Haber Detayı
14 Eylül 2017 - Perşembe 10:07 Bu haber 848 kez okundu
 
‘Sessiz katil’ SEPSİS
Dünyada her yıl 6 milyon insanın ölümüne sebep olan SEPSİS hastalığı ile mücadele etmek ve halk arasında farkındalık oluşturmak amacıyla 13 Eylül Dünya SEPSİS Günü’nde, Manavgat Devlet Hastanesi’nde sağlık personeli ve vatandaşlara yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi. SEPSİS hakkında bilgi veren Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Berna Aşan, ciddi bir halk sağlığı sorunu olan ve vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıtla kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlaması sonucu ortaya çıkan SEPSİS hastalığının sessiz katil olarak tanımlandığını söyledi.
SAĞLIK Haberi
‘Sessiz katil’ SEPSİS

13 Eylül Dünya SEPSİS Günü dolayısı ile Manavgat Devlet Hastanesi’nde sağlık personeli ve vatandaşlara yönelik SEPSİS bilgilendirme semineri verildi. Türk Yoğun Bakım Derneği’nin görevlendirmesiyle SEPSİS eğitmeni olarak Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Berna Aşan tarafından verilen ve yaklaşık 1 saat süren bilgilendirme seminerinde, hastalık ile ilgili farkındalık oluşturma, tanı, tedavi ve ileri tedavi konularında bilgi verildi.

Dünyada her yıl 30 milyondan fazla insanda gelişen ve 6 milyon insanın da ölümüne yol açan SEPSİS’in çok ciddi bir hastalık olduğunu vurgulayan Aşan, “Hastanelerde gerçekleşen ölümlerin yarısından fazlasının, dünyada 5 yaşına gelmeden her yıl 5 milyon çocuğun ölümüne ve yine her yıl 100 bin annenin hayatını kaybetmesine neden olan SEPSİS hastalığı hakkında çok fazla araştırılma yapılmamasına karşın, Dünya Sağlık Örgütü bu hastalığı 2017 yılında mercek altına aldı” dedi.

Erken tanı konularak tedavi edilmemesi halinde hastalığın, birçok organda yetmezliğe, şoka ve yüksek oranda ölüme yol açtığına dikkati çeken Aşan, "Dünyada en fazla hastalığa neden olan tablodur. Yapılan çalışmalar her gün SEPSİS oranlarının artış gösterdiğini ortaya koyuyor." dedi.

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Berna Aşan, bu hastalar için uzun süreli hastane yatışının söz konusu olduğunu dile getirerek, çok pahalı antibiyotik tedavilerinin yapıldığını vurguladı. SEPSİS ile mücadelenin zor olduğunun ve hastalığın dünyanın her yerinde benzer sıklıkta görüldüğünün altını çizen Aşan, mücadelede başarı şansının erken tanı ve uygun antibiyotik tedavisine bağlı olduğunu söyledi.

Aşan sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm halk ve sağlık çalışanlarına yönelik bir eğitim bu. Halkta SEPSİS ile ilgili bilgilendirme yaparak farkındalık yaratmak. Çünkü SEPSİS çok fazla bilinen bir hastalık değil, kanser dediğimiz zaman kanser hakkında bütün halkımız iyi kötü bir fikre sahip ama SEPSİS dediğimiz zaman çoğu insan bunun ne olduğunu bilmiyor. Bununla ilgili yapılan bir takım araştırmalarda var Ankara’da üniversite öğrencilerinin yaptığı bir çalışmada Ankara gibi gelişmiş bir yerde sadece 11 oranında bilindiği gösteriliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünyada başlatılan bir kampanya çerçevesinde farkındalık yaratmak, hastaneye geliş sürecini azaltmak ve bu SEPSİS’e daha erken müdahale şansını arttırmak amacını güdüyoruz.
Hastalık enfeksiyonun vücutta oluşturmuş olduğu normal dışı yanıtın organlar üzerinde yetmezlik gibi bozukluk gibi ölüme neden olabilen bir durum.
Enfeksiyon belirtileri dediğimiz ateş, solunum sıkıntısı gibi bulguları organ yetmezliği gibi durumların eklenmesi ile ortaya çıkan bir durum bu gibi bulgular ortaya çıktığı zaman şüphelenip hastaneye başvurabilirler. Özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda 65 yaş ve üzeri hastalarda, kanser hastalarında veya 1 yaşından küçük çocuklarda bu gibi durumlarda sıklıkla görüldüğü için bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar daha dikkatli olmaları gerekmekte.
Tedavide değişik yöntemler var SEPSİS’in bulunduğu aşamaya göre tedavi yöntemi değişiyor, evet ilaçla tedavimizde var bunun dışında ilerleyen dönemde solunum yetmezliği geliştiği zaman yoğun bakımda daha ileri destek tedaviler uygulayabiliyoruz.

Halkımıza çevrelerinde muhakkak bahsettiğim bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar vardır bu gibi bahsettiğim değişiklikler olduğunda sağlık merkezlerine başvurmakta geç kalmamaları, çekinmemelerini, göz ardı etmemelerini tavsiye ediyorum”

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: ‘Sessiz, katil’, SEPSİS,
Yorumlar
Haber Yazılımı