var. Bir türlü çiftçimiz devletimizin vermiş olduğu bu desteklemelerden yararlanma konusunda bir memnuniyet oluşturamıyoruz. O zaman bizim daha fazla destekleme vermemiz gerekiyor. Destekleme vermemizin önündeki engeller neyse bunların tek tek kaldırarak üreticilerimizi maksimum, madem ki bu şehir tarım alanında ülkenin lokomotifi, madem ki başkenti, o zaman bu şehrin tarımsal desteklemelerden daha fazla yararlanması gerekiyor, bizim hakkımız değil mi. Biz fazlasıyla hak ediyoruz. Çünkü üretiyoruz. Konumumuzu biliyoruz. Bu desteklemelerin önündeki engeller, yararlanmaların önündeki engeller neyse tek tek kaldırmamız gerekiyor. Kurum olarak bizim üzerimize düşen, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve onun 19 ilçe müdürlüğü olarak üzerimize düşen, biz yeni politikaları, yeni teknolojileri, bakanlığımızın destekleme modellerini gece gündüz demeden çiftçilerimize, üreticilerimize anlatmak zorundayız. Biz ulaştıracağız, götüreceğiz onlara. Neden biz götüreceğiz, ilimizin geneline baktığımız zaman 140 bin çiftçi ailemiz var. Ancak bu 140 bin çiftçi ailemizin 39 bini kısmı bizim sistemimize kayıtlı. 100 bin çiftçi ailemiz kayıtlı olmadığı halde üretim yapıyor, ekonomiye katkı sunuyor, ürettiklerini pazarda satıyor. O zaman bizim kurum olarak ayağına gitmemiz gereken 100 bin çiftçimiz, üreticimiz var. Bizim bu üreticilerimize gidip desteklemelerimizi anlatmamız gerekiyor. Ama şunu da bu şehrin çiftçileri olarak yapmamız gerekiyor. Evet, önünde engelleri var, bir sürü sebepleri var. Bu engelleri, sebepleri bir kenara koyup bizim artık ÇKS sistemine kayıtlılığımızı artırmamız gerekiyor. Tüm desteklemeler bu kanal üzerinden gerçekleşiyor. Ziraat Odalarına kayıtlı 140 bin çiftçi sayısını, bizim sistemlerimizde de artırmamız gerekiyor” diye konuştu.

3-5 DÖNÜM SERA İÇİN DE DESTEK VERİLECEK

Kırsal Kalkınma Desteklerinin il çıktığı günden bu yana Antalya’da 202 çiftçiye 155 milyon liralık proje karşılığında 68 milyon lira hibe ödemesi yaptıklarını vurgulayan Özen, “13. etabın çağrısına çıktık. İlk çıktığı günden bu yana 202 tane çiftçimize 155 milyon liralık bir proje karşılığında 68 milyon liralık hibe ödemesi yaptık. 11. etaptan 16 çiftçimiz yatırımcımız, 12. etaptan da 18 projemiz halen devam ediyor. Bunlar da tamamlandığı zaman sayımız 250’ye doğru tırmanacağız. Geçen yıl 108 tane müracaat olmuş. Çok başarılı bir dönem geçirmişiz 12. etapta. Evet, son günlerde ülkemizin döviz anlamındaki dalgalanmalarından mütevellit, yatırımları yarım kalan, yatırım yapmak isteyip de erteleyen yatırımcılarımız da var. Ama hali vakti yerinde olan ki bu seneki 13. etapta biraz daha hem destekleme verilen alanlar genişletilmiş hem de şartlar olgunlaştırılmış. 50 bin lira ile 2 milyon 500 bin lira arasındaki projelere destekleme vereceğiz. Özelliklere küçük yatırımcıların, önemsemiş olduğum bir kısım var, kırsal yatırımlar dendiği zaman büyük yatırımlar akla geliyor, parası çok olana bir destekleme yapılıyor olarak algılanıyor. Evet, o kısmı da var. Ama bu sene 3 dönüm, 5 dönüm sera yapmak isteyenlere de yönelik olarak çok ciddi anlamda desteklemelerimiz var. Mesela gezginci arıcılarımıza, göçerlerimize vereceğimiz seyyar karavanlar var. O yüzden ben çok önemsiyorum, 2018 yılında Manavgat olarak, özellikle yüksek tünel yapımında çok ciddi bir atılım yapmıştık” diye konuştu.

TARIMDAN BAŞKA SARILACAĞIMIZ SEKTÖR YOK

Bu yıl müracaatlarda Manavgat’tan rekor beklediklerini ifade eden Özen, “Bu mealde çalışması yönünde ilçe müdürlüğümüzü talimatlandırdık, inşallah bu sektörün bu şehirdeki paydaşları olarak, Ziraat Odası olsun, MATSO olsun, kooperatifler olsun, özel müteşebbisler olsun el birliği vererek 30 Eylül’e kadar 13. etaba maksimum derecede müracaat edilmesini sağlamalıyız. Bunu bir fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. Neden tarıma yatırım yapmamız gerekiyor, bu ülke için evet iki tane dev sektör baş başa yarışıyor tarım ve turizm. Ama şunu unutmamak gerekiyor, tarım Antalya’nın kadim sektörüdür. Kökleri çok eskiye dayanan bir sektördür. Ayrıca bu ülkenin ve bu şehrin tarımdan başka sarılacağımız, yapışacağımız, ayakta tutacağımız başka bir alternatif sektör yok. O zaman biz elbirliği ile şartlarımız dört dörtlük oluşmasa bile, bu zor zamanlarda, dönemlerde mücadelemizi el ele vererek bizim bu sektörün sürdürülebilirliğini sağlamamız gerekiyor. Biz yeni nesillerimize bu sektörü daha güzel bir şekilde emanet etmek zorundayız” diye konuştu.

MATSO’DA PROJE YAZILIM PERSONELİ

Kırsal Kalkınma Destekleri müracaatlarında yaşanan en büyük sıkıntının proje yazılımları olduğunun altını çizen Özen, Manavgat’ta bu sorunu MATSO’da bir personel istihdamının oluşturulması ile çözüldüğünü belirterek, “MATSO ‘da başkanımız Ahmet Boztaş’la daha önce yapmış olduğumuz bir görüşmede, bu müracaatlarda hep bir proje yazılımı sorun olarak öne çıkıyor. MATSO bünyesinde bir personel istihdam ederek bu desteklemelerle ilgili olarak il müdürlüğümüze gönderdiler, kendilerine bu personelimizin eğitim noktasında yardımda bulunduk. Bu noktada baktığımız zaman 19 ilçenin içerisinde Manavgat aslında alt yapı olarak hazır. Dolayısıyla oradan teknik destek ve dosya hazırlama noktasında da alacağınız destekle de inşallah maksimum düzeyde müracaat sağlanmış olur” dedi.

Konuşmaların ardından Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü İzzet Kaş, Kırsal Kalkınma Desteklemeleri hakkında sunum gerçekleştirdi. Sunumun sonunda ise toplantıya katılan çiftçilerin sorularını yanıtladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özen,, “68, milyon, liralık, hibe, ödemesi, yaptık”,
Yorumlar
Haber Yazılımı