Haber Detayı
31 Aralık 2020 - Perşembe 14:09 Bu haber 2033 kez okundu
 
Sokağa çıkma yasağında Cuma Namazı’na gidilebilecek
İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile yılbaşının da içinde yer aldığı 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21:00’den, 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05:00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Ancak 01 Ocak 2021 Cuma gününde eda edilecek Cuma Namazı’na vatandaşlar, evlerine en yakın yerde bulunan camilere yürüyerek gidebilecekler.
YAŞAM Haberi
Sokağa çıkma yasağında Cuma Namazı’na gidilebilecek

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21:00’den, 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05:00’e kadar geçen sürede vatandaşlar evlerinde kalacaklar. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı duyuru ile sokağa çıkma yasağının uygulandığı zaman diliminde eda edilecek Cuma Namazı için istisna uygulanacak. Başkanlık’tan yapılan duyuruda, 01 Ocak 2021 tarihinde Cuma Namazı’na gitmek isteyen vatandaşlar, araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilecekler.

Bu hafta eda edilecek Cuma Namazı’nda ise Diyanet İşleri Başkanlığı okunacak hutbede, yeni yıla atıfta bulunarak, ‘Geçmişin Muhasebesi, Geleceğin İmarı’ konusunu işleyecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Cuma hutbesi ise şöyle:

“Muhterem Müslümanlar!

Ömür takviminden her gün bir yaprak daha eksilirken, her geçen yıl, bizi Rabbimizin huzurundaki hesap gününe biraz daha yaklaştırıyor. Hayat sermayemiz azalırken, ahirette hayretler içinde okuyacağımız ve karşılığını göreceğimiz amel defterlerimiz kabarıyor.

Aziz Müminler!

Geçen yıllarımızın muhasebesini yapalım. Nefsimizi hesaba çekip kendimizle yüzleşelim. Hata ve günahlardan vazgeçip tövbe edelim. Rabbimize, kendimize, ailemize ve tüm mahlûkata karşı sorumluluklarımızı hatırlayalım. Zira Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de bizi şöyle uyarıyor: “Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın!”1

Kıymetli Müslümanlar!

Gelecek günlerimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlayalım. Dünyevî heves ve arzuların peşinden hırsla koşarken ahretimizi heba etmeyelim. Aldığımız her kararın, söylediğimiz her sözün, işlediğimiz her davranışın Yüce Allah tarafından görüldüğünü, duyulduğunu, bilindiğini ve bütün bunlardan hesaba çekileceğimizi unutmayalım.

Değerli Müminler!

Resûl-i Ekrem (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurur: “Allah, sadece samimi bir şekilde ve kendi rızası gözetilerek yapılan amelleri kabul eder”

O halde, samimiyetle Rabbimize yönelelim. Amel defterlerimizin ibadet ve iyilikle dolacağı bir ömür geçirme kararlılığında olalım. Salgınla imtihanda olduğumuz bu zor günlerde umudumuzu, inancımızı, gayretimizi, birbirimize olan güvenimizi ve desteğimizi daima canlı tutalım”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sokağa, çıkma, yasağında, Cuma, Namazı’na, gidilebilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı