Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 15:53 Bu haber 3093 kez okundu
 
Sözen, gazetecilerin gününü kutladı
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen basın kahvaltısında gazetecilerle bir araya geldi.
GÜNDEM Haberi
Sözen, gazetecilerin gününü kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Manavgat Basını ile River Suite Hotel’de bir araya gelen Başkan Sözen, 2020 yılında sonlanacak projeler hakkında da bilgi verdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ölümünün 97. yılına değinerek sözlerine başlayan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen; “Bugün Ulu Önder Atatürk'ümüzün annesi Zübeyde Hanım’ın ölümünün 97. yıldönümü. Zübeyde Hanım’ın ve bu vatan için canlarını veren tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun” şeklinde konuşan Sözen, “Yine aldığımız bir haber üzerine yine 2 şehidimiz var. Bu haberleri almaktan artık üzüntü duyuyoruz. Bu haberleri almayı hak eden bir ülke değiliz ama maalesef artık insanlar bu haberleri almaya alışıyorlar. Ben ailelerine sabırlar diliyorum, mekanları cennet olsun” dedi.
10 Ocağın, çalışan gazetecilerin hak arama günü olarak tescillendiğini, gazetecilerin verdikleri mücadele itibariyle kendilerine tanınan hakları alma noktasında takdire şayan ortak duruşlar sergilediklerini ifade ederek, “O günkü örnek duruşun, bugünlere de örnek olmasını temenni ediyorum. Görsel, sosyal medya hiçbirini ayrıt etmiyorum hepsi bu kent için sorumluluk üstleniyorlar. Sorumluluk sadece bizlerde, yöneticilerde değil, ita amirlerinde değil, sivil toplum örgütlerinde değil, gazetecilerin de günlük gelişmeleri toplumla paylaşmaları, gerçekleri ortaya çıkartma adına çok ciddi bir sorumluluk üstlenmektedirler. Ben de bunun toplumsal bir hizmet olduğunu ifade edenlerdenim. Arkasından ifade ediyorum, mesleğine aşık, mesleğini olması gerektiği noktada yapan basın mensuplarından bahsediyorum. Manavgat’ta sizlerle beraber son derece keyifli bir dönem geçirdik. Manavgat’ın sorunlarını tartışıyoruz, neticeye götürmeye çalışıyoruz” dedi. Başkan Şükrü Sözen sözlerini şöyle sürdürdü.
“Basın mensubu arkadaşlarım hak ettikleri çizgideler mi? Bence değil. Kent için ülke için sorumluluk üstleniyorsunuz, dünya basınını takip ediyorsunuz. Güzel şeylerin kentlerimize uyarlanması noktasında, yapıcı eleştirileriniz noktasında bulunduğunuz yere yön veren yapılarsınız. Ama yaşam, iş koşulları, güvenceniz itibariyle hak ettiğiniz noktada olmadığınızı günümüz şartları itibariyle ifade etmek istiyorum. Elimde rakamlar var, hiçbiriniz bu tabloyu hak etmiyor. 172 gazeteci yargılanmış, 60 gazetecimiz gözaltına alınmış, 66 gazetecimize hapis cezası verilmiş685 gazetecimizin basın kartı iptal edilmiş 100’ü aşkın gazetemiz de kağıt ve ekonomik kriz nedeniyle kapanmış. Yine yüzlerce gazeteci de malum koşullardan dolayı işlerinde kovulmuş. Hiçbir zaman ahlaksızlık, yasalara aykırı hareket, yüz kızartıcı suçlardan dolayı yargılandıklarını duymadım. Halkın sesini duyurmaya çalıştıkları için kendilerine göre doğru olan şeyleri şeffaf bir şekilde paylaştıkları için bu süreçlerin devam ettiğine inananlardanım. Bunun düzelmesini canı gönülden talep ediyoruz. Basın özgür değilse, basın özgürce kendini ifade edemiyorsa, basın halkın duygularını, düşüncelerini yansıtamıyorsa bir şeylerde eksik var demektir. Adaletin tesis edilmesi, özgürlüklerin tam anlamıyla yaşanabilmesi anlamında bu ülkede, bu kentte bir takım eksiklikler var demektir.”
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, yerel basının durumuna da değinerek, “Yargı Reformu Paketi içerisinde, sizler başta olmak üzere hepimiz bir şeylerin düzeltilmesini, hak edilen zemine oturtulmasını, hak ettiğiniz hakların elde edilmesi noktasında sizler adına biz de olumlu düşünmeye çalıştık. Yargı Paketi’nin içinde icra ilanları ile ilgili basının elde edeceği gelirin de belirli ölçüde kısıtlamaya gittikleri yönünde bir bilgim var. Bunun için de basın mensupları gerekli kavgayı veriyor. Adap, yasalar, usul çerçevesinde hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Şükrü Sözen olarak, Manavgat Belediyesi olarak hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Ben de dahil her birimiz basının emrindedir” diye konuştu.
Başkan Sözen, 2020 yılı projelerine de değinerek, ihalesi yapılan ve yapılacak olan projeler hakkında da bilgi verdi.
“İhalesini yaptık, sözleşmeyi imzaladık yer teslimini yaptık Ev kurcuların bulunduğu caddenin, güzel caddelere benzetilmesi noktasında projesinin startını kısa zamanda veriyoruz. Side’de büyük terminalden Side girişine kadar olan ahşap yürüyüş yolunun yanındaki travers yürüyüş yolunun yanındaki asfaltın tamamen o tarihi dokuya yakışan bir şekilde revize edilmesi noktasında 10 milyon liraya yakın bir rakamla bu yolun doğal taşa dönüştürülmesinin ihalesi ve yer teslimi yapıldı. Kısa zamanda çalışma başlayacak.
Pazartesi Pazarımız yapıldı, gurur verici bir yer ama Pazar esnafımız çok olduğu için yandaki gölgeliklerin üzerinin kapanması, merkezdeki açık yerlerin kapanması noktasında talepler geldi. Pazarcılara yönelik revize edilmesi yönünde rakamsal bazda ciddi bir ihale. Bu ihaleyi de yaptık. Bu da kısa zamanda başlayacak.
Sarılar’da bir yer bulduk, belediyemizi oraya taşıyoruz. Belediyemizi oraya taşıdıktan sonra Sarılar’da bir kreşimiz olacak, projesi hazır, ihale aşamasında. Halkımızın bizden ısrarla istediği Cumartesi Pazarı’nın üzerini kapatılması için projemizi bitirdik, ihaleye çıkıyor. 2020’de yüzde 99,9 neticeye götürülecek kalemler olduğu için ifade etmek istiyorum.
Tanzim Satış mağazamızla ilgili kooperatifleşmemizi neticeye götürdük, yönetim kurulumuzu oluşturduk. Tanzim Satış ile ilgili şirketimizi kurduk ve satış noktamızı tespit ettik, mağazamızın düzenlenmesi yapılıyor. Kısa zamanda tanzim satış mağazamız hizmete girecek.
Manavgat’ta benim en çok önemsediğim projelerimden bir tanesi, içinde mezbaha olan canlı hayvan pazarı. Canlı hayvan pazarının yer tahsisinde biraz oyalandırıldık. Bir türlü bakanlık nezdinde evraklarımızı tamamlayamadık. Bütün kurumlardan olurlarımızı aldık, ihaleye çıkacak noktaya geldik, çok detaya girmek istemiyorum ama sıkıştığım takdirde bunun da detayını vereceğim. İlginç bir şekilde beklememesi gereken evraklarımız bekliyor. O evraklarımızı aldığımız takdirde 2020’de ilk neticeye götürmek istediğimiz proje bu.
Taşağıl’da bir kreşin startını verdik, bu kreşi de 2020 yılında neticeye götüreceğimiz proje.
Zeynel Şenol Köprüsü’nün yukarı kısmında bir bandın kamulaştırması bitti. Bunu neticeye götüreceğiz.
Barbaros Caddesi üniversite ve emniyet nedeniyle çok kullanılan bir yol. Geçen dönem caddeler büyükşehire geçmeden önce kamulaştırmalarını bitirmiştik, sadece yolun açımı kalmıştı. Çıraklık Okulu’ndan Zübeyde Hanım’a bağlanan bandın açılması gerekiyordu. Son derece de önemli, Caddelerin bize geçmesi ile birlikte 2020 yılında yüzde 99 bitiririz diye ifade etmek istiyoruz diye ifade etmek istiyorum.
6 ay içinde birçok parkımızın yenilenmesi yapılmış, birçok noktada yeni parklar yapmışız.
Bir yaya köprüsü hayalimiz vardı, geçen dönem sürecimiz yetmedi. Bu dönem bu yaya köprümüzü neticeye götürmek, gerçekleştirmek istiyoruz. Onun finansını kurgulamaya çalışıyoruz, projesi hazır. Finans konusunda kendimizi sağlama alınca buranın da startını vereceğiz ve kısa zamanda hizmet verir hale gelecek.”
Başkan Sözen birçok projelerinin olduğunu, dönemin sonunda projeleri her şeye rağmen bitirmiş olmayı düşündüklerini de belirterek, “Şunu da ifade etmek isterim, önümüzdeki kısa bir dilimde, takıldığımız bazı işler var, startını vermek için ciddi özlem içinde olduğum takıldığım yerler var. Bunlarla ilgili habercilik anlayışınıza güvenerek, neticeye götüremediğim takdirde desteğinize ihtiyaç hissedeceğim. Bunları neticeye götüremedim, sebepleri bunlar, gereksiz şekilde takılmalarımın sebepleri bunlardır deme ihtiyacı hissedebilirim. Kenti ilgilendiren konularla ilgili ciddi mücadelemi veriyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör:
Etiketler: Sözen,, gazetecilerin, gününü, kutladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı