Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 21:27 Bu haber 3636 kez okundu
 
Şemsi Bayraktar Manavgat’ta
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Manavgat Ziraat Odasını ziyaret etti, zeytin hasadına katıldı ve Taşağıl’da bulunan odaya ait zeytinyağı fabrikasında incelemelerde bulundu.
EKONOMİ Haberi
Şemsi Bayraktar Manavgat’ta

Burada çiftçilerin sorunlarını dinleyen Bayraktar, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ve yönetimini başarılı çalışmalarından dolayı kutladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Antalya temasları kapsamında Manavgat Ziraat Odası'nı ziyaret etti. Bayraktara ziyarete, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Bahadır Sezgin, Genel Sekreter Hasan Hüseyin Coşkun ve Antalya’daki ilçe ziraat odası başkanları da eşlik etti.

Burada gazetecilere açıklama yapan Bayraktar, Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak hasatlara iştirak etmeye devam ettiklerini, 19 Eylülde Şanlıurfa’da, 23 Eylül’de Edirne’de ve 24 Ekimde Ankara Beypazarı’nda hasatlara katıldıklarını ve çiftçilerle bira araya geldikleri belirterek, bugünde Alanya’dan muz, narenciye ve domates hasadı yaptıklarını ve ardından Manavgat’ta zeytin hasadına katılacaklarını söyledi. Ülkenin en değerli ürünlerin başında zeytinin geldiğini dile getiren Bayraktar, yağlık ve sofralık olarak değerlendirilen zeytinin, beslenme ve sağlık açısından öneminin büyük olduğunu vurguladı.

ZEYTİN AĞACI SAYISI YÜZDE 82 ARTI
Zeytincilikte ülkemizin kendisine dünya ikinciliği hedefi koyduğunu hatırlatan Bayraktar, “İspanya dünya birincisi, İtalya ve Yunanistan ise bizim önümüzde. Biz ise dünya dördüncüsüyüz. Ama Türkiye hedefini dünya 2. si olarak belirlemiştir. Bu hedef çerçevesinde zeytinciliğimiz büyük bir gelişme içerisine girmiştir. 2000-2018 döneminde zeytin ağacı sayımız yüzde 82 artışla 97,8 milyondan, 177,8 milyona çıkmıştır. 2017 yılında zeytin üretimimiz 2.1 milyon tonla rekor kırmıştır. Yalnız olumsuz hava koşulları ve zararlı hastalıklardan dolayı 2018 yılında üretim 1,5 milyon tona gerilemiştir. Bu yılki hava şartları nedeniyle de üretimin 1 milyon 525 bin ton civarında olacağı hesaplanmaktadır.” Diye konuştu.

HEDEF DÜNYA İKİNCİLİĞİ
Ülkenin zeytin ve zeytinyağı ihracatında önemli bir döviz elde ettiğini anlatan Bayraktar, 2018 yılında 374.8 milyon dolara çıkan ihracat gelirinin 2019 yılında Ocak- Eylül döneminde 202.7 milyon dolar olduğunu ve bu rakamın kabul edilebilir bulmadıklarını söyledi. Türkiye’nin zeytinin ana vatanı olduğunu hatırlatan ve rahatlıkla İspanya’nın ardından dünya ikinciliğini yakalayabileceğini dikkat çeken Bayraktar, bunun mutlaka yapmak zorunda olduklarını ve zeytin üretimine önem verilmesi gerektiğini savundu.

TANE ZEYTİNE DESTEK
Bunun için zeytinyağının kilogramına 80 kuruş destek verildiğini ve bu rakamın artırılması gerektiğini dile getiren Bayraktar, yıllardır tane zeytine destek verilmesi gerektiğini talep ettiklerini ve 2019 Tarımsal Destekleme Kararnamesinde tane zeytine de kilogramda 15 kuruş destek verilmesi kararı alındığını ve bu kararı çok yerinde bir karar olarak gördüklerini söyledi.

İTHAL ZEYTİNYAĞI ENGELLENMELİ
Zeytinyağı tüketimin artırılması gerektiğini de ifade eden Bayraktar şöyle konuştu: “Yunanistan, İspanya ve İtalya’da kişi başı zeytinyağı tüketimi 10-15 kilogram göz önüne alındığında biz zeytin ülkesi olarak, yılda kişi başına 1,5-2 litre zeytinyağı tüketmemiz kabul edilebilir bir şey değildir. Bu kadar sağlıklı gıdayı tüketmemiz zorunluluktur. Biz bunu hiç olmazsa 4,5-5 kilogram seviyelerine getirebilmeliyiz. Bu seviyelere çektiğimizde, zeytin üretimini de daha sağlıklı geliştirmemiz mümkün olacaktır. Zeytinyağı ithalatına izin verilmemelidir. Gerekli denetimler yapılarak ülkemize ithal zeytinyağı girişi muhakkak engellenmelidir. Ülke olarak zeytinyağı pazarlama ve tanıtım stratejilerini geliştirmeliyiz. Zeytinyağında muhakkak marka olmak zorundayız.”

ZEYTİNYAĞI FABRİKASI MODEL VE ÖRNEK OLDU
Başarılı hizmetlerinden dolayı Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ve yönetimi tebrik eden Bayraktar, “Manavgat Ziraat Odamızı tebrik ediyorum. Zeytinyağı fabrikasını kurarak, risk almıştır. Fabrika kurmak çalıştırmak kolay bir hadise değildir. Değerli başkanımız Rasim Metin bir model fabrika kurmuştur. Örnek bir fabrika kurmuştur. Bu fabrikayı görerek, bazı yerlerde yine zeytinyağı fabrikaları kurulmuştur. Bu fabrikayı geliştirerek, büyütmeye devam ediyorlar. Bu manada hem başkanı hem yöneticileri kutluyorum. Üreticiye çok hayırlı hizmette bulunuyorlar. Başarılarının devamını diliyorum.” Dedi.

BAŞKAN METİN’DEN İKİNCİ FABRİKA MÜJDESİ
Söz alan Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’de 2011 yılında kurdukları fabrikayı geliştirdiklerini belirterek, fabrikaya yoğun talep olduğunu söyledi. Manavgat’ın doğu yakasına ikinci fabrikayı kurmayı hedeflediklerini anlatan Metin, “Şuan yer arıyoruz. Yer bulduğumuz zaman ikinci fabrikayı açmak istiyoruz. Bu yönde de üreticilerimizden yoğun talep var. Manavgat Ziraat Odamızın zeytinyağı fabrikası sıkım ücretleriyle ilgili Antalya’da borsa vazifesi görüyor. Bu sıkım ücretiyle sadece Manavgat zeytin çiftçisine yıllık 4-4,5 milyon lira katkı sağlıyor. Bu para Manavgat çiftçisinin cebinde kalıyor” dedi.

ELEKTRİK FİYATLARI ÇİFTÇİ İÇİN YÜKSEK
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, elektrik fiyatlarının çiftçi için yüksek olduğunu savundu. Bayraktar, "Bazı yerlerde inanın bana elektriğe ödeyeceği fatura bedeli kârından fazla, kaldıramıyor. Müthiş bir maliyet getiriyor. Onun için elektrik fiyatlarında muhakkak surette maliyeti aşağı çekmemiz lazım. İndirim yapmamız gerekiyor" dedi.

ISPANAĞIN SUÇU YOK, SUÇ TARIM İŞÇİLERİNDE
Bayraktar, gazetecilere, ıspanaktan kaynaklandığı öne sürülen zehirlenme vakalarına ilişkin açıklama yaptı. Olayın tamamen tarım işçilerinin bilinçsizliğinden kaynaklandığını aktaran Bayraktar, tarım işçilerinin yanlışlıkla otları ıspanak sanarak hasat ettiklerini belirtti. Olayın nedeni ortaya konulmadan çiftçinin bilinçsizce tarım ilacı veya kimyasal madde kullandığı suçlamalarının kendilerini üzdüğünü aktaran Bayraktar, “Ispanağın bir suçu, günahı yok. Ispanakta hiçbir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var. Yabancı Suriyeli tarım işçilerinin yabani otla ıspanağı birlikte toplayarak karıştırmasından kaynaklanıyor. Yapılan incelemede olayın tarım ilaçlarından kimyasal maddelerden kaynaklanmadığı görülmüştür. Ispanak suçsuzdur. Şu anda ıspanak tüketiminde ciddi bir gerilemenin olduğu görülmektedir. Ispanak gibi değerli bir üründen insanlarımız mahrum bırakılmamalıdır. Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor” diye konuştu.

ZEYTİN HASADINA KATILDI, ÇİFTÇİLERLE POZ VERDİ
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Bereket Mahallesinde çiftçiler ve tarım işçileri ile birlikte zeytin hasadı yaptı. Zeytin üreticinin sorunlarını dinleyen Bayraktar, daha sonra bahçede hasat yapan tarım işçileriyle fotoğraf çektirdi. Bayraktar, çiftçilere bol, bereketli ve kazançlı hasatlar diledi.

BAYRAKTAR, ZEYTİNYAĞI FABRİKASINI GEZDİ
Bayraktar daha sonra Manavgat Ziraat Odasına ait Taşağıl Mahallesindeki Zeytinyağı fabrikasını gezdi. Bayraktar, fabrika gezisinde Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin’den fabrika hakkında bilgiler aldı. Fabrikada zeytinyağı analizini de inceleyen Bayraktar, daha sonra zeytinyağını yudumlayarak, zeytinyağının tadına baktı.

ÇİFTÇİLERLE BULUŞTU, SORUNLARINI DİNLEDİ
Bayraktar, zeytinyağı Fabrikası önünde çiftçilerle bir araya geldi, sorunlarını dinledi. Karşılaştıkları sorunları Bayraktar ile paylaşan çiftçiler, sorunlarının çözülmesini talep ettiler. Genel Başkan Bayraktar ise bu konuların takipçisi olacaklarını söyledi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Şemsi, Bayraktar, Manavgat’ta,
Yorumlar
Haber Yazılımı