Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 10:29 Bu haber 5075 kez okundu
 
Palandöken; Mobilyada dünyada ilk 5'e girmeliyiz
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Mobilya sektöründe geldiğimiz seviyelerin çok iyi olduğunu fakat yeterli olmadığını belirtti.
EKONOMİ Haberi
Palandöken; Mobilyada dünyada ilk 5'e girmeliyiz

Mobilya sektöründe geldiğimiz seviyelerin çok iyi olduğunu fakat yeterli olmadığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemiz mobilya sektöründe dünyada çok önemli bir tedarikçi konumunda. Dünyanın 12. Büyük ihracatçısıyız. Bu seviye çok güzel ve çok başarılı fakat yeterli değil. Mobilyacılarımızı ilk 5’e sokacak adımlar atılmalı. En önemlisi el üretimi yapan mobilyacılı esnafına özel teşvikler verilerek desteklenmeli” dedi.
 
MOBİLYA SEKTÖRÜMÜZ BİZİ DAHA DA GURURLANDIRMALI
Üretim ve ihracat konusunda dünya sıralamamızı ilk 5’e çekmemiz gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi süreci mobilya sektörümüzü de sekteye uğratmıştı fakat yılın ilk 6 ayı sonunda yine eski günlerine döndü. Öyle ki Bu altı aylık süreçte ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48 artarak 1,5 milyon dolar oldu. Cari açığa büyük katkıda bulunan, dünyada ülkemizin adını her yerde duyuran mobilya sektörümüzün bu başarısı çok sevindirici. Dünyanın 13. büyük mobilya üreticisi, 12. büyük ihracatçısı konumundayız. Fakat bu seviyeyi ilk 5’e çekmememiz için hiçbir sebep yok. Ankara siteler, Bursa İnegöl gibi dört bir yandaki mobilyacı esnafımızın bizi daha da gururlandırması için teşvikler verilmeli. Dünyaya ihraç edilen dizi ve filmlerin çekimlerinde mobilyalarımız daha fazla ve daha detaylı şekilde işlenmeli” diye konuştu.
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Palandöken;, Mobilyada, dünyada, ilk, 5'e, girmeliyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı