Haber Detayı
05 Temmuz 2020 - Pazar 21:04 Bu haber 3890 kez okundu
 
Port River'de Ulualan konuşuldu
Manavgat Ulualan'da golf alanları için tahsis edilen arazi ile ilgili bilgi alışverişi için planlanan buluşma Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla Port River Otel'de gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Port River'de Ulualan konuşuldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla Port River Otel'de gerçekleştirilen toplantıya Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Ak Parti Antalya Milletvekilleri, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat Ulualanı Koruma Platformunda yer alan sivil toplum örgütü temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, Manavgat merkez muhtarları, Ulualanda arazisi olan köylerin muhtarları ile bölgede arazisi olanlardan davetliler katıldı.
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in açılış konuşmasının ardından Antalya Ak Parti Milletvekili İbrahim Aydın, Antalya Ak Parti Milletvekili Tuba Vural Çokal davetlilere birer konuşma yaptılar. Antalya Valisi Ersin Yazıcı da program öncesi yaptığı konuşma ile Manavgat'lılarla ilk kez buluştu. 
 
Selamlama konuşmalarının ardından söz alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Yılmaz'la birlikte Antalya ve ilçelerinde yaptıkları çalışmaları anlatarak, bu tür buluşmalarla halkın talep ve beklentilerini tespit etmek istediklerini ifade etti. Türkiye'nin pandemi sürecini çok iyi yönettiğini belirten Çavuşoğlu, bu süreçten Türkiye olarak kazançla çıkacağımızı söyledi. Çavuşoğlu konuşmasının sonunda; Antalya'nın da bu süreçten ekonomik olarak etkilendiğini, bu konuda çalışmalar yaptıklarını ve yapılabilecek olanlarla ilgili değerlendirmelerini sürdürdüklerini belirtti.
 
Kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da; Kızılağaç ve Sorgun Bölgesi Plan ve Proje Çalışmaları süreci ile ilgili bilgi verdi.
 
Ersoy, bu süreci Manavgat Belediyesi ile koordineli olarak yürüttüklerini, her aşamasında bilgilendirme ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını ifade ederken, golf turizminin turizmin 12 aya yayılması için bir fırsat olduğunu, işsizlik konusuna da olumlu katkı koyacağını, ucuz turizm yerine fiyatı yüksek turizme dönüşümü de sağlayacağını anlattı. Bu katkıların, sektörle bağlantılı her yan sektöre faydasının olacağını belirtti.
 
Bu alanda yat turizmi olamayacağını, açık denizde bunun mümkün olmayacağını söyleyen Ersoy, burada tekne barınağı olabileceğini ve bunu da yapacaklarını, ayrıca bu bölgede 700 metre genişliğinde son derece modern günübirlik halk plajının da proje içerisinde yer aldığını belirtti. Ersoy, sözkonusu alanda Manavgat Belediyesi'ne ait arazilerin olduğunu, bu alanların farklı şekillerde değerlendirilebileceğini söyledi. Kaçak çekek yerleri ile ilgili de belediyenin onayı ile çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.
 
Ersoy golf bölgelerinin beton yığını olmadığını ifade ederek, ekrana Belek'ten görüntüler getirdi. Talep edilirse Belek'e servis düzenleyerek isteyenlerin görmesine fırsat sağlayacaklarını söyledi.
 
Bakan Ersoy, Manavgat Belediyesi'nin taleplerinden farkın 3 olan golf sahasının 4 olarak yapılması ve yat limanının iptali olduğunu, bunun da destinasyon için bir zorunluluk olduğunu ifade ederek bölge ile ilgili bir animasyonla konuşmasını sonlandırdı.
 
Soru cevap bölümünde Manavgat Ulualanı Koruma Platformu başkanı Nezih Özgenç; Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in sunum yaparak konuşmasını talep etti.
 
Kürsüye gelen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen; Bu çalışmanın 2007'de başladığını, kendilerinin 2015 yılında hazırladıkları projede olmazsa olmaz olarak gördükleri modern yat limanı, tekne imal- çekek yeri, Side- Kızılağaç bölgesini birleştirecek turizm yolu, Marina'yı plana işledikleri ifade etti. Sözen, günübirlik alan olarak kıyı bandının bütününün değişik aktivitelerin yer aldığı projelerle çeşitlendirildiğini belirtti. 
Golf sahası, golf parkuru, aktivite ve eğlence merkezleri planladıklarını ifade eden Sözen,  golf alanlarının yerleşimi ile ilgili dünyadan değişik örnekler vererek, taleplerine uygun golf alanlarını ekrana yansıttı. 
 
Golf alanı olarak Oymapınar Bölgesinin daha elverişli olduğunu ve bakanlık yetkilileri ile birlikte 2014 yılında yurtdışından davet ettikleri uzmanlarla projelendirdiklerini ifade eden Sözen ve bakanlığın bunu 2018 yılında onayladığını sözlerine ekledi.
 
Belek örneğinin yanlış olduğunu ifade eden Sözen, 2,5 kilometrelik kıyı şeridinde sahile ulaşmanın mümkün olmayacağını, arkada kalan arazilerin bu projeden yararlanmasının mümkün olmayacağını belirtti.
 
Sözen konuşmasını; "Halkımızın taleplerini karşılamayan bu projenin yeniden değerlendirilmesini, Manavgat Belediyesi ile ve yerel halkla birlikte yeniden projelendirilmesini bekliyoruz" diyerek tamamladı.
 
Sözen'in konuşması sonrası yeniden söz alan Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sözen'in açıklamalarını cevapladı. Ersoy; Projede Manavgat Belediyesi'nin taleplerinden sadece marinanın olmadığını, olmamasının daha doğru olduğunu, diğer taleplerin geliştirilebileceğini söyledi. Talep olması durumunda Oymapınar'ı da gündeme getirebileceklerini, ancak talep olmayacağından emin olduğunu dile getirdi. Turizmin artık çok kolay olmayacağını, Arap dünyasının da sektöre girdiğini, artık eski anlayışla sektörün devamını bekleyenlerin boşuna bekleyeceklerini ifade eden Ersoy; belediyenin yer göstermesi durumunda çekek yeri ve yat limanını da yapacaklarını söyledi.
 
Arazi sahiplerinden Yusuf Ünal; buradaki mülkiyet sahiplerinin projenin devamını istediklerini, iptali yoluna gidilmemesini beklediklerini ifade ederek, 4000 civarında arazi sahibini muhatap alan hiç kimsenin olmadığını belirtti.
 
Bakkallar Bayiler Büfeciler Odası Başkanı Abdullah Akça'nın yat limanı için yeni bir değerlendirme talebine bakan Ersoy, bu arazinin yat limanına uygun olmadığı cevabını verdi. Belediyenin arazisinden göstereceği yere masrafı bizden olmak üzere yat limanı yaparız cevabını verdi.
 
MUKP Başkanı Nezih Özgenç; "Yıllardır gözbebeği gibi koruduğumuz Ulualan'la ilgili planların iptalini, tekrar karşılıklı olarak kamunun yararına planlanmasını talep ediyorum" dedi.
 
MHP İlçe Başkanı Nooman Enhoş; bu alanda golf sahası değil de halkın kullanımına açık projeler yapılmasının doğru olacağını düşündüğünü ifade etti.
 
MATSO Başkanı Ahmet Boztaş; "Bu projenin ekonomimize katkı sağlamayacağını düşünüyoruz. Yat limanı ile ilgili daha önce Ulaştırma Bakanlığından 'olur' görüşleri alınmıştı. Yat Çekek OSB alanının mutlaka bu alanda yer alması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
 
Yeniden söz alan Bakan Ersoy yapılan konuşmalar üzerine; "Toplam kıyı bantı 5000 metre, bunun 4000 metresi yine halkın ulaşımına, kullanımına açık olarak durmaktadır. Bu alanda yat turizmi olmaz, yat limanı ise yapılır ki buna da belediye arazilerinden yapılacak tahsise göre istenen büyüklükte yaparız. Ulaştırma Bakanlığı görüş istenirse olur gibi görüş verir. Projelendirme yapmaz. Laf cambazlığına gerek yok" diye konuştu.
 
Mimarlar Odası Manavgat Temsilcisi Ahmet Atçı da söz alarak projenin askıya alınarak yeniden değerlendirilmesini beklediklerini ifade etti.
 
Karaöz köyünden arazi sahibi Mustafa Yıldırım, projenin devamını istediklerini ifade etti.
 
Eyüp Şahin, hem bakanımızı hem belediye başkanımızı dinlediklerini, her ikisinin de haklı ve güzel yönlerinin değerlendirilerek o bölgedeki arazilerin sahiplerinin mağdur edilmeyecek şekilde projenin bir an önce çözümlenmesini beklediklerini ifade etti.
 
Esnaf Odası Başkanı Hasan Özcan; temsil ettiği esnafın yararına olacak şekilde yeni bir proje beklediklerini ifade etti. Bölgeye esnafa hitap eden projeler beklediklerini belirten Özcan Disneyland gibi projelerin uygulanabileceğini dile getirdi.
 
Manavgat İş İnsanları Derneği Başkanı Mücahit Tatar; sahil bandınının halkın kullanımına nasıl tahsis edileceğini merak ettiğini, hava alanına uzak bir alanda nasıl golf müşterisi geleceğini sordu.
 
Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, golf müşterilerinin esnafa faydasının olmadığını, turizm yolunun bir an önce hayata geçirilmesini talep etti.
 
Öğrenci Servisçileri Kooperatifi Başkanı Emin Ersoy da ortak projelerin daha faydalı olacağını ifade etti.
 
Saadet Partisi İlçe Başkanı İlhami Demiral; golf otellerinin esnafa katkı sağlayacağına inanmıyorum ifadesini kullanarak bölgenin yeniden projelendirilmesini beklediklerini dile getirdi.
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat halkı ile yeni bir değerlendirme yapılarak yeniden projelendirme istedi.
 
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen; Bakan Ersoy'un golf sahaları yeri ile ilgili hemfikir olunduğu değerlendirilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak: "Bizim projelerimiz, bütün bölgenin yararlanabileceği ortak aktivitelerin olduğu projelerdir. Bu alanın ortak proje ile, bölge turizmine bir an önce dahil edilerek cazibe merkezine dönüştürülmesini hayal ediyoruz" dedi.
 
Konuşulanlara cevap veren Ersoy; yeni farklı proje tekliflerinin gerçekçi olmadığını, golfle gerçekleşecek istihdamın esnafa mutlaka faydalı olacağını, süslü sözlerle kendimizi kandırmamak gerektiğini, kıyı kenar şeridine kimsenin çivi bile çakamayacağını, ancak belediye tarafından gösterilecek alana istenen büyüklük ve modernlikte tekne barınağı yapabileceklerini ifade etti.
 
Kapanış konuşması yapan Mevlüt Çavuşoğlu; "Manavgat Belediyesi ile bakanlığın görüşlerinde nüans farklılıkları olduğunu gördüm. Hepimizin görevi bir şeyler üretmek. Turizmin 12 aya yayılması için elden geldiğince çalışalım. Golfçünün esnafa faydalı olmayacağı düşüncesi yanlıştır. Golf destinasyonu için en az 4 tesisin gerekliliği ortada. Otelsiz golf alanı da diğer tesislerin canlılığını sağlamak için bir gereklilik. Tüm sahaların otelsiz olması mümkün değil. Ulualanı gözbebeğimiz gibi koruduk fikrine ben de katılmıyorum. Ne yaptınız da korudunuz. Sonuçta oralar bugün olmazsa bir gün mutlaka birileri tarafından kullanılacak. Geçmişte yat limanı taleplerine ben de olumlu baktım, destekledim. Ancak Ulaştırma Bakanlığı konuyu turizm açısından değerlendirmez. Turizm Bakanı'nın açık denizde yat limanı olmaz değerlendirmesi sonuna kadar haklı. Bunu ben tecrübelerimle gözlemledim. Nüans farklarını ortadan kaldıracak çalışmalar yaparak bu bölgenin turizm etkinliğinin canlandırılması için elbirliği ile çalışılması faydalı olur diye düşünüyorum. Bu diyaloğu devam ettirerek en iyi şekilde sonuç alalım" diyerek toplantıyı sonlandırdı.
Kaynak: (EŞ) - Erkam ŞAHİN Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Port, River'de, Ulualan, konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı